Od MP3 prehrávačov k smartfónom. Toto je príbeh čínskeho Meizu, ktorú založil vrátnik
V našom seriáli o histórii značiek mobilných telefónov opäť pokračujeme. Naposledy sme ti priniesli články o značkách Xiaomi, Motorola, Siemens či dokonca LG. Teraz je rad na čínskej firme Meizu, ktorá sa dostala do povedomia aj na európskom trhu, no už dlhší čas o nej nebolo vôbec počuť.
Meizu Technology je čínska spoločnosť, ktorá bola založená len v roku 2003 so sídlom v Zhuhai. Spoločnosť založil Jack Wong, ktorý bol vo veku 16 rokov vylúčený zo strednej školy. Už v mladom veku bol nadšený z elektronických zariadení. Wong začal najskôr pracovať ako vrátnik, no neskôr sa presťahoval do Shenzenu, aby sa dostal do elektrotechnického priemyslu.
Všetko sa to začalo MP3 prehrávačmi
V roku 2002 sa stal generálnym riaditeľom singapurskej joint venture spoločnosti Aegean. Spoločnosť sa zameriavala predovšetkým na vývoj a výrobu reproduktorov a MP3 prehrávačov. V tom čase bola firma schopná svojim zákazníkom ponúkať inovačné produkty, pričom išlo hlavne o MP3 prehrávače s veľmi dlhou výdržou batérie.
Po názorových rozdieloch s akcionármi sa Wong rozhodol spoločnosť opustiť a na konci roka 2002 investoval 100 000 RMB (12 759 € podľa aktuálneho kurzu) do založenia novej spoločnosti s názvom Meizu. Aj Meizu začala spočiatku s výrobou hlavne MP3 prehrávačov, nakoľko v tejto oblasti mal Wong bohaté skúsenosti.
Vôbec prvým produktom spoločnosti bol MP3 prehrávač Meizu MX, ktorý bol predstavený v júni 2003. Neskôr spoločnosť predstavila aj ďalšie modely, ktoré sa líšili nielen špecifikáciami, ale aj dizajnom a cenou. Postupne prichádzali MP3 prehrávače Meizu ME, MI, X2, E2, X6, E5 a ďalšie.
V roku 2006 predstavilo Meizu svoj prvý MP4 prehrávač M6 Mini Player. Išlo o najpozoruhodnejšie zariadenie spoločnosti. Prehrávač M6 Mini Player vedel osloviť veľmi pekným dizajnom, ale aj výbornými špecifikáciami. Disponoval s 2,4-palcovým displejom, 8 GB pamäťou, FM tunerom, kalendárom, záznamníkom, stopkami, kalkulačkou a základnou čítačkou elektronických kníh.
Prvý smartfón s „náhodnou“ podobou
V roku 2008 spoločnosť predstavila svoj prvý smartfón s názvom Meizu M8. Tento model bol často označovaný pre svoju podobnosť ako „čínsky iPhone“. Telefón bol vytvorený na základe predchádzajúcich úspechov s MP3 a MP4 prehrávačmi. Disponoval 3,4-palcovým LCD displejom, 3,2 MPx fotoaparátom, 8 GB alebo 16 GB pamäťou a operačným systémom Mymobile založenom na Windows CE 6. Model M8 bol obľúbený a chválený najmä vďaka veľmi kvalitnému zvuku, výkonu a atraktívnej cene, ktorá robila z tohto smartfónu výbornú alternatívu voči drahšiemu iPhonu.
Predstavenie tohto modelu bolo niekoľkokrát oneskorené z viacerých dôvodov, pričom jedným z nich bolo aj upozorňovanie zo stany USA na až prílišnú podobnosť s iPhonom. Telefón sa skutočne na iPhone podobal nielen funkciami, ale hlavne dizajnom. To však pri čínskych spoločnostiach nebolo nič výnimočné.
Ďalšie modely a otváranie pobočiek
O rok neskôr bola predstavená modernizovaná verzia modelu M8 a až v roku 2011 prišiel na trh aj úplne nový model Meizu M9. V tomto prípade išlo o prvý smartfón s operačným systémom Android. Možno aj vďaka tomu sa z tohto modelu stal v domovskej Číne veľký hit, ktorý zaznamenal veľké predaje. V roku 2011 Meizu otvorilo aj svoju prvú pobočku mimo Číny. Išlo o pobočku v Hong Kongu, po ktorej nasledovala ďalšia pobočka v Rusku. V roku 2012 Meizu predstavilo svetu ďalší model Meizu MX s operačným systémom Flyme OS, pričom išlo o v podstate o výrazne upravenú verziu operačného systému Android 2.3.5.
Meizu MX ponúkal 4-palcový ASV displej, 1 GB pamäť RAM, 16 GB úložisko, 8 MPx fotoaparát s LED bleskom a samozrejme priaznivú cenu. V tomto prípade išlo dokonca o prvý smartfón spoločnosti Meizu, ktorý sa začal predávať aj mimo Číny, konkrétne v Hong Kongu.
Experiment s Ubuntu a nová séria
Koncom roka 2012 prišiel na trh model Meizu MX2, pričom tentokrát bežal na operačnom systéme Flyme OS 2 založenom na Androide 4.1. Telefón bol sprístupnený aj na ďalších trhoch v Rusku, Izraeli a Hong Kongu.
O rok neskôr bol predstavený model MX3. Išlo o prvý smartfón so 128 GB interným úložiskom. Smartfón sa postupne dostal na trhy do Francúzska, Talianska a do východnej Európy. V marci 2015 predstavila spoločnosť smartfón Meizu MX4 Ubuntu Edition, ktorý bol predstavený na MWC. O pár mesiacov neskôr predstavila spoločnosť aj nástupcu.
Model MX5 bol predstavený počas veľkého podujatia v Pekingu. Zároveň Meizu predstavilo aj svoje prvé powerbanky a okuliare pre virtuálnu realitu. Na jeseň toho istého roka spoločnosť uviedla, že začína s výrobou novej série s názvom PRO series. Na MWC 2016 bol predstavený model Meizu PRO 5.
Ten disponoval 5,7-palcovým AMOLED displejom, 3 GB alebo 4 GB pamäťou RAM, 32 GB alebo 64 GB úložiskom, 21 MPx fotoaparátom s duálnym LED bleskom a operačným systémom Android 5.1. Samozrejmosťou bol aj snímač odtlačkov prstov, veľká kapacita batérie a veľmi dobrá cena.
Snaha držať krok s konkurenciou
Neskôr spoločnosť predstavila aj ďalšie produkty, ktoré sa však od seba zásadnejšie nelíšili. Išlo hlavne o modely Meizu Note 9, Meizu 16, Meizu 16s, Meizu 16Xs, Meizu 10 alebo Meizu 16T. Práve posledný menovaný model Meizu 16T patrí medzi najnovšie zariadenia spoločnosti.
Disponuje 6,5-palcovým Super AMOLED displejom, 6 GB alebo 8 GB pamäťou RAM, 128 GB alebo 256 GB interným úložiskom, trojicou fotoaparátov (12 MPx, 8 MPx a 5 MPx) s LED bleskom a operačným systémom Android 9. Najvyššia verzia pritom začína na cene len okolo 430 dolárov.
Kvalita zvuku, dobrá cena a podobnosť s Xiaomi
Spoločnosť Meizu tvrdí, že navrhuje a vyrába smartfóny tak, aby poskytovali jednoduchý a intuitívny mobilný zážitok. Smartfóny tejto spoločnosti sa vyznačujú prvotriednou kvalitou zvuku a prijateľnou cenou, ako je to napríklad v prípade konkurenčnej spoločnosti Xiaomi. O Meizu sa už toľko nehovorí a v Európe momentálne prevažujú značky ako Apple, Samsung, Huawei či Xiaomi.
Aj napriek tomu je však Meizu fungujúca spoločnosť, ktorá sa aj naďalej venuje vývoju a výrobe smartfónov. Spoločnosť má viac ako 600 maloobchodných predajní a jej produkty sú obľúbené hlavne v domovskej Číne. Okrem toho sa však zameriava aj na príslušenstvo ako sú slúchadlá, bezdrôtové nabíjačky, zubné kefky, či batohy.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Sci-fi „kladivo" je realitou. Nová zbraň Západu desí nepriateľov, nemajú proti nej šancu
Z 0 na 100 za 3,2 sekundy a zvuk motora V8. Hyundai odhalil svoj nový pretekársky elektromobil (+VIDEO)
Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
Musk zvozil Trumpov obranný plán USA pod čiernu zem. Stíhačky F-47 označil za vážnu hrozbu
V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Známy reťazec stiahol z pultov obľúbené ovocie: Hrozí kontaminácia vírusom žltačky
Ako ísť do dôchodku v 35 rokoch: Investičný byt ti môže zabezpečiť pasívny príjem
Dekan Lekárskej fakulty SZU skončil. Jeho meno sa spája s kauzou kolonoskopií
PRIESKUM: Tretina Sloveniek riskuje svoje zdravie tichým trápením, odmieta lekára a volí rady z internetu
30 minút jednoduchej aktivity prekvapuje aj skúsených diabetológov. S cukrom v krvi robí zázraky
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Brusel chce zarezať telekomunikačných operátorov. Proti novému zákonu sú všetky štáty EÚ
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
- Tom Cruise skúša ďalšiu šialenosť. Chystá film, ktorý sa Hollywood bojí natočiť
-
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Totálna nehoráznosť: Čínska vojnová loď použila laser proti lietadlu EÚ, Nemci reagujú tvrdo
- Televízory Slovákov úmyselne zhoršujú kvalitu obrazu. Je to špinavý marketing, takto ho opravíš
- Lietadlá súdneho dňa majú len dve krajiny. Rusko ich rozkráda, v USA chátrajú
- Najlepší akčný film roka po prechode na online trhá rekordy. Aj s dabingom sa dá pozrieť úplne zadarmo
-
- Rusi ani netušili, čo im zlikvidovalo najdrahší systém. Ukrajina použila zbraň, akú svet ešte nevidel
- V Európe sa vylodili tisícky čínskych elektromobilov. Doviezla ich obrovská loď so šokujúcim pohonom a výkonom
- V spoľahlivosti nemajú konkurenciu. Týchto 5+1 automobiliek má najlepšie motory (PREHĽAD)
- Slovensko čaká najväčšia dopravná novela za roky. Nový zákon udrie na cestných pirátov aj e-kolobežky (PREHĽAD)
- Západ nič také nemá. „Spojenec“ Ruska nasadí laser na stíhačky budúcnosti, rakety po ňom „slepnú“
Takto sa zneužíva home office. Odborári odhalili praktiky, ktoré sa ťa môžu týkať
Očkovanie neodmietali nevzdelaní. Nová štúdia odhalila iný faktor
Tržby TSMC prekonali očakávania. Čipy pre AI lámu rekordy
Slovensko má najdrahšie palivá v regióne. Analytici majú vysvetlenie
Ruskí vojaci sa vzdali robotom. Na Ukrajine padol historický moment
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP