V našom seriáli o histórii značiek mobilných telefónov opäť pokračujeme. Naposledy sme ti priniesli články o značkách Xiaomi, Motorola, Siemens či dokonca LG. Teraz je rad na čínskej firme Meizu, ktorá sa dostala do povedomia aj na európskom trhu, no už dlhší čas o nej nebolo vôbec počuť.
Meizu Technology je čínska spoločnosť, ktorá bola založená len v roku 2003 so sídlom v Zhuhai. Spoločnosť založil Jack Wong, ktorý bol vo veku 16 rokov vylúčený zo strednej školy. Už v mladom veku bol nadšený z elektronických zariadení. Wong začal najskôr pracovať ako vrátnik, no neskôr sa presťahoval do Shenzenu, aby sa dostal do elektrotechnického priemyslu.

Všetko sa to začalo MP3 prehrávačmi
V roku 2002 sa stal generálnym riaditeľom singapurskej joint venture spoločnosti Aegean. Spoločnosť sa zameriavala predovšetkým na vývoj a výrobu reproduktorov a MP3 prehrávačov. V tom čase bola firma schopná svojim zákazníkom ponúkať inovačné produkty, pričom išlo hlavne o MP3 prehrávače s veľmi dlhou výdržou batérie.

Po názorových rozdieloch s akcionármi sa Wong rozhodol spoločnosť opustiť a na konci roka 2002 investoval 100 000 RMB (12 759 € podľa aktuálneho kurzu) do založenia novej spoločnosti s názvom Meizu. Aj Meizu začala spočiatku s výrobou hlavne MP3 prehrávačov, nakoľko v tejto oblasti mal Wong bohaté skúsenosti.
Vôbec prvým produktom spoločnosti bol MP3 prehrávač Meizu MX, ktorý bol predstavený v júni 2003. Neskôr spoločnosť predstavila aj ďalšie modely, ktoré sa líšili nielen špecifikáciami, ale aj dizajnom a cenou. Postupne prichádzali MP3 prehrávače Meizu ME, MI, X2, E2, X6, E5 a ďalšie.

V roku 2006 predstavilo Meizu svoj prvý MP4 prehrávač M6 Mini Player. Išlo o najpozoruhodnejšie zariadenie spoločnosti. Prehrávač M6 Mini Player vedel osloviť veľmi pekným dizajnom, ale aj výbornými špecifikáciami. Disponoval s 2,4-palcovým displejom, 8 GB pamäťou, FM tunerom, kalendárom, záznamníkom, stopkami, kalkulačkou a základnou čítačkou elektronických kníh.

Prvý smartfón s „náhodnou“ podobou
V roku 2008 spoločnosť predstavila svoj prvý smartfón s názvom Meizu M8. Tento model bol často označovaný pre svoju podobnosť ako „čínsky iPhone“. Telefón bol vytvorený na základe predchádzajúcich úspechov s MP3 a MP4 prehrávačmi. Disponoval 3,4-palcovým LCD displejom, 3,2 MPx fotoaparátom, 8 GB alebo 16 GB pamäťou a operačným systémom Mymobile založenom na Windows CE 6. Model M8 bol obľúbený a chválený najmä vďaka veľmi kvalitnému zvuku, výkonu a atraktívnej cene, ktorá robila z tohto smartfónu výbornú alternatívu voči drahšiemu iPhonu.

Predstavenie tohto modelu bolo niekoľkokrát oneskorené z viacerých dôvodov, pričom jedným z nich bolo aj upozorňovanie zo stany USA na až prílišnú podobnosť s iPhonom. Telefón sa skutočne na iPhone podobal nielen funkciami, ale hlavne dizajnom. To však pri čínskych spoločnostiach nebolo nič výnimočné.
Ďalšie modely a otváranie pobočiek
O rok neskôr bola predstavená modernizovaná verzia modelu M8 a až v roku 2011 prišiel na trh aj úplne nový model Meizu M9. V tomto prípade išlo o prvý smartfón s operačným systémom Android. Možno aj vďaka tomu sa z tohto modelu stal v domovskej Číne veľký hit, ktorý zaznamenal veľké predaje. V roku 2011 Meizu otvorilo aj svoju prvú pobočku mimo Číny. Išlo o pobočku v Hong Kongu, po ktorej nasledovala ďalšia pobočka v Rusku. V roku 2012 Meizu predstavilo svetu ďalší model Meizu MX s operačným systémom Flyme OS, pričom išlo o v podstate o výrazne upravenú verziu operačného systému Android 2.3.5.

Meizu MX ponúkal 4-palcový ASV displej, 1 GB pamäť RAM, 16 GB úložisko, 8 MPx fotoaparát s LED bleskom a samozrejme priaznivú cenu. V tomto prípade išlo dokonca o prvý smartfón spoločnosti Meizu, ktorý sa začal predávať aj mimo Číny, konkrétne v Hong Kongu.
Experiment s Ubuntu a nová séria
Koncom roka 2012 prišiel na trh model Meizu MX2, pričom tentokrát bežal na operačnom systéme Flyme OS 2 založenom na Androide 4.1. Telefón bol sprístupnený aj na ďalších trhoch v Rusku, Izraeli a Hong Kongu.
O rok neskôr bol predstavený model MX3. Išlo o prvý smartfón so 128 GB interným úložiskom. Smartfón sa postupne dostal na trhy do Francúzska, Talianska a do východnej Európy. V marci 2015 predstavila spoločnosť smartfón Meizu MX4 Ubuntu Edition, ktorý bol predstavený na MWC. O pár mesiacov neskôr predstavila spoločnosť aj nástupcu.

Model MX5 bol predstavený počas veľkého podujatia v Pekingu. Zároveň Meizu predstavilo aj svoje prvé powerbanky a okuliare pre virtuálnu realitu. Na jeseň toho istého roka spoločnosť uviedla, že začína s výrobou novej série s názvom PRO series. Na MWC 2016 bol predstavený model Meizu PRO 5.
Ten disponoval 5,7-palcovým AMOLED displejom, 3 GB alebo 4 GB pamäťou RAM, 32 GB alebo 64 GB úložiskom, 21 MPx fotoaparátom s duálnym LED bleskom a operačným systémom Android 5.1. Samozrejmosťou bol aj snímač odtlačkov prstov, veľká kapacita batérie a veľmi dobrá cena.
Snaha držať krok s konkurenciou
Neskôr spoločnosť predstavila aj ďalšie produkty, ktoré sa však od seba zásadnejšie nelíšili. Išlo hlavne o modely Meizu Note 9, Meizu 16, Meizu 16s, Meizu 16Xs, Meizu 10 alebo Meizu 16T. Práve posledný menovaný model Meizu 16T patrí medzi najnovšie zariadenia spoločnosti.

Disponuje 6,5-palcovým Super AMOLED displejom, 6 GB alebo 8 GB pamäťou RAM, 128 GB alebo 256 GB interným úložiskom, trojicou fotoaparátov (12 MPx, 8 MPx a 5 MPx) s LED bleskom a operačným systémom Android 9. Najvyššia verzia pritom začína na cene len okolo 430 dolárov.
Kvalita zvuku, dobrá cena a podobnosť s Xiaomi
Spoločnosť Meizu tvrdí, že navrhuje a vyrába smartfóny tak, aby poskytovali jednoduchý a intuitívny mobilný zážitok. Smartfóny tejto spoločnosti sa vyznačujú prvotriednou kvalitou zvuku a prijateľnou cenou, ako je to napríklad v prípade konkurenčnej spoločnosti Xiaomi. O Meizu sa už toľko nehovorí a v Európe momentálne prevažujú značky ako Apple, Samsung, Huawei či Xiaomi.

Aj napriek tomu je však Meizu fungujúca spoločnosť, ktorá sa aj naďalej venuje vývoju a výrobe smartfónov. Spoločnosť má viac ako 600 maloobchodných predajní a jej produkty sú obľúbené hlavne v domovskej Číne. Okrem toho sa však zameriava aj na príslušenstvo ako sú slúchadlá, bezdrôtové nabíjačky, zubné kefky, či batohy.
Tech

PRIPOMIENKA Najlacnejšie jazdenie autom: Vyhrá benzín, diesel, plug-in hybrid alebo CNG? Zistili sme

Trumpov posledný výkrik pred odchodom. USA pridalo na čiernu listinu už aj Xiaomi

Huawei využil v Číne softvér, ktorý rozpozná utláčanú menšinu moslimov. Kontroverzii čelí aj vláda a ďalšie firmy

VIDEO UFO na paličke do detailov. Takto vyzerá zvnútra pozemná anténa Starlink internetu, ukrýva celú „vedu“
