Spoločnosť Apple pozná takmer každý. Preslávil ju predovšetkým jej spoluzakladateľ Steve Jobs, ktorý bol považovaný za jedného z najväčších vizionárov sveta. Apple priniesol na trh niekoľko revolučných zariadení a aktuálne patrí medzi najhodnotnejšie firmy sveta. Aký je však jej príbeh?

Apple Computer Inc (neskôr len Apple Inc.) je technologická firma, ktorá bola založená v roku 1976 v Cupertine. Spoločnosť sa zameriava na výrobu a vývoj osobných počítačov, smartfónov, tabletov, smart hodiniek či predaj hudby, televíznych relácií a filmov.

Všetko to začalo v garáži

Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne začínali skromne. Základné imanie firmy bolo 1 300 dolárov. Peniaze získali tak, že Jobs predal svoje auto a Wozniak svoju vedeckú kalkulačku. Ako je už veľmi dobre známe, firma začínala svoju púť v garáži, ktorú im poskytol otec Steva Jobsa.

Zobraziť celú galériu (9)
Garáž v ktorej sa začal písať príbeh spoločnosti Apple, Wikipedia

V roku 1975 bol na svete prvý produkt, ktorý niesol názov Apple I. Steve Jobs mal obchodného ducha, na základe ktorého získal aj úplne prvú zákazku na výrobu 50 počítačov pre miestny počítačový obchod. Steve Wozniak tieto počítače vyrobil a všetky ich aj predali. Predajná cena tohto modelu bola 666,66 dolárov.

Zobraziť celú galériu (9)
Steve Wozniak (vľavo) pracoval na výrobe počítačov, pričom Steve Jobs mal na starosti hlavne predaj, Printscreen/YouTube

Jeden z najväčších problémov, s ktorým sa museli popasovať, bol nedostatok finančných prostriedkov. Niekoľkokrát sa snažili z banky získať pôžičku, no ich podnikateľský zámer nebol pre banky dostatočne zaujímavý. V tom čase sa ľuďom totiž zdalo divné používať osobný počítač doma alebo v spoločnosti. Neskôr sa však Steve Jobs stretol s marketingovým manažérom známej spoločnosti Intel, ktorý podpísal pôžičku v hodnote 200 000 dolárov.

Odchod Waynea

Tretí spoločník Ronald Wayne sa po pár dňoch rozhodol z projektu odísť. Stihol pre firmu vytvoriť logo na ktorom bol zobrazený Issac Newton, no využívalo sa len niekoľko mesiacov. Spoločnosť si neskôr vytvorila ďalšie logo.

V roku 1977 bol verejnosti predstavený Apple II. Išlo o pokročilejší model, ktorý dokázal pracovať s grafickým rozhraním, pričom podporoval aj jeho farebnú verziu. Steve Jobs si pri tomto modeli zakladal hlavne na jeho dizajnovej stránke, aby oslovil čo najširšiu skupinu zákazníkov. Jeho cena bola 1 289 dolárov. Na jeseň toho roku bol z trhu stiahnutý prvý model Apple I.

S druhým modelom počítača prišlo aj nové logo. Išlo o dodnes používané nahryznuté jablko, ktoré vytvoril Rob Janoff. Vďaka jeho farebnému prevedeniu ho začalo spoznávať veľké množstvo ľudí, pričom si odvtedy prešlo len menšími úpravami. Samotný základ loga sa však nikdy nezmenil. V súvislosti s logom sa šíria aj rôzne fámy, ktoré sa zaoberajú jeho pôvodnou farebnosťou.

Zobraziť celú galériu (9)
Pôvodné logo spoločnosti o ktorom sa vedú debaty ohľadne toho, čo má symbolizovať, Printscreen/YouTube

Niektorí hovoria, že odkazuje na homosexuálneho „otca“ počítačov A. Touringa, ktorý zomrel po tom, ako si odhryzol z jablka napusteného kyanidom. Iní naopak tvrdia, že farebnosť vystihuje farebné monitory, ktoré so sebou priniesol Apple II.

Do roku 1980 už Apple musel čeliť rastúcej konkurencii na poli osobných počítačov. Najmä IBM so svojím PC, na ktorom bežal MS-DOS, uberal z trhového podielu Apple najviac. Spoločnosť potrebovala nový a silnejší počítač pre náročnejších firemných zákazníkov, a preto sa rozhodli na trh priniesť Apple III.

Zobraziť celú galériu (9)
Z Apple III. sa stal aj vďaka nepochopiteľným požiadavkám Steva Jobsa prepadák, Flickr

Steve Jobs bol známy aj tým, že mal rôzne nepraktické požiadavky, ako napríklad odstránenie ventilátora kvôli jeho hlučnosti. Toto rozhodnutie zapríčinilo, že mnohé stroje prestali fungovať už po prvom zapnutí a ďalšie neskôr podľahli prehriatiu. Apple III sa preto aj vďaka týmto nedostatkom stal prepadákom.

Súdny spor s The Beatles

Hudobná spoločnosť založená známou skupinou The Beatles zažalovala spoločnosť za krádež obchodnej značky Apple. Súdny spor sa ťahal dva roky a skončil sa finančným vyrovnaním. Skupina rátala s obrovským odškodným, ktoré sa malo podľa ich odhadov pohybovať na úrovni niekoľko desiatok až stoviek miliónov dolárov. Nakoniec však dostali odškodné vo výške 80 000 dolárov.

Zmeny vo vedení a XEROX

V roku 1982 sa udiali menšie zmeny vo vedení spoločnosti. Prezidentom sa stal Mike Markkula a predsedom Steve Jobs. Pod Jobsom začal pôsobiť bývalý prezident spoločnosti Mike Scott a vo firme začali pracovať Jeff Raskin a Bill Atkinson. Obaja sa mali pritom podieľať na vývoji nového druhu počítača.

Obaja presvedčili Jobsa k návšteve laboratórií spoločnosti XEROX v Palo Alto a následne sa Jobs rozhodol, že budúcnosť bude patriť počítačom využívajúcim grafické rozhranie a ikony. Nový počítač mal byť prelomový hlavne tým, že by používal grafické používateľské rozhranie, myš, objektovo orientované programovanie a siete.

V januári 1983 Apple na trh uviedol počítač Apple Lisa, ktorý vďaka použitiu drahých technológií stál 10 tisíc dolárov. Lisa v tom čase predbehla svoju dobu, no bola príliš drahá, a tak neoslovila korporátny trh. Raskin a Atkinson ostali aj naďalej pracovať na vývoji Lisy, no Jobs bol preložený do vývojového tímu projektu Macintosh.

Zobraziť celú galériu (9)
Počítač Apple Lisa z roku 1983 stál 10 000 dolárov a aj napriek tomu neoslovil korporátny trh, Printscreen/YouTube

Projekt Macintosh sa sústreďoval na vývoj skutočne osobného počítača so všetkým, čo by bežný používateľ potreboval. Macintosh bol na trh uvedený v januári 1984 spolu so slávnou reklamou počas prestávky Superbowlu. Postupne sa počítače stali obľúbené najmä vďaka pomoci pri tvorbe hudby, filmov a desktop publishingu.

Súdny spor s Microsoftom

Niekoľko prototypov modelu Macintosh darovala spoločnosť Apple Billovi Gatesovi, aby jeho spoločnosť vytvorila pre ich produkt programové vybavenie. V roku 1985 však Microsoft predstavil vlastný operačný systém Microsoft Windows s grafickým rozhraním, ktoré používalo množstvo prvkov Macintoshov.

Na základe tejto skutočnosti sa medzi oboma spoločnosťami viedol dlhý právny spor, ktorý sa skončil mimosúdnym vyrovnaním, na základe ktorého Microsoft získal prístup k neobmedzenému použitiu grafického rozhrania Macintosha.

Nezhody a odchod z firmy

Do spoločnosti Apple prišiel neskôr John Sculley, bývalý prezident spoločnosti Pepsi, ktorý sa zároveň stal aj hlavným riaditeľom Apple. Jobs mal neskôr so Sculleym až také veľké problémy, že vyústili v jeho odchod zo spoločnosti.

Po roku 1984 podporovalo Apple už len dve platformy – Apple II a Macintosh. Obe nekompatibilné zariadenia sa predávali až do začiatku 90. rokov. V roku 1989 Apple vytvoril prvý prenosný počítač Macintosh Portable, ktorý však zaostal za očakávaniami a príliš sa nepredával.

Všetko sa zmenilo v roku 1991, kedy na trh mimoriadne úspešný Powerbook. Úspešné výrobky ako Powerbook priniesli zvýšenie výnosov a časopis MacAddict nazval roky 1989 až 1991 prvou zlatou dobou Macintosha.

NeXT v podaní Steva Jobsa

Po odchode zo spoločnosti založil Steve Jobs ďalšiu firmu, ktorá sa zaoberala počítačmi, NeXT. Spoločnosť žiaľ nebola veľmi úspešná, no podarilo sa jej vytvoriť operačný systém NeXTstep, ktorý bol založený na Unixe a neskôr sa predal Apple.

Apple týmto systémom nahradilo už dosluhujúci MacOS 9 a vznikol tak MacOS X. Kúpou spoločnosti NeXT sa Jobs vrátil do Apple a ešte ten rok z pozície dočasného šéfa začal s reštrukturalizáciou spoločnosti, ktorá sa nachádzala v zložitom stave.

Apple Newton a šetriaci režim

V roku 1993 ponechal John Sculley miesto prezidenta a výkonného riaditeľa Michaelovi Spindlerovi, ktorý je známy tým, že umožnil prístup iným spoločnostiam k technológiám Apple. Takmer okamžite sa však na trhu objavilo množstvo kópií pôvodného Macintoshu, čo rozhodne nebolo dobrým krokom. Zisk spoločnosti aj naďalej výrazne klesal.

Spoločnosť sa neskôr rozhodla vyrobiť osobného digitálneho asistenta Apple Newton, ktorý mal prenášať písané písmo do digitálnej podoby. Apple Newton sa však aj napriek celkom zaujímavému produktu príliš veľkého dopytu zo strany zákazníkov nedočkal.

Zobraziť celú galériu (9)
Apple Newton bol vytvorený, aby prenášal písané slovo do digitálneho, no aj napriek tomu nezaujal, Printscreen/YouTube

V roku 1997 sa v spoločnosti uskutočnila ďalšia výmena na poste generálneho riaditeľa. Na stoličku zasadol Gil Amelio, ktorý sa rozhodol pre šetrenie. Znížil mzdy zamestnancov o jednu tretinu, no ani to nezabránilo tomu, že finančná strata sa prvý krát preniesla cez 1 miliardu dolárov. Akcie spoločnosti rapídne klesali a Apple bol označený za firmu s najhorším manažmentom v Silicon Valley.

Amelio v úzkych, Jobs opäť hore

Gil Amelio už nevedel, čo má so spoločnosťou robiť a tak sa rozhodol, že od Steva Jobsa odkúpi firmu NeXT. Jobs súhlasil, a tak predal firmu za 377 miliónov dolárov. Amelio však okrem samotnej spoločnosti kúpil aj Steba Jobsa.

Jobs spočiatku zastával funkciu poradcu, no neskôr sa rozhodol, že sa pokúsi zbaviť Amelia hlasovaním správnej rady, čo sa mu nakoniec aj podarilo. Jobs sa tak stal dočasným výkonným riaditeľom spoločnosti, pričom neskôr sa tejto pozície zhostil natrvalo. Zrušil voľne dostupnú licenciu na technológie Apple, ktoré zaviedol Amelio, zrušil aj okolo 70 % ďalších projektov, pričom celú spoločnosť začal orientovať na výrobu prenosných a stolných počítačov.

Zmena loga a konečne úspech

V roku 1998 sa Steve Jobs rozhodol zmeniť logo, ktoré dostalo jednoduchšie kontúry. Logo sa používa dodnes vo viacerých verziách. Na trh sa dostal iMac, ktorý dosiahol veľký úspech po sérii prepadákov. V roku 2001 sme sa stali svedkami predstavenia revolučného hudobného zariadenia menom iPod. Spolu s ním bol predstavený aj obchod iTunes, či ďalšie počítače iBook a PowerBook Titanium G4. Apple sa týmito produktmi opäť dostával do povedomia ľudí ako značka, ktorá prináša kvalitné produkty.

Zobraziť celú galériu (9)
Apple svoje logo zmenil a zachoval ho až do súčasnosti, pričom sa striedajú len rôzne verzie, Flickr

V roku 2003 bol na trh uvedený procesor G5 so 64-bitovou architektúrou a s ním aj počítač PowerMac G5. Procesor bol neskôr použitý aj v ďalších počítačoch okrem Mac mini, PowerBook a iBook.

Zmena procesorov a nový iPod

V roku 2005 predstavil Apple novú generáciu operačného systému MacOS X – Tiger. Jobs sa taktiež rozhodol zmeniť staré procesory PowerPC za nové 32-bitové od spoločnosti Intel. Predstavené boli aj nové verzie hudobného prehrávača iPod, pričom asi najzaujímavejším kúskom bol iPod Nano so 16 GB úložného priestoru.

Zobraziť celú galériu (9)
Príchod iPodu spôsobil revolúciu v oblasti počúvania hudby, Flickr

V roku 2006 Apple predstavil dva modely počítačov s procesorom Intel. Išlo o modely MacBook Pro a novú generáciu iMacu. Do augusta 2006 prešli na procesory spoločnosti Intel všetky počítače vyrábané Applom.

Senzácia menom iPhone

Asi každý si pamätá ten moment, kedy Steve Jobs predstavil svetu zariadenie s názvom iPhone. Všetko sa to udialo v roku 2007 na konferencii Macworld Expo. Išlo o revolúciu v komunikácií, nakoľko sa prvý krát stalo, že v jednom zariadení je možné používať hlasové hovory, internet, či počúvať hudbu.

Ohlas bol taký obrovský, že ľudia začali pred kamennými predajňami spoločnosti stanovať, aby si poistili to, že sa k novému iPhonu dostanú medzi prvými. Apple okrem toho predstavil aj dva počítače s dvojjadrovým a štvorjadrovým procesorom od Intelu, pričom pribudla aj nová verzia operačného systému MacOS X 10.5 – Leopard. Rozšírila sa aj rada iPod o nový prírastok iPod Touch s operačným systémom iOS.

O rok neskôr Apple predstavil aj internetový obchod pre svoje zariadenia s názvom App Store, ktorý ponúkal stovky aplikácií, ktoré boli dostupné zdarma alebo za poplatok. V roku 2009 bola firma dočasne bez riaditeľa kvôli zdravotným problémom Steva Jobsa.

iPad a nové iPhony

Rok 2010 sa niesol v znamení iPadu. Opäť išlo v tom čase o niečo nové, čo na trhu ešte nebolo a ľudia mali ihneď nového miláčika. Veľký displej, dlhá výdrž batérie a aplikácie, ktoré pochádzali z iPhonu zabezpečili to, že len v USA sa predalo viac ako 300 tisíc kusov iPadov.

V tom istom roku Apple predstavil najnovší iPhone 4 s úplne novým dizajnom. Zariadenia ponúkalo nový Retina displej, výkonnejší procesor a kvalitnejší fotoaparát. Okrem toho bol predstavený aj nový operačný systém MacOS X – Lion. O dva mesiace neskôr predstavil Apple aj nový iPad 2 s aktualizovaným operačným systémom iOS.

Odstúpenie zo spoločnosti a správa, ktorá zasiahla svet

V júni 2011 firma predstavila veľmi obľúbené úložisko iCloud, ktoré slúži na ukladanie, zálohovanie a prezeranie rôznych súborov na zariadeniach Apple. Služba funguje dodnes. V tom istom roku sa Steve Jobs rozhodol odstúpiť zo svojej funkcie riaditeľa. Na tejto pozícii ho nahradil súčasný riaditeľ Tim Cook.

Zobraziť celú galériu (9)
Steva Jobsa v pozícii výkonného riaditeľa nahradil Tim Cook, ktorý v spoločnosti pôsobí dodnes, REUTERS/Lucy Nicholson

5. október 2011 sa do dejín zapísal ako deň, kedy navždy odišla veľká osobnosť, ktorá zmenila technologický svet. Inovátor, vizionár a pre mnohých génius po ťažkej chorobe skonal a na jeho mieste ho nahradil už vyššie spomínaný Tim Cook. V 2011 bol predstavený posledný produkt, na ktorom sa podieľal samotný Steve Jobs, ktorým bol iPhone 4s.

Nový riaditeľ, nové zariadenia a budúcnosť

V roku 2014 spoločnosť predstavila viacero noviniek, medzi ktorými boli smart hodinky Apple Watch či nový iPhone 6 a 6 Plus. Neskôr pribúdali ďalšie zariadenia ako iPad Pro, iPhone 7, 8, X, Apple Watch 3, Apple Pencil či nová verzia oepračného systému macOS.

Podľa známeho technologického YouTubera a milovníka produktov spoločnosti Apple, Petra Máru, je najväčší rozdiel v tom, že v súčasnosti sa Apple sústreďuje skôr na udržiavanie stálych zákazníkov, než na akvizíciu nových.

Je to najmä z dôvodu, že americký gigant čelí veľmi veľkej konkurencii, ktorá dokáže vyrábať špičkové zariadenia. Tie dokážu byť v niektorých prípadoch dokonca kvalitnejšie ako produkty od Apple. Trh s technológiami je už dospelý, a preto nie je pre spoločnosť životne dôležité prinášať na trh revolučné, ale evolučné produkty.

Apple sa taktiež snaží preraziť na korporátnom trhu so svojimi počítačmi, kde má ambície dosiahnuť zaujímavé výsledky. Túto jeseň predstaví nové iPhony, ktoré by však podľa prvotných informácií nemali prísť s ničím inovatívnym. Necháme sa preto prekvapiť, čo si Apple pre nás tento rok pripravil.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú