Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Stred Mliečnej dráhy vo svojich temných zákutiach ukrýva veľa nepoznaných a nezvyčajných objektov a javov. Jedným z nich je len nedávno objavený objekt pripomínajúci miniatúrnu špirálovú galaxiu krúžiacu okolo masívnej hviezdy. Na tému upozornil ScienceAlert. Ako uvádzajú vedci v tlačovej správe, galaktické centrum je od Zeme vzdialené 26 000 svetelných rokov a predstavuje unikátne prostredie pre tvorbu hviezd.

Okrem supermasívnej čiernej diery Sgr A*, ktorú sa nedávno vôbec po prvýkrát podarilo odfotografovať, obsahuje srdce našej galaxie obrovský rezervoár hustého molekulárneho plynu. Oblak je z väčšej časti tvorený molekulárnym vodíkom, ktorý predstavuje základnú surovinu potrebnú pre „výrobu“ hviezd.

V blízkosti tohto prašného centra sídli masívna hviezda, ktorá svojou hmotnosťou 32-násobne presahuje hmotnosť Slnka. Predmetná hviezda sa nachádza práve v obrovskom víriacom oblaku plynu, respektíve protostelárneho disku.

Predpokladaný vývoj protostelárneho disku ovplyvneného externým objektom. SHAO

Tento protostelárny disk s priemerom 4000 AU ( AU – astronomická jednotka predstavuje vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou) spolu so vzácnou hviezdou typu O analyzovali vedci v novej štúdii publikovanej v žurnále Nature Astronomy. Štúdia tiež predstavuje prvé priame zobrazenie protostelárneho disku v galaktickom centre.

Hoci protostelárne disky sú vo vesmíre rozšírené, astronómovia ešte nikdy nevideli disk, ktorý by pripomínal miniatúrnu špirálovú galaxiu obiehajúcu blízko stredu Mliečnej dráhy.

Ako vznikla „miniatúrna galaxia“?

Pozorovania prostredníctvom observatória ALMA ukázali, že predmetný disk sa nepohybuje spôsobom, ktorý by objasnil jeho špirálovitý tvar. Konkrétne vedci uvádzajú, že „vo všeobecnosti sa špirálové ramená objavujú v akrečnych diskoch v dôsledku fragmentácie vyvolanej gravitačnou nestabilitou. Pozorovaný disk je však horúci a turbulentý, vďaka čomu dokáže vyrovnať svoju vlastnú gravitáciu.

Zrážka s iným telesom

Vysvetlením tohto pozorovaného javu by mala byť zrážka s iným telesom, presnejšie so záhadným objektom 3-krát väčším ako Slnko, ktorý sa pohybuje nebezpečne blízko tohto disku. Svoju hypotézu overili prostredníctvom simulácií, pričom dokázali vymodelovať celú trajektóriu neznámeho objektu.

Pred približne 12 000 rokmi mohol preletieť okolo protostelárneho disku, rozvíriť ho a dať mu špirálovitý tvar, aký dnes pozorujeme. Štúdia teda okrem prvého priameho pozorovania protostelárneho disku ukázala, že aj externé objekty dokážu ovplyvňovať vývoj hviezdnych diskov. Vzhľadom na to, že centrum Mliečnej dráhy je preplnené hviezdami, je pravdepodobné, že k takýmto udalostiam dochádza pomerne často.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú