Naša planéta disponuje obrovskou biodiverzitou. Je naozaj fascinujúce, koľko rôznych tvorov sa potuluje po Zemi, od mikroskopických baktérií až po obrovské veľryby. Táto biodiverzita je extrémne dôležitá pre ekosystémy, ktoré zabezpečujú zdravie a stabilitu našej planéty.

Každý druh má v prírode svoju jedinečnú rolu, a preto je nevyhnutné chrániť ich. Nové druhy sa objavujú v rôznych prostrediach – od hlbín oceánov po vrcholky hôr, v dažďových pralesoch aj v púšťach. Najnovšie vedci objavili ohromné stvorenie na prekvapivom mieste, informuje UNILAD.

Jedinečný vzhľad

Bádatelia objavili pozoruhodný nový druh žijúci v chladných vodách Antarktického oceánu s naozaj unikátnym zovňajškom. Podľa neho mu dali vskutku nezvyčajné meno – antarktická jahodová operená hviezdica (pre milovníkov latinčiny: Promachocrinus fragarius). Lenže netreba sa nechať zmiasť pôvabným názvom tohto tvora. Jeho vzhľad nie je práve najpríjemnejší.

Emily McLaughlin, Nerida Wilson and Greg Rouse

Toto bizarné, až sa žiada povedať „mimozemské stvorenie“ má až 20 rúk, alebo lepšie povedané chápadiel, z ktorých niektoré dosahujú dĺžku až 20 centimetrov. Tieto Tieto chápadlá disponujú malými pazúrmi, ktoré pomáhajú tomuto bezstavovcovi ukotviť sa na morskom dne.

Jeho telo sa má tvar ako jahoda a vyčnievajú z neho akési prívesky. Antarktická jahodová operená hviezdica žije v hĺbke 5,5 metra až 1 kilometer, čo je pomerne široké rozpätie a prispôsobiteľnosť tohto čudesného tvora.

Cenný nález potvrdzujúci ohromnú diverzitu

Vedci, ktorí okrem tohto tvora objavili aj ďalších, celkovo sedem rôznych druhov antarktických operených hviezdic, neskrývali všeobecné nadšenie a údiv z týchto čudných obyvateľov mora.

bizarný živočích pod morom
Wilson and Rouse/McLaughlin

„Keďže stále objavujeme, aké rozmanité sú ekosystémy, akým je napríklad Antarktída, alebo iné biotopy ako je napríklad hlboké more, z ktorých je náročné odobrať vzorky, mali by sme si vážiť, aké cenné a dôležité sú tieto oblasti pri udržiavaní rozmanitého morského ekosystému,“ povedala Nerida Wilsonová, biologička špecializujúca sa na bezstavovce v Západoaustrálskom múzeu.

Wilsonová dodala, že najmodernejšie prístupy sú vo vedeckej oblasti nenahraditeľné. „Aplikácia molekulárnych nástrojov na pochopenie biodiverzity je široko použiteľná a stala sa nevyhnutnou súčasťou pochopenia všetkého živého,“ vyjadrila sa odborníčka.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú