Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovensko v septembri 2023 opäť „bodovalo“ na medzinárodnej úrovni. Stali sa z nás lídri pokročilej AI, no v úplne inom zmysle, než by sme si želali. Krátko po predčasných voľbách totiž popredné svetové médiá a agentúry zaplavili správy o tom, že vo voľbách sa Slováci stali obeťou jednej z najpokročilejších umelých inteligencií.

Teraz sa blížia ďalšie voľby, tentokrát prezidentské, pričom hrozba, že podľahneme rovnakej, ba ešte výrazne vylepšenej umelej inteligencii, je väčšia než kedykoľvek predtým. Zisťovali sme teda, ako tieto umelé inteligencie fungujú a manipulujú ľudí, aké ťažké a nákladné, respektíve jednoduché a lacné je ich zneužiť na politickú propagandu.

Naleteli Slováci v septembri podvodníkom?

Pred parlamentnými voľbami na Slovensku vstúpil na politickú scénu nečakaný hráč: umelá inteligencia, tiež skracovaná AI. Používanie technológie deepfake, ktorá zahŕňa manipuláciu zvukového a obrazového obsahu pomocou AI sa ukázala ako úplne nová sila, ktorá spochybnila samotnú štruktúru integrity volieb a vyvolala obavy o zraniteľnosť demokratických procesov nielen na Slovensku, ale po našom incidente aj vo zvyšku sveta.

Bing Image Creator

Len niekoľko dní pred voľbami sa na sociálnych sieťach objavila zvuková nahrávka, na ktorej údajne vystupuje Michal Šimečka, predseda strany Progresívne Slovensko, a Monika Tódová, novinárka z Denníku N. Šokujúci obsah naznačoval tajné sprisahanie s cieľom manipulovať voľby vrátane diskusií o kupovaní hlasov marginalizovanej rómskej menšiny. Hoci Šimečka aj Tódová obvinenia rázne popreli, nahrávka predstavovala pre overovateľov faktov jedinečnú výzvu, informovala agentúra AFP.

Zvuková nahrávka, zdieľaná počas rozhodujúceho 48-hodinového obdobia predvolebného moratória, využívala právnu medzeru. Na rozdiel od zmanipulovaných videí sa na zvukový obsah nevzťahovali prísne pravidlá a kontroly spoločnosti Meta týkajúce sa zmanipulovaných médií, takže táto nahrávka zostala bez kontroly, zhodnotil portál WIRED.

Kontrolóri faktov, ktorí už zápasili s rýchlym tempom volebných dezinformácií, sa ocitli na neprebádanom území, keď sa snažili vyvrátiť obsah vytvorený umelou inteligenciou.

Zásah umelej inteligencie do volieb
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú