Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Najnovšie grafické karty Nvidie prišli so zbrusu novou architektúrou Turing a možnosťami, ktoré hráčom splnia aj tie najnáročnejšie želania. Výkonný model RTX 2080 Ti tak prevzal žezlo po predchodcoch a ukázal svoju silu, ktorá však bola doteraz meraná len pri štandardných frekvenciách. Majster v pretaktovaní počítačových komponentov upravil novú Nvidiu RTX 2080 Ti natoľko, že sa jej podarilo zlomiť najlepšie výsledky v 3D benchmarkoch.

Pri pretaktovaní počítačových komponentov na extrémny výkon dochádza k vysokému zvýšeniu ich výpočtovej sily. Počas tohto procesu je však potrebné aj poriadne chladenie, ktorým bol aj v tomto prípade tekutý dusík. Ten dokázal udržať teplotu pretaktovanej grafickej karty Nvidia RTX 2080 Ti na bezpečných hodnotách, aby tak mohla podať najvyšší výkon v histórii 3D benchmarkov.

Nvidia RTX 2080 Ti vydala zo seba maximum

Prelomiť doterajšie rekordy týchto výkonových aplikácií sa odhodlal KINGPIN, profesionál, ktorý má s pretaktovaním bohaté skúsenosti. Ten z novej 2080-ky vo verzii „Ti“ vytlačil najvyšší možný výkon pri bezpečných parametroch. S využitím aplikácie EVGA Precision X1 bolo možné zvýšiť takt GPU až na 2 415 MHz a na 8 633 MHz u 11 GB GDDR6 pamäte, pričom efektívnych bolo až 17 226 MHz.

K dosiahnutiu takej vysokej pracovnej frekvencie bolo potrebné obísť napäťové limity karty. Vo výsledku však tekutým dusíkom chladená a pretaktovaná Nvidia 2080 Ti prekonala všetky prvé priečky vo všetkých známych 3D benchmarkoch.

Nenechaj si ujsť
Mal by si začať šetriť: Nvidia predstavila najlepšiu grafickú kartu pre hráčov s 4352 jadrami a 11 GB pamäťou

Na prvom mieste sa tak umiestnila v aplikácii Timespy Extreme, Timespy, Firestrike, Firestrike Extreme, ale aj vo Firestrike Ultra. Vo všetkých prípadoch dosiahla táto novinka so zvýšeným výkonom ohromné čísla. Pravdaže, táto karta nespolupracovala len s nejakým obyčajným hardvérom, ale s výkonným procesorom Intel Core i9-7980XE.

Všetkých jeho 18 jadier taktiež prešlo pretaktovacím procesom, aby sa ich frekvencia zdvihla až na 5,5 GHz. Spolu s ním však bola na matičnej doske EVGA X299 Dark aj 32 GB operačná RAM pamäť typu DDR4 od spoločnosti G.Skill. Tá pracovala v 4-kanálovom móde na takte 3 800 MHz.

Kombináciou všetkých týchto komponentov bolo možné po pretaktovaní dosiahnuť výkon, aký 3D benchmarky ešte nevideli. Nanešťastie sa v bežných podmienkach s takto silnou Nvidiou RTX 2080 Ti nestretneme. Hráči si budú musieť vystačiť s najvyššou frekvenciou 1 635 MHz, ktorú ponúka edícia „Founders Edition“ pri funkcii Boost Clock, alebo 1 545 MHz u klasickej Nvidie RTX 2080 Ti. Výsledky testov vo všetkých 3D benchmarkoch nájdeš v priloženej galérii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú