Hovorí sa o tom, že najhoršia investícia je kúpiť si nové auto. Akonáhle totiž vyjde z predajne, jeho hodnote klesne o niekoľko percent, a to si ho nemusel ani naštartovať. Podobne je to však aj so smartfónmi, pričom obzvlášť citlivé sú zariadenia s Androidom. 

Nie je tajomstvom, že smartfón s Androidom strácajú svoju hodnotu oveľa rýchlejšie, než je tomu v prípade zariadeniam značky Apple. Hoci aj tu je kadencia predstavovania novej generácie nastavená na jeden rok, tak aj niekoľkoročné zariadenia sa stále predávajú rádovo za stovky eur. Vyjadrené v percentách, Android smartfóny za jeden rok dokážu stratiť až 50 % svojej hodnoty, pričom Apple to v rovnakom čase stojí približne 20 – 30 %.

A to je reč o nových kusoch priamo z predajne. Ak by sa brali do úvahy aj bazáre, tam je prepad omnoho väčší. Redaktori z Phonearena sa preto pozreli na to, kedy je najlepšie odpredať svoje zariadenie v prípade, že zaň chceš dostať čo najvyššiu cenu.

Ak predať, tak tak čím skôr

Pre príklad si môžeme uviesť minuloročnú vlajkovú loď spoločnosti Samsung – Galaxy S9. Smartfón sa začal predávať 16. marca minulého roka, a to za odporúčanú cenu 849 €. Logicky, ak by si chcel zariadenia predať za čo najvyššiu cenu, tak by si to musel spraviť ihneď. To však nedáva žiadny zmysel, a tak to vezmime z dlhodobého hľadiska. Graf spoločnosti BankMyCell ukazuje, že najvýhodnejším obdobím je tesne predtým, než je predstavená vlajková loď spoločnosti Apple. To je rozhodne veľmi zaujímavé ako má konkurencia vplyv na vývoj cien iných modelov.

BankMyCell

Práve tam sa začal najväčší prepad ceny Galaxy S9 a S9+. Zaujímavý je tiež fakt, že predstavenie nového modelového radu nemá až tak zásadný vplyv na vývoj ceny predchádzajúcej vlajkovej lode. To je spôsobené už aj tým, že cena je už relatívne nízko a už ani samotný predajcovia ju nevedia stlačiť nižšie. Z môjho pozorovania malo predstavenie Galaxy S10 oveľa väčší dopad na pokles ceny Galaxy Note 9 než Galaxy S9.

prepad cien vlajkových lodí
Heureka.sk

Heureka.sk

Pri pohľade na slovenský vývoj cien je však situácia o čosi odlišná. Ako ukazuje graf z porovnáča heureka.sk, cena najviac klesá v prvých troch mesiacoch, pričom následne je pokles relatívne lineárny. Výrazné zníženie cien zrejme odzrkadľuje aj znížený dopyt po Galaxy S9, ktoré oproti predchodcovi prinieslo len minimálne rozdiely a veľa ľudí tak siahlo radšej po Galaxy S8, ktoré bolo v tú dobu dostupné za prijateľnú sumu.

Čo z toho teda vyplýva? Kúpou úplne nového zariadenia v čase jeho vydania berieš na seba riziko, že smartfón v rýchlej dobe výrazne stratí na hodnote, čím sa znižuje aj jeho prípadná predajná cena v bazári. Horšie sú na tom zariadenia s Androidom, u ktorých je pokles najvýraznejší. Kúpou zariadenia Apple si tak môžeš byť istý, že aj o rok či dva ho predáš za ešte celkom slušnú sumu. Každopádne v oboch prípadoch platí, že ak si brúsiš zuby na nový smartfón a nemáš možnosť ho výhodne získať od operátora, oplatí sa vyčkať pár mesiacov a to isté zariadenie môžeš kúpiť aj takmer za polovičnú sumu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom