Čínskym vedcom sa použitím nanodoštičiek generujúcich energiu na základe zmien teploty okolia a procesu kombinujúceho oxid uhličitý a vodu podarilo vyrobiť syntetický metanol. O prelomovom procese informuje portál Futurism.
Už desiatky rokov sú fosílne palivá hlavným zdrojom energie ľudstva. Niet sa čomu čudovať, keďže ich premena na využiteľnú formu energie je veľmi jednoduchá a navyše aj lacná. Na druhú stranu, fosílne palivá sa pomerne rýchlo míňajú a pri spaľovaní vypúšťajú do ovzdušia množstvo škodlivých látok a skleníkových plynov.

Jedným z hlavných skleníkových plynov, ktoré sa vyskytujú v zemskej atmosfére a pohlcujú dlhovlnné infračervené žiarenia, vďaka čomu dochádza k prehrievaniu dolnej vrstvy atmosféry a zemského povrchu, je aj oxid uhličitý (CO2).
Práve premena CO2 na uhľovodíkové palivá sa považuje za jedno z možných riešení, ktoré by mohlo vyriešiť nielen enviromentálne problémy, ale aj uspokojiť vysoký dopyt spotreby energie, uvádzajú vedci v publikácii žurnálu Nature Communications.
V posledných rokoch boli preskúmané rôzne spôsoby premeny CO2 na organické palivá. Tie sú však sprevádzané určitými, nie jednoducho prekonateľnými obmedzeniami.
Ako píše portál Interesting Engineering, vedci teraz prišli s riešením, ktoré ako sa zdá by mohlo byť prelomové. Ide o proces, pri ktorom nanodoštičky generujú energiu zo zmien teploty okolia a slúžia na výrobu syntetického metanolu.
Princíp metódy
Metanol sa vyrába procesom zvaným hydrogenácia, čo je dej, pri ktorom nenasýtená zlúčenina viaže vodík a mení sa na zlúčeninu nasýtenú. Proces hydrogenácie CO2 zo vzduchu si však vyžaduje vysoké prevádzkové teploty (200 °C až 250 °C) a tlak (5-10 MPa), čo zase vyžaduje nesmierne množstvo energie.

Čínski vedci však tvrdia, že vyvinuli špeciálne dvojrozmerné nanodoštičky, vyrobené z periskovitého bismutitého volfrámu, ktoré dokážu využiť zmeny teploty okolia na generovanie energie a výrobu metanolu, a to navyše pri teplotách v rozmedzí len 15°C až 70°C.
Pomocou tohto systému sa vedcom podarilo premeniť malé množstvo CO2 na molekuly metanolu. Celý proces si vyžadoval 20 cyklov zmien teploty, pričom sa vytvorilo malé množstvo metanolu – 55.0 μmol⋅g−1. Podľa vedcov išlo metódu, ktorá je nielen efektívna, ale najmä ekologicky a ekonomicky výhodná.
Hoci aj pri spaľovaní tohto syntetického metanolu sa do ovzdušia budú dostávať skleníkové plyny, metóda môže byť tým správnym krokom k redukcii CO2 v ovzduší.
Letecké palivo
Inej skupine vedcov sa nedávno podarilo premeniť oxid uhličitý na letecké palivo. Tí ako katalyzátor využili oxidy železa, mangánu a draslíka, ku ktorým ešte pridali zmes kyseliny citrónovej a vodíka, kedy následne zo špeciálne navrhnutej nádoby pridali dodatočne oxid uhličitý.
Neskôr celá zmes prešla procesom, pri ktorom sa zohriala až na 300 °C, vďaka čomu vznikla kvapalina, o ktorej sa vedci domnievajú, že by vo väčšom meradle mohla slúžiť ako letecké palivo.
Teraz čítajú

Americkí piloti videli ďalšie UFO, udalosť už vyšetruje FBI. Dočká sa verejnosť pravdivých informácií?

Do 4 rokov chcú najväčšiu vesmírnu stanicu pre 400 turistov. Bude na nej umelá gravitácia, bary, hotely aj kiná

SpaceX testuje majestátny Falcon Heavy. Znova poletí už v lete, aká bude jeho misia? (+nové fotky z príprav)

"Nehoda z Marsu" - rover Perseverance sa díval na pád pristávacieho stupňa, jeho koniec zachytil na fotografii

Máme novú unikátnu fotografiu Venuše. Zachytila ju sonda počas cesty k Slnku
Články, ktoré hýbu svetom

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Absolútny filmový masaker. Marec na streamovacích službách prinesie skvelú zábavu

Posledná záchrana? Ďalší výrobca smartfónov chce predstaviť svoj elektromobil

Bývanie je stále drahšie aj napriek pandémii. Nárast cien za byty sa očakáva aj tento rok

McDonald’s začína predávať vegánske burge. Na Slovensku nás čaká vegetariánska novinka
