Sme len opustenou oázou života v obrovskom vesmírnom oceáne, alebo tam vonku čakajú na objavenie aj iné civilizácie? Otázka či sme vo vesmíre sami zrejme púta záujem ľudí viac, ako čokoľvek iné.

Vedci už celé desaťročia neúnavne hľadajú odpoveď na túto otázku, či sme vo vesmíre sami, pričom na čele tohto snaženia stojí organizácia SETI – Search for Extraterrestrial Intelligence. SETI bola založená v roku 1984 a jej cieľom je skúmať pôvod života vo vesmíre prostredníctvom výskumu a vzdelávania v rôznych odboroch, píše portál ScienceAlert.

Pátranie po živote vo vesmíre

Dlhodobo je primárnou metódou pátrania po živote na iných planétach je zachytávanie rádiovej komunikácie. SETI totiž predpokladá, že je to najpravdepodobnejšia cesta, ktorou by s nami mimozemské civilizácie mohli komunikovať.

NASA

Od začiatku projektu SETI v roku 1984, kedy organizácia SETI Institute prebrala tento druh činnosti od NASA, sa pátranie po mimozemskom živote a jeho biologických či technologických stopách poriadne zintenzívnilo. Nedávno sa výskumníkom zo SETI  vďaka pozorovaniu z družice TESS podarilo uskutočniť veľmi zaujímavý objav, ktorý je detailne opísaný v žurnále Astronomical Journal.

V ňom odborníci predstavili nový prístup nazvaný „SETI Ellipsoid“, ktorý identifikuje oblasti vesmíru, kde by inteligentné civilizácie mohli synchronizovať signály na základe významných astronomických udalostí, ako sú napríklad supernovy.

SETI Elipsoid je geometrický koncept, ktorý pomáha vedcom identifikovať špecifické oblasti vo vesmíre, kde by sa mohli nachádzať inteligentné civilizácie. Tento koncept si možno predstaviť ako oblasť v tvare vajíčka, pričom veľkosť tejto oblasti je určená na základe toho, ako dlho trvá cesta svetla vesmírom. To zaručuje, že akékoľvek vyspelé civilizácie v tejto oblasti by mali dostatok času na pozorovanie významných astronomických udalostí.

Zayna Sheikh

Myšlienka tiež naznačuje, že potenciálne mimozemské civilizácie mohli zámerne synchronizovať svoje signály s týmito udalosťami. V podstate by využívali veľké vesmírne udalosti ako „maják“, ktorý oznamuje ich prítomnosť zvyšku vesmíru.

Spojenie tohto konceptu s nepretržitým prieskumom oblohy podľa vedcov výrazne zvyšuje našu schopnosť odhaliť potenciálne signály od mimozemských civilizácií. Využitím údajov z TESS a misie Gaia, vedci zo SETI identifikovali celkom 32 potenciálnych cieľov v zóne pozorovania TESS. Hoci počiatočná analýza neodhalila anomálie, hľadanie pokračuje aj naďalej.

Okrem bezprostredných zistení toto úsilie podčiarkuje interdisciplinárny charakter činností SETI, premosťuje astrofyzikálne pozorovania s teoretickými rámcami a výpočtovými metodológiami. Takéto spoločné úsilie posúva hranice nášho prieskumu vesmíru a vrhá nové svetlo na naše miesto vo vesmíre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú