Hľadanie mimozemského života môže byť oveľa jednoduchšie vďaka novému objavu v oblasti chémie. Vedeckí pracovníci vyvinuli test, ktorý deteguje pohyb mikroorganizmov vyvolaný aminokyselinou L-serín, čo môže byť kľúčom k objaveniu primitívneho života na iných svetoch našej slnečnej sústavy, upozorňuje Frontiers.

Pomohli extrémofilné organizmy

Hľadanie mimozemského života sa zameriava na nájdenie jednoduchých organizmov, ako sú mikróby alebo baktérie, ktoré môžu prežiť v extrémnych podmienkach. Vedeckí pracovníci sa zameriavajú na miesta ako Mars alebo mesiace vonkajších planét ako Európa (Jupiter) a Enceladus (Saturn), kde môžu existovať zdroje tekutej vody a energie. Študovaním extrémofilov na Zemi – organizmov, ktoré prosperujú v drsných podmienkach – môžu výskumníci získať informácie, kde a ako hľadať mimozemský život.

Jednou z vlastností života je schopnosť pohybovať sa nezávisle. Proces, pri ktorom chémia spôsobí, že sa organizmus pohne v reakcii, sa nazýva chemotaxia. Tím výskumníkov v Nemecku vyvinul novú metódu na vytváranie chemotaktického pohybu u niektorých najzákladnejších foriem života na Zemi, dodáva Universe Today.

Tím uskutočnil experimenty s tromi rôzными typmi mikroorganizmov, dve z nich boli baktérie a jeden bol archaea – jednobunkový mikroorganizmus. Každý z nich má schopnosť prežiť v extrémnych podmienkach, ktoré by sa mohli vyskytovať vo vesmíre. Jedným z mikroorganizmov je Bacillus Subtilis, ktorý prežije teploty až 100°C, zatiaľ čo iné prežijú až do -2,5°C. Každý z mikroorganizmov reagoval pohybom smerom k chemikálii L-serín, čo dáva vedcom dôležité poznatky pre hľadanie organizmov na iných svetoch.

Freepik

Výsledky hovoria jasne

Vedeckí pracovníci použili mikroskopický sklz s dvoma oddelenými komorami oddelenými tenkou membránou. Vzorky mikroorganizmov boli umiestnené na jednej strane a L-serín na druhej. Ak sú mikroorganizmy nažive, pohli sa smerom k chemikálii. Táto metóda by však na budúcej vesmírnej misii mohla vyžadovať niekoľko úprav, predovšetkým by musela fungovať bez ľudského zásahu.

Nie je to prvýkrát, čo sa L-serín použil na vyvolanie pohybu u primitívneho života, a predpokladá sa, že existuje aj mimo Zeme. Jej prítomnosť mimo našej planéty naznačuje, že by mohla byť užitočná pri hľadaní mimozemského života. Ak L-serín existuje na iných svetoch našej slnečnej sústavy, môže vyvolať pohyb mikroorganizmov a tak pomôcť pri ich nájdení. Tento objav má pri hľadaní mimozemského života, i keď len v primitívnej forme, ohromný potenciál.

Pozornosť upierajú na Enceladus

Nedávny experiment NASA môže pomôcť aj v hľadaní mimozemského života na mesiaci Enceladus. Vedci totiž prišli na to, v ktorých oblastiach tohto mesiaca môžu prežiť dôležité aminokyseliny indikujúce prítomnosť života. Problémom je ľadová vrstva hrubá niekoľko kilometrov, ktorá bude výskum a experimenty na tomto objekte v budúcnosti komplikovať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP