O tom, že vesmír je pre ľudstvo stále veľkou neznámou napriek doterajším objavom, svedčia stále nové objavy, ktoré si miestami nevedia vysvetliť ani samotní vedci. Tí teraz prišli s ďalším odhalením, podľa ktorého sa má vo vesmíre diať niečo, čo spája tisíce galaxií vzdialených množstvo svetelných rokov. Podľa vedcov sa majú galaxie vo vesmíre synchronizovať a otáčať rovnakým smerom a má ich spájať akási obrovská štruktúra, vďaka ktorej sa synchronizujú. Téme sa venoval portál Vice

Naša Mliečna dráha je len jednou z miliárd ďalších galaxií vo vesmíre, ktoré sa od seba odlišujú svojim zložením, tvarom a ďalšími vlastnosťami. Mnohé z nich sú od seba vzdialené tisícky a milióny svetelných rokov. Napriek tomu medzi nimi existuje prepojenie, ktoré vedci nazývajú obrovskou štruktúrou. Takáto štruktúra sa skladá z vodíkového plynu a temnej hmoty, pričom štruktúry môžu nadobúdať rôzne tvary vláken či uzlov.

Synchronizáciu galaxií na veľké vzdialenosti môže spôsobovať obrovská vesmírna štruktúra

Podľa vedcov majú byť práve tieto štruktúry zodpovedné za prepojenie jednotlivých galaxií v tejto ohromnej vesmírnej sieti. Hoci už poznajú niektoré princípy a javy vo vesmíre, v prípade týchto štruktúr je ešte veľa neznámych informácií. Vedci vedia, že aj galaxie vzdialené milióny svetelných rokov sa môžu navzájom ovplyvňovať pomocou svojej gravitácie, no spomínané prepojenie vzdialených galaxií je stále záhadou.

Nenechaj si ujsť
Vedci vytvorili v laboratóriu proces, ktorý pri vzniku vesmíru vytvoril „veľký tresk“. Omylom

Astronómovia tak hľadajú odpovede na mnohé otázky a nevedia si vysvetliť, ako je možné, že sú jednotlivé galaxie navzájom ovplyvňované aj takýmito obrovskými štruktúrami. Štúdia publikovaná v časopise The Astrophysical Journal pritom hovorí o tom, že galaxie dokážu rotovať úplne rovnakým smerom aj napriek tomu, že sú od seba vzdialené milióny svetelných rokov. Vedci v tom vidia prepojenie na doteraz neznámej úrovni, vďaka ktorému môžu aj tak vzdialené galaxie medzi sebou interagovať.

Ovplyvňované sú aj čierne diery

Galaxie však nie sú jediné vo vesmíre, ktoré na seba vplývajú. Podľa štúdie z roku 2014 sa navzájom medzi sebou zarovnávajú aj obrovské čierne diery vzdialené miliardy svetelných rokov, informuje Futurism. Vedci tak budú potrebovať množstvo ďalších dát, aby sa tieto neznáme javy pokúsili vysvetliť. Ani s dostatkom pozorovaní však nie je zaručené, že odhalia takéto tajomstvá vesmíru. Pri modeloch z obrovského množstva dát môže totiž nastať chyba a v tom prípade je potrebné nájsť príčinu problému.

Aktuálne princípy síce vedcom vysvetľujú zarovnanie a pohyb galaxií v menšom merítku, no v skutočnosti môže pred nimi stáť omnoho väčšia štruktúra, ktorá ovplyvňuje vesmírne telesá na obrovské vzdialenosti. Aj tieto odhalenia sú tak ďalšími dôkazmi, že vesmír pred nami skrýva ešte mnoho ďalších neznámych javov, ktorých skúmanie je však ešte len na začiatku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú