Výber nového telefónu nie je vždy jednoduchou úlohou najmä pre tých, ktorí chcú za svoje peniaze to najlepšie, čo trh aktuálne ponúka. Pripravili sme preto niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu vybrať najlepší smartfón v pomere ceny a výkonu.

Pri stanovení jednotlivých vlastností sme sa orientovali v cenovej relácii na úrovni do 500 €, kde nájdeme nejeden model s výbavou vlajkovej lode.

Smartfóny meníme menej často, investovať treba s rozumom

Podľa štatistík dosiahol cyklus výmeny smartfónu vlani najdlhšiu dobu a používatelia vymenili svoj smartfón v priemere po 40 mesiacoch od zakúpenia. Tento trend bol najdlhší od roku 2013, kedy boli smartfóny vo vrecku používateľov obmieňané za novšie priemerne každých 25 mesiacov.

Dnes teda zákazník pri výbere nového modelu prihliada aj na to, aby mu vydržal čo najdlhšie, ideálne viac ako 3 roky. Pre používanie počas tak dlhej doby je preto potrebné, aby smartfón dokázal pokryť potreby používateľa každý deň. V hre je viacero kľúčových aspektov, na ktoré by mal zákazník pri kúpe prihliadať.

Čo by mal ponúkať moderný vlajkový Android s ideálnym pomerom ceny a výkonu do 500 € v roku 2021? 

Fádny smartfón neohúri. Dnes letí odvážnejší dizajn

Podobne ako pri výbere iných vecí, aj v prípade smartfónov je dizajn to prvé, čo zákazník a potencionálny kupca zohľadňuje pri kúpe nového modelu. Výrobcovia v uplynulých rokoch priniesli na trh množstvo dizajnových variácií, ktoré neraz išli za hranicu bežných štandardov a v praxi sa príliš neosvedčili. To však neznamená, že dnes nedostaneme len smartfón s nezáživným dizajnom. Práve naopak.

Mnohé modely totiž ponúkajú oku lahodiace krivky, farby a materiály, ktoré neraz pritiahnu pozornosť okolia. Aj dizajn by sa mal teda radiť medzi jednu zo žiadaných vlastností tvojho nového smartfónu, ktorý ťa bude dennodenne reprezentovať.

Loading...

Loading…

Výkonu musí mať na rozdávanie

Nemenej dôležitým aspektom vlajkovej lode za dostupnú cenu je výkon, ktorý musí byť dostatočný, aby zvládal náročné operácie. Nutne sa o to nemusí starať najnovší procesor. Dnešné smartfóny majú primerane veľkú výkonovú rezervu, s ktorou si počas rokov používania vystačí aj náročný používateľ.

Qualcomm

Isteže, technologický nadšenec by mohol staviť na model s úplne posledným procesorom, ktorým sa pýšia drahé vlajkové lode za 4-ciferné sumy. Rozumnou voľbou môže byť Snapdragon 870 s podporou 5G v motorole moto g100, ktorý v kombinácii s dostatočne veľkou operačnou pamäťou RAM ponúkne skvelý výkon na každý jeden deň. Všetko však závisí od preferencií používateľa.

Aké výkonové vlastnosti by mal ponúknuť dostupný vlajkový Android smartfón v roku 2021:

  • Prémiový procesor s poriadnym výkonom nesmie chýbať. Ideálnym výberom sú procesory Qualcomm Snapdragon 8xx, napríklad aj Snapdragon 870, ktorý je jeden z najnovších modelov na trhu
  • Dostatok operačnej pamäte RAM. Platí, že čím viac RAM smartfón má, tým lepší multitasking môže poskytnúť. Ideálne je zvoliť smartfón s minimálne 6 GB a viac RAM
  • Výkonná grafika – nezabúdame ani na hranie hier, pre ktoré sú ideálne výkonné grafické akcelerátory Adreno. Pre čo najlepší zážitok odporúčame minimálne Adreno série 6xx
Batéria musí zvládnuť aspoň celý deň

Čo je však pre mnohých dôležitejšie ako najnovší čipset, je výdrž batérie. Hoci je zbožným prianím všetkých používateľov niekoľkotýždňová výdrž ako v ére „hlúpych“ telefónov, realita dneška a využívané technológie v moderných Androidoch jednoducho nepustia a žiadajú si svoju dávku energie z batérie.

Dávid Igaz / FonTech

Viac ako 3-dňová výdrž smartfónu je ale skôr raritou než bežnou vlastnosťou. V prípade drahších vlajkových lodí ovplyvňuje výdrž spotreba výkonného procesora, ktorý si pre svoje fungovanie jednoducho ukrojí potrebnú porciu z batérie. Preto aj 5000 mAh batéria dosahuje odlišnú výdrž na jedno nabitie v lacnom smartfóne za pár stoviek a inú výdrž v prémiovom modeli disponujúcim výkonnejším hardvérom.

Akú batériu by mal ponúknuť dostupný vlajkový Android smartfón v roku 2021:

  • Výdrž na minimálne 1 celý pracovný deň reálneho používania. Nikto nechce smartfón, ktorý mu počas práce vypovedá kvôli malej batérii
  • Veľká kapacita batérie – platí, že čím väčšia batéria, tým lepšia výdrž na jedno nabitie. Ideálnym scenárom je batéria s kapacitou 5000 mAh, ktorú nájdeme napríklad v motorole moto g100
  • Podpora rýchleho nabíjania (aspoň 20 W). Čím vyšší nabíjací výkon, tým rýchlejšie sa batéria nabije
Veľa fotoaparátov a softvérových funkcií sú nutnosťou

Ďalším dôležitým aspektom vlajkového Androidu v roku 2021 za najlepšiu cenu je fotoaparát. V tomto smere sa niektorí výrobcovia stále držia pravidla „čím viac fotoaparátov, tým lepšie“. To už dávno neplatí a pre používateľa je dôležitý najmä výsledok, aký dokážu snímače vo finále vytvoriť. Aj v spomenutej cenovej relácii je dnes štandardom, že v tele smartfónov nájdeme aj 3-4 objektívy na zadnej stene, ktoré poskytujú odlišné vlastnosti.

Výber smartfónu podľa fotoaparátu sa však priamo odvíja od požiadaviek používateľa, a teda je rozdiel, pokiaľ niekomu postačia fotografie hodné len na sociálne siete, ktoré fotografie silno komprimujú (znižujú ich kvalitu) alebo si potrpí aj na ostrosť snímok a kvalitnejšie zábery do svojej vlastnej knižnice.

Aký fotoaparát by mal ponúknuť dostupný vlajkový Android smartfón v roku 2021:

  • Minimálne 3 objektívy:
    • Hlavný objektív – čo najviac megapixelov pomôže k vysokej ostrosti fotiek a videí. Dnes je štandardom fotoaparát aspoň so 48 Mpx až 64 Mpx
    • Ultraširokouhlý objektív – pre vytváranie fotiek s veľkým uhlom záberu, ideálne viac ako 110°
    • Teleobjektív – fotoaparát s väčšou ohniskovou vzdialenosťou (udáva sa v mm) a ideálne aspoň s 2-násobným optickým priblížením
  • Hĺbkový snímač – pre meranie hĺbky záberu a vytváranie portrétového režimu
  • Nahrávanie 4K videa, FullHD videa pri 60 fps
  • Softvérové vylepšenia pre fotografovanie a video:
    • HDR režim
    • RAW režim
    • Portrétový režim
    • Nočný režim
Kvalitný displej s minimálne 90 Hz frekvenciou je základ

Zobrazovacie schopnosti displejov v smartfónoch sú dnes na vysokej úrovni. Kvalitné farby, jas a samotná uhlopriečka, či taká obnovovacia frekvencia rozhodujú o tom, ako na obrazovke uvidíš svoj obľúbený seriál alebo v akej kvalite si zahráš hry. Ideálnom dnes ale vôbec nie je 4K displej, ktorý síce disponuje perfektným rozlíšením, no má skutočne negatívny vplyv na výdrž batérie.

Kompromis našli výrobcovia vo FullHD paneloch, ktoré poskytujú primerané vlastnosti. Aj taký „obyčajný“ FullHD displej tak dokáže ponúknuť pestrú paletu farieb, vysoký jas a kontrast. Všetko však závisí aj od technológie. OLED obrazovky sú doménou najmä v tých najdrahších vlajkových lodiach, u dostupných sa stále stretneme s LCD panelmi, ktoré však prešli vlastnou „evolúciou“ najmä na poli obnovovacej frekvencie obrazu.

Aký displej by mal ponúknuť dostupný vlajkový Android smartfón v roku 2021:

  • OLED alebo AMOLED panel – šetrnejšie zobrazovacie panely s nižšou spotrebou energie a vernejšími farbami, dokonale podanie čiernej farby
  • Obnovovacia frekvencia minimálne 90 Hz
  • Vysoký jas pre lepšiu čitateľnosť na priamom svetle, vysoký kontrast a dostatočné podanie farieb
  • Podpora HDR
  • Aspoň FullHD rozlíšenie (čím vyššie ppi, tým jemnejší obraz). Ideálne je viac ako 400 ppi
  • Integrovaný snímač odtlačkov prstov v displeji
Konektivita musí spĺňať moderné štandardy

V dobe bezdrôtovej sa aj z najdrahších smartfónov vytrácajú obľúbené prvky výbavy ako stále mnohými žiadaný 3,5 mm jack. Ten už prakticky v prémiových modeloch nenájdeme, teda až na pár vzácnych výnimiek, ktorých je však stále menej a menej.

Isteže, 3,5 mm jack nie je nutnosťou pre plnohodnotné používanie smartfónu, no rozhodne poteší každého používateľa, ktorý je stále oddaný káblovým slúchadlám. Čo však zaváži viac, je podpora moderných štandardov nevyhnutných pre rýchly internet, či posielanie súborov.

Akú konektivitu by mal ponúknuť dostupný vlajkový Android smartfón v roku 2021:

  • Podpora 4G a 5G sietí
  • WiFi 6 alebo novšie
  • NFC pre podporu platieb Google Pay
  • Bluetooth 5.0 alebo novšie
  • Hybridný slot pre SIM kartu a microSD pamäťovú kartu (možnosť rozšírenia vnútornej pamäte)
Ideálom je čistý Android s dlhoročnou zaručenou podporou

Nakoniec ostáva to najdôležitejšie, čo priamo ovplyvňuje používateľský zážitok z celého smartfónu – operačný systém. Dominantný Android dnes nájdeme v smartfónoch v rôznych podobách, prevažne upravený o nadstavby výrobcov, ktoré ponúkajú vlastné vylepšenia a dizajnové prostredie. Často prehnané úpravy však dokážu používateľský zážitok skomplikovať.

Čistý Android sa dnes len tak nevidí a okrem pôvodných smartfónov od Google ho u nás ponúka iba motorola. Najväčšou výhodou tohto systému bez zásadných úprav je nielen neraz lepšia optimalizácia, ale najmä kvalitnejšia podpora v oblasti aktualizácií a zabezpečenia.

Pre výrobcu je jednoduchšie a rýchlejšie vydať update s novou verziou Androidu pre smartfón s neupraveným systémom, než pre model s radikálne zmeneným prostredím. Zároveň odpadajú prípadné softvérové problémy, ktoré môžu vzniknúť pri nadstavbách Androidu. Ideálnym scenárom je kúpiť smartfón s najnovším Androidom 11, smartfón so starým Androidom 10 už ani nekupuj.

Aký operačný systém by mal ponúknuť dostupný vlajkový Android smartfón v roku 2021:

  • Ideálne čistý Android bez nadstavby alebo s minimálnymi úpravami výrobcu – výhoda v optimalizácii a rýchlosti doručovania nových aktualizácií
  • Softvérová podpora aspoň na 2 až 3 roky:
    • Aktualizácia na Android 12
    • Aspoň jedna ďalšia veľká aktualizáciu systému (Android 13) + bezpečnostné aktualizácie systému

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP