Predpovedal vlastnú samovraždu, otvorene bránil kryptomeny a vysmieval sa USA. Toto je príbeh Johna McAfeeho
Neexistuje azda jediný nadšenec technológií, ktorý by nepoznal slovíčko McAfee. Jeden z najznámejších antivírusových softvérov, ktorý rozbehol odvetvie v hodnote niekoľkých miliárd dolárov, však založil človek, ktorého technologická komunita buď miluje alebo neznáša.
Johna McAfeeho našli včera vo večerných hodinách mŕtveho v jeho cele vo väzení Brians 2 neďaleko Barcelony, kde spáchal samovraždu obesením len pár hodín po tom, čo tamojší súd schválil jeho vydanie do USA.
Podnikateľ bol zatknutý v Španielsku v októbri 2020, keď sa chystal nastúpiť na palubu lietadla do Turecka, pričom bol obvinený z daňových podvodov a nepodávania daňového priznania po dobu štyroch rokov, a to aj napriek tomu, že zarobil milióny na poradenskej činnosti, obchodovaní s kryptomenami a predaji práv k jeho autobiografického dokumentárneho filmu.
Hrozbe trestu odňatia slobody až na 30 rokov, na ktorý McAfee už nikdy nenastúpi, predchádzal príbeh jednej z najkontroverznejších osobností v technologickom priemysle.
John McAfee sa narodil 18. septembra 1945 na základni americkej armády v anglickom meste Cinderford, no vyrastal v Saleme vo Virgínii. Jeho detstvo poznačila smrť jeho otca, ťažkého alkoholika, ktorý sa v jeho 15 rokoch zastrelil. V roku 1967 vyštudoval matematiku na Roanoke College, ktorá mu zároveň v roku 2008 udelila titul doktora vied.
Od konca 70. rokov zastával pozície v rôznych technologických spoločnostiach až sa McAfee dostal koncom 80. rokov do firmy Lockheed.
Tam sa mu podarilo získať kópiu prvého zaznamenaného počítačového vírusu s názvom Brain a John sa rozhodol využiť dieru na trhu a začal vyvíjať softvér na ochranu proti vírusom.
Od prvého antivírusu na svete k výrobe bylinných antibiotík
V roku 1987 John založil spoločnosť McAfee Associates, ktorá zároveň začala s predajom prvého antivírusového softvéru na trhu. Ten postupom času zaznamenal obrovský úspech. Krátko po prvej verejnej ponuke spoločnosti v roku 1992 sa McAfee rozhodol vytiahnuť svoj podiel a v roku 1994 predal všetky svoje akcie firmy a na jej fungovaní sa ďalej nepodieľal.
Čo je však zaujímavé, je fakt, že McAfee sa stal veľkým odporcom svojej bývalej spoločnosti a jej produktov.
Po jej odkúpení Intelom v roku 2010 a následnom premenovaní jej antivírusových softvérov na Intel Security v roku 2014, ktoré bolo následne zrušené, vyjadril McAfee potešenie nad zmenou názvu a pre BBC uviedol, že je vďačný Intelu za „oslobodenie jeho mena od najhoršieho softvéru na planéte“.
V roku 2013 tiež pridal na svoj YouTube kanál parodické video s názvom „How to Uninstall McAfee Antivirus“ (Ako odinštalovať McAfee antivírus), v ktorom kritizoval softvér spoločnosti pri tom, ako šňupal biely prášok v spoločnosti sporo odetých žien.
Po odchode z McAfee v 90. rokoch sa John rozhodol vydať cestou prednášania na školách a poskytovaniu kurzov začínajúcim podnikateľom, no medzi ďalšie firmy a projekty, za ktorými stál, patrí napríklad spoločnosť Tribal Voice, ktorá vyvinula jeden z prvých programov na zasielanie okamžitých správ pre Windows s názvom PowWow.
Veľké straty McAfee utrpel počas finančnej krízy v rokoch 2007 a 2008, kedy podľa denníku The New York Times kleslo jeho osobné imanie z maximálnej výšky 100 miliónov dolárov na 4 milióny dolárov v dôsledku strát na investíciách. Aj tieto straty ho určite neskôr viedli k jeho veľkej obľube a podpore kryptomien, ktoré podporoval už od ich vzniku.
Začiatkom roka 2010 John založil spoločnosť QuorumEx so sídlom v Belize, kde sa podnikateľ často zdržiaval, pričom jej obchodnou činnosťou bolo vyrábať bylinné antibiotiká, ktoré narúšajú snímanie kvóra v baktériách. Táto firma však veľký úspech nemala a John sa tak vrátil k bezpečnostným softvérom.
Zástanca kryptomien, ktorý videl bitcoin na milióne dolároch
V roku 2014 napríklad vytvoril aplikáciu Cognizant (neskôr DCentral 1), ktorá súžila v bezplatnej verzii na obchode Google Play pre smartfóny s Androidom ako ukazovateľ informácií o povoleniach iných nainštalovaných aplikácií.
McAfee však bezpečnosti aplikácií príliš neveril, pričom na konferencii DEF CON 2014 varoval Američanov, aby nepoužívali smartfóny, pretože aplikácie v nich sa používajú na „špehovanie bezradných používateľov“.
Od mája 2016 pôsobil John vo funkcii CEO technologickej spoločnosti MGT Capital Investments, ktorú neskôr nasmeroval do ťažby bitcoinov a iných kryptomien, ktoré považoval dôležité pre kybernetickú bezpečnosť.
Ako veľký zástanca kryptomien sa netajil ani optimistickými predikciami cien bitcoinu, pričom známe sú najmä jeho tweety z roku 2017, kedy najskôr predpovedal, že pokiaľ cena bitcoinu v roku 2020 nevystúpi na 500 000 dolárov, doslova „zje svoj pohlavný orgán“. Neskôr v novembri toho roku zdvojnásobil túto predikciu a na rok 2020 predpovedal cenu bitcoinu na 1 milión dolárov.
V tom čase už odstúpil z funkcie v spoločnosti MGT a presunul sa do firmy Luxcore, ktorá ponúkala implementáciu kryptomien technologickým spoločnostiam.
Svojim predikciám ostal verný aj v roku 2019, no začiatkom roka 2020 na Twitteri uviedol, že cieľom jeho predchádzajúcich predpovedí bolo len „namotať na bitcoin nových používateľov“ a kryptomena má podľa neho „obmedzený potenciál“.
Desaťročie plné kontroverzie a kandidatúra na prezidenta
John McAfee bol od svojich prvých rokov v technologickom priemysle známy aj pre svoju závislosť od drog a alkoholu. Bolo obvyklé, že John si pred prácou dal LSD a počas dňa šňupal kokaín a vypil fľašu whisky.
V roku 1983, štyri roky pred založením svojej prelomovej spoločnosti, podľa svojich slov sám vo svojom dome bez majetku uvažoval o samovražde, pričom tieto myšlienky ho doviedli až k tomu, aby vyhľadal pomoc a stal sa abstinentom, no problémami s alkoholom bol známy aj v tomto storočí.
McAfee bol známy aj ako libertarián a presadzoval dekriminalizáciu marihuany a voľný trh. Okrem toho však tvrdil, že dane sú „nezákonné“ a v roku 2019 uviedol, že nepodal daňové priznanie už od roku 2010, pričom sám seba označil za „hlavný cieľ“ americkej daňovej správy.
V roku 2015 oznámil, že sa bude uchádzať o post prezidenta USA, no nakoniec sa nedostal ani cez primárky Libertariánskej strany.
V roku 2018 oznámil, že sa o kandidatúru vo voľbách v roku 2020 bude pokúšať opäť, pričom zvažoval aj možnosť vytvoriť si vlastnú stranu, čo sa nakoniec nestalo a McAfee sa cez stranícke voľby opäť nedostal.
Počas uplynulého desaťročia sa John neraz dostal do potýčiek so zákonom. V roku 2012 ho polícia v Belize zatkla z podozrenia na výrobu nelicencovaných liekov a pre držbu zbrane, no nakoniec nebol obvinený.
Koncom toho roka po ňom pátrala polícia v súvislosti s vraždou jeho suseda Gregoryho Faulla, kvôli čomu utiekol McAfee do Guatemaly. Tam ho však polícia vypátrala a zatkla a následne bol deportovaný do USA, no z vraždy však v USA obvinený nebol.
V roku 2019 dostal príkaz na zaplatenie 25 miliónov dolárov Faullovej rodine po tom, čo jeho dcéra podala na McAfeeho žalobu, no rodina nebola nikdy odškodnená.
John bol políciou v USA za držanie zbrane a šoférovanie pod vplyvom alkoholu zatknutý ešte v roku 2015 a v roku 2019 bol na štyri dni zatknutý v Dominikánskej republike pre podozrenie z prepravy zbraní.
Definitívne padol McAfee do rúk polície v Španielsku v októbri 2020 po obvineniach z daňových podvodov, ktoré eventuálne viedli až k jeho väzbe a následnej smrti.
Počas svojho pobytu vo väzení neupustil od pridávania príspevkov na svoj Twitter, pričom len koncom mája uverejnil mrazivý príspevok, v ktorom opisoval muža, ktorý sa ho pýtal na bezbolestné spôsoby zabitia.
Virálnym sa po jeho smrti stal aj príspevok z novembra 2019, v ktorom napísal, že ak niekedy spácha samovraždu, nebude to jeho zavinením, a že dostáva nepriame správy od amerických úradov v znení, že jeho život je v ohrození. McAfee si dal následne vytetovať na ruku slovo „whackd”, čo v preklade znamená „zavraždený”.
Getting subtle messages from U.S. officials saying, in effect: "We're coming for you McAfee! We're going to kill yourself". I got a tattoo today just in case. If I suicide myself, I didn't. I was whackd. Check my right arm.$WHACKD available only on https://t.co/HdSEYi9krq:) pic.twitter.com/rJ0Vi2Hpjj
— John McAfee (@officialmcafee) November 30, 2019
„Dostávam náznaky od amerických úradníkov, ktoré v skutočnosti hovoria: „Ideme si pre teba McAfee! Zabijeme ťa“. Dnes som si dal urobiť tetovanie pre každý prípad. Ak niekedy spácham samovraždu, neurobil som to. Bol som zavraždený. Skontrolujte moju pravú ruku.“
Posledný verejný tweet pridal na sociálnu sieť ešte 18. júna, kedy napísal, že všetka moc kazí a varoval ľudí, aby si „dávali pozor, ktoré právomoci udelia demokracii“.
John McAfee bol bezpochyby kontroverznou osobnosťou, ktorá „čistý štít“ nemala, no svetu priniesol aj prvý fungujúci antivírus a naštartoval tak roky vývoja v tomto odvetví. V posledných rokoch si našiel aj mnoho fanúšikov vo svete kryptomien, ktorí na Twitteri po správach o jeho smrti zverejnili mnoho kondolenčných príspevkov.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Obľúbené čínske e-shopy čelia veľkému škandálu. Porušujú základnú vec a manipulujú s údajmi ľudí
Microsoft tlačí na pílu. Milovaný Windows príde o kľúčové funkcie, bez ktorých stráca význam
Pravidlá EÚ sú im ukradnuté. Po Mete končí s overovaním faktov ďalší gigant z USA
Superpočítač za zlomok ceny? TOP 5 technológií, ktoré už stihli v roku 2025 spôsobiť revolúciu
Zákaz vyriešili bizarným spôsobom. „Utečenci z TikToku“ sa učia po čínsky, dôvod prekvapí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
Jednoduchú fotku premení na 3D a je zadarmo. Tento AI nástroj je pre profíkov aj bežných ľudí
Každý človek má svojho nečakaného strážcu. Nové zistenia zmenia pohľad na baktérie
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Dlhovekosť je v našej moci: Tieto návyky dokážu predĺžiť život až o 24 rokov, tvrdí prevratný vedecký výskum
Skryté nebezpečenstvo smart hodiniek: „Večné chemikálie“ nosí denne na tele 25 % Slovákov. Tieto značky prešli testom
Len 1 hodinu od Bratislavy vznikla špičková samoobslužná výberová kaviareň s „Porsche medzi kávovarmi“
V týchto mestách stráviš za volantom hodiny. Prvé miesto rebríčka najvyťaženejšej premávky ťa prekvapí
Policajný prezident končí na svojom poste. Dôvodom je tragédia v Spišskej Starej Vsi
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené