Európska vesmírna agentúra vypustila na obežnú dráhu 22. augusta 2018 satelit Aeolus. Po približne roku a pol testovania a kalibrovania bola za jeho pomoci spustená predpoveď prúdenia vetra pre celý svet.

Satelit Aeolus je prvý satelit svojho druhu, ktorý z vesmíru pozoruje profily správania sa vetra. Túto činnosť už začal vykonávať od 3. septembra 2018, len niekoľko dní po tom, čo ho európska vesmírna agentúra ESA vyniesla na obežnú dráhu Zeme. Sledované veterné profily však doteraz neboli súčasťou predpovede počasia, nakoľko bolo potrebné najprv overiť správnosť meraní satelitu.

Satelit Aeolus predčil očakávania a jeho údaje sa už používajú pri predpovedi počasia

Ako však informuje agentúra ESA v najnovšej správe, po mesiacoch testovania a kalibrovania boli veterné profily satelitu Aoelus konečne zaradené do pravidelnej dennej predpovede počasia. Samotné zaradenie nových meraní do predpovede počasia sa neberie na ľahkú váhu. Správne porozumenie údajom a zabezpečenie ich kvalitatívnej úrovne si vyžaduje veľa práce.

Zobraziť celú galériu (2)
Grafy zobrazujúce zmeny v chybe predpovede počasia po asimilovaní dát zo satelitu Aeolus. Negatívne hodnoty znamenajú vylepšenie predpovede. Zdroj: ESA

Preto je celkom nezvyčajné, aby bol úplne nový druh satelitných údajov pripravený na praktické využitie v predpovedi počasia tak skoro. Satelit Aeolus však podľa agentúry ESA predčil očakávania a jeho veterné profily začali počnúc 10. januárom prispievať do dennej a týždennej predpovedi počasia po celom svete.

Môže sa pochváliť hneď niekoľkými prvenstvami a výkonným inštrumentom

Satelit Aeolus sa môže pochváliť hneď niekoľkými prvenstvami. Je prvou satelitnou misiou, ktorá poskytuje po celom svete veterné profily vzduchu bez mrakov. Zároveň prináša prvý nástroj svojho druhu a používa nový prístup k meraniu vetra z vesmíru. Reč je o Dopplerovom veternom lidare, ktorý v sebe kombinuje výkonný laser, veľký ďalekohľad a veľmi citlivý prijímač.

Nástroj dokáže emitovať krátke a silné impulzy ultrafialového svetla do atmosféry, pričom meria posuny vlnovej dĺžky rozptylu laserového svetla od molekúl a častíc pohybujúcich sa vo vetre. Aeolus bol navrhnutý tak, aby doplnil nedostatok meraní veterného profilu v sieti celosvetového pozorovania počasia.

Vedúci misie ESA Aeolus, Tommaso Parrinello, povedal: „Počas prvého roku života Aeolusu na obežnej dráhe sa ESA a vedecký tím Aeolus Data Innovation Science Cluster usilovne snažili charakterizovať a kalibrovať tento prelomový satelitný prístroj a presne pochopiť, ako funguje vo vesmíre. Pomáhali im tiež vedci z celého sveta, ktorí porovnávali merania vetra zo zeme a lietadiel s tými z Aeolusu.“

Merania vedcov ukázali, že Aeolus mal skutočne pozitívny vplyv na predpoveď počasia, a to najmä v častiach sveta, kde bolo doposiaľ meranie veterných profilov nedostatočné. K najvýraznejšiemu zlepšeniu došlo v tropických oblastiach a na južnej pologuli. Pozitívny vplyv pozorovania satelitu vidia postupne aj ďalšie operačné meteorologické strediská na celom svete a v priebehu tohto roka plánujú začať s asimiláciou jeho údajov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú