Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nick Longrich, profesor paleontológie a evolučnej biológie na Univerzite v Bath, prichádza s novou štúdiou ohľadom ľudských druhov, ktoré v minulosti žili na našej planéte. Longrich sa domnieva, že práve náš druh Homo sapiens spôsobil v minulosti genocídu ostatných 9 druhov, informuje portál IBtimes.

Pred 300 000 rokmi žili na našej planéte rôzne druhy primitívnych ľudí, medzi ktoré patria Neandertálci, primitívne Homo erectus, Homo rhodesiensis a ďalšie druhy, ktoré žili vo svojich kmeňoch naprieč celým svetom. V Afrike sa ale v tých dobách vyvíjal druh Homo sapiens, z ktorého pochádzame aj my, dnešní moderní ľudia. Čo sa ale stalo so všetkými ostatnými druhmi? Profesor Longrich si myslí, že za ich vyhynutie môžeme práve my, Homo sapiens.

Pixabay

Z historického hľadiska neexistuje žiadny dôkaz, že by zhruba pred 10 000 rokmi planétu Zem zasiahla nejaká prírodná katastrofa, alebo séria katastrof, ktoré by spôsobili vyhynutie ostatných druhov ľudí. Čo sa však z historického hľadiska podarilo dokázať je, že v tejto dobe sa začali Homo sapiens šíriť z Afriky do Európy a odtiaľ postupne do celého sveta. Je teda nanajvyš pravdepodobné, že v poradí šiestu genocídu na našej planéte spôsobili naši priami predkovia.

Ako píše portál ScienceAlert, už z histórie vyplýva, že my ľudia sme naozaj veľmi nebezpečný druh. Dokázali sme loviť obrovské mamuty, sekať rozsiahle lesy a upravovať si pôdu v náš prospech a v dnešnej dobe sme dokonca dokázali zmeniť klímu planéty. Odjakživa sme teda boli ochotní bojovať pre zdroje obživy, bohatstva a pre pôdu.

Pixabay

Motív, ktorý viedol našich predkov k vyhladzovaniu konkurenčných druhov, je teda zrejmý. Ako sa nám ale mohlo podariť zlikvidovať všetkých obyvateľov planéty? Druh Homo sapiens mal podľa Longricha niekoľko kľúčových výhod. Prvou bolo pomerne dobre rozvinuté logické myslenie, ktoré viedlo k lepším loveckým schopnostiam, k lepšiemu pestovaniu potravy, vďaka čomu mohli byť populácie Homo sapiens početnejšie. Longrich dokonca tvrdí, že naši predkovia už dokázali strategicky rozmýšľať a plánovať svoje boje. Podľa štúdie mali tiež Homo sapiens aj technické výhody v podobe lepších zbraní. Už v tej dobe vedeli používať rôzne vrhacie oštepy, palice, či dokonca primitívne vrhacie stroje.

Výsledky testov DNA však aj u dnešných ľudí potvrdzujú prítomnosť DNA iných druhov, napríklad spomínaných neandertálcov. Aj to teda nasvedčuje, že Homo sapiens sa so všetkými druhmi ľudí museli stretnúť a dokonca sa s nimi aj párili. Práve to mohlo mať za výsledok nekontrolovateľný nárast populácie, ktorú už nebolo schopné živiť, a tak muselo prísť vyhladzovanie slabších druhov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú