Prečo vyhynuli dinosaury? Na túto udalosť sme sa pozerali nesprávnym spôsobom, tvrdí nová štúdia
Približne pred 66 miliónmi rokov dopadol na Zem obrovský kus kameňa, ktorý svojim nárazom vytvoril na Yucatánskom polostrove kráter Chicxulub. Samotný náraz bol taký silný, že spôsobil celosvetovú ekologickú katastrofu a vyhubil až 75 % života na planéte. O téme informoval portál UniverseToday.
Stojí za vyhubením dinosaurov asteroid či kométa?
Chicxulub je 150 kilometrov široký a 20 kilometer hlboký impaktný kráter nachádzajúci v Mexickom zálive na polostrove Yucatán. Napriek tomu, že vieme, kedy približne náraz nastal, čo spôsobil, aj ako veľké teleso mohlo tento náraz spôsobiť (11 až 81 kilometrov), stále nedokážeme určiť, akým objektom bol tento kráter vytvorený. Hoci konkrétneho vinníka nepoznáme, podľa dlhodobo akceptovanej teórie bol Chicxulubský kráter vytvorený dopadom asteroidu.
Túto teóriu však vyvracia nová štúdia publikovaná v žurnále Nature’s Scientific Reports od známeho harvardského profesora Aviho Leoba a jeho spolupracovníka Amira Siraja. Tí totiž na základe štatistických analýz a gravitačných simulácií disponujú pomerne presvedčivými dôkazmi, že za vyhynutím dinosaurov a kráterom Chicxulub stojí kométa a nie asteroid, upozorňuje portál LiveScience.
Aby sme boli úplne presní, podľa autov štúdie bol nárazovým telesom úlomok z kométy pochádzajúcej z Oortovho mraku a nie asteroid pochádzajúci z hlavného pásu asteroidov.
Dôkazy hrajú v prospech kométy
Hlavný pás asteroidov je oblasť nachádzajúca sa medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera. Tento región je tiež často označovaný ako Hlavné pásmo alebo Pásmo planétok. Jedným z objektov nachádzajúcich sa v tomto pásme je aj trpaslíčia planéta Ceres s priemerom približne 940 kilometrov. Ceres sa stal v poslednej dobe terčom pozornosti vďaka výskumu fínskych vedcov, ktorí sa domnievajú, že táto trpaslíčia planéta má obežnú dráhu vhodnú na vytvorenie vesmírnej kolónie.
Ako sme už spomínali vyššie, predchádzajúce štúdie naznačovali, že nárazovým telesom bol asteroid z hlavného pásu asteroidov. Niektoré štúdie vrátane tej Leobovej však tieto závery spochybňujú. Dôkazy o mieste dopadu totiž naznačujú, že nárazovým telesom bol uhlíkatý chondrit (carbonaceous chondrite).
Uhlikaté chondrity sú triedou chondritických meteoritov pozostávajúcich z najmenej ôsmich známym skupín meteoritov. Vo všeobecnosti sú chondrity považované za najhojnejšie sa vyskytujúci typ meteoritov a tvoria asi 86 % meteoritov (uhlikaté chondrity tvoria asi 5 %), ktoré dopadli na Zem.
Uhlikaté chondrity však v pásme asteroidov tvoria len asi 10 % chondritov, preto aj niektorí vedci spochybňujú, že pásmo asteroidov bolo domov telesa, ktoré na Zemi spôsobilo vyhynutie dinosaurov.
Čo sa presne udialo?
V Oortovom mraku by sme však takýchto objektov mohli nájsť oveľa viacej. Za Oortov mrak sa považuje sférická oblasť ľadových objektov a kometárnych jadier nachádzajúcich sa na okraji slnečnej sústavy za Kuiperovým pásom.
Oortov mrak je tiež domov komét s periódou obehu viac než 200 rokov. Tieto kométy sú tiež známe ako dlhoperiodické kométy a ich dráha je ovplyvniteľná gravitáciou Jupitera, čo znamená, že Jupiter ich jednoducho dokáže vychýliť z kurzu.
Nové simulácie však naznačujú, že asi jedna pätina dlhoperiodických komét z Oortovho mračna je Jupiterom natoľko ovplyvnená, že sa z nich stanú tzv. „sun-grazers“ – kométy prechádzajúce len niekoľko tisíc kilometrov od Slnka. V prípade, že je takáto kométa dostatočne blízko Slnka, slapové sily ju „roztrhajú“ na menšie časti.
Presne k takémuto deju malo dôjsť podľa vedcov v minulosti, kedy kométa z Oortovho mračna bola gravitáciou Jupitera nasmerovaná k Slnku, kde sa rozpadla na menšie fragmenty, pričom jeden z týchto fragmentov údajne zasiahol Zem a zanechal po sebe kráter celosvetovú ekologickú katastrofu a kráter Chicxulub.
Výsledky štúdie tiež naznačujú, že k takýmto udalostiam môže na Zemi dochádzať každých 250 až 730 miliónov rokov, čo je asi 10-krát častejšie ako sme si doteraz mysleli.
Okrem toho sa autori domnievajú, že ich teória vysvetľuje aj vznik ďalšieho krátera. Tým je impaktný kráter Vredefort v Johoafrickej republike, ktorý je so svojim priemerom 300 km považovaný za najväčší a zároveň najstarší známy kráter na Zemi.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Nič podobné nevideli: Vedci odhalili prvý detailný záber na hviezdu mimo našej Galaxie
Mimozemské svety, lode ako zo sci-fi a veľké záhady. Toto sú aktuálne najväčšie úspechy ľudstva vo vesmíre
Zem dosiahla kritickú hranicu. Otepľovanie je najrýchlejšie v histórii
Skrývajú sa pred nami na tomto mieste? Vedci prišli so šokujúcou teóriou o mimozemšťanoch
Rusko si po rokoch priznalo porážku. Chce vlastný Falcon 9, ale neuvedomuje si kľúčovú vec
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Buď ju miluješ, alebo nenávidíš. Nová Kia prichádza s vychytávkou, ktorá rozdeľuje automobilový svet
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- PRVÝ TRAILER: Začnete si zamykať dvere, sľubuje tvorca. Votrelec dostane mrazivý prídavok
- Mafián Stallone opantal Slovákov. Vieme, čo bude s milovaným seriálom ďalej
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
-
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Konečne je to tu. Slovenský film MIKI si už môžeš pozrieš online na obľúbenej službe
Amazon investuje ďalšie miliardy do AI. Chce zostrojiť niečo, čo tu ešte nebolo
Vysoké clá ohrozujú Atlantik. Môže za to napätie medzi USA a Európou
Zamestnanci v neistote. Technologický gigant plánuje rušenie pracovných miest
Objav, ktorý mení dejiny. Egypťania miešali magické nápoje s drogami
Drahé kovy na vzostupe. Konflikt na Ukrajine dvíha ceny zlata a striebra
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené