O tom, že vesmír v sebe skrýva množstvo záhad a tajomstiev ukrytých priamo pred našimi očami, svedčia stále nové objavy, ktoré v niektorých prípadoch prekvapia aj samotných vedcov. Tí aktuálne prišli s fascinujúcim objavom, podľa ktorého odhalili hmotu, ktorá sa pred nami dlhú dobu skrývala vo vesmíre, o téme informoval portál Futurism.

Kozmická pavučina je najväčšia vesmírna štruktúra

Je známe, že 40 % viditeľnej hmoty, ktorá tvorí hviezdy, planéty a galaxie (v podstate tvorí všetko okolo nás) zostáva skrytá vo forme horúceho plynu tvoriaceho kozmickú pavučinu. Kozmická pavučina je pravdepodobne najväčšia štruktúra vo vesmíre a je tiež vysoko pravdepodobné, že vďaka rozpínaniu vesmíru už nikdy žiadna väčšia štruktúra nevznikne.

Tieto pavučiny, respektíve štruktúry navzájom prepájajú nespočetné množstvo galaxií, ktoré sa od seba odlišujú zložením či tvarom, pričom mnohé z nich sú od seba vzdialené tisícky až milióny svetelných rokov. Samotná kozmická pavučina je zložená z vodíkového plynu a temnej hmoty a môže nadobúdať rôzne tvary vláken či uzlov.

Jedna z takýchto štruktúr bola objavená iba nedávno v rámci úplne iného výskumu a od  Mliečnej dráhy je vzdialená „iba“ pol miliardy svetelných rokov, čo je pre nás robí špeciálnou, pretože je to doposiaľ najbližšie objavená štruktúra enormných rozmerov.

Štruktúra dostala názov South Pole Wall a rozpína sa na vzdialenosť 1,37 miliárd svetelných rokov a nachádza na mieste zvanom Zone of Avoidance, čo je časť oblohy, ktorá je skrytá za svetlom Mliečnej dráhy. V takýchto enormne veľkých štruktúrach podobných pavučine vznikali napr. aj prvé supermasívne čierne diery.

Ako sme objavili skrytú hmotu?

V najnovšej štúdii publikovanej v žurnále Astronomy & Astrophysics sa vedci zaoberali zložením kozmickej pavučiny. Už zo starších štúdií totiž vyplýva, že všetka hmota, ktorú astronómovia ľahko pozorujú, ako napríklad hviezdy a plyn v galaxiách, predstavuje približne polovicu očakávaného množstva bežnej hmoty.

Zvyšok sa mal podľa nich skrývať niekde medzi galaxiami pozdĺž vlákien plynu naviazaného medzi klastrami galaxií v obrovskej kozmickej pavučine. V tomto prípade sa ale nejedná o tzv. temnú hmotu, ktorá je pre nás nedetekovateľná. Ide o normálnu hmotu, ktorú tvorí skupina častíc známych ako baryóny, obsahujúce protóny a neutróny.

Príklad baryónu zloženého z dvoch c kvarkov a jedného u kvarku. Zdroj: Daniel Dominguez, CERN.

Predpokladá sa, že tieto vlákna kozmickej pavučiny obsahujú takmer všetku bežnú (takzvanú baryonickú) hmotu vo forme difúzneho horúceho plynu. Signál emitovaný týmto difúznym plynom je však taký slabý, že 40 až 50 % baryónov nie je možné detegovať, upozornil web Phys.

To však vedci z francúzskeho Národného centra vedeckého výskumu (CNRS) dokázali zmeniť prostredníctvom štatistickej analýzy, ktorá poprvýkrát odhalila röntgenovú emisiu horúcich baryónov nachádzajúcich sa v týchto vláknach.

Samotná detekcia tejto hmoty bola založená na analýze dvadsať rokov starých údajov zozbieraných v prieskume ROSAT2 a na informáciách o fyzickom usporiadaní až 15 000 takýchto vlákien. Na základe analýzy teraz môžeme povedať, že vlákna tejto kozmickej pavučiny obsahujú množstvo predtým prehliadnutých horúcich plynov tvoriacich obrovskú časť hmoty vesmíru, ktorá sa doteraz skrývala pred našimi očami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú