Tím astronómov z Európskeho južného observatória (ESO) zachytil úchvatnú fotografiu sústavy dvoch exoplanét, ktoré obiehajú okolo hviezdy podobnej nášmu Slnku. Jej pozorovanie môže pomôcť vedcom pochopiť, ako sa formovali planéty v našej slnečnej sústave, píše Science Alert.

Prvá svojho druhu

Výskumníci z Európskeho južného observatória hlásia po nedávnom prvom dôkaze o vzniku novej planéty ďalší veľký objav. Podarilo sa im totiž nájsť hviezdu podobnú mladej verzii nášho Slnka, ktorá sa nachádza približne 300 svetelných rokov od Zeme. Pri jej pozorovaní zachytili sústavu dvoch obrovských exoplanét, ktoré ju obiehajú.

Snímky sústav viacerých exoplanét sú veľmi zriedkavé a astronómovia doposiaľ nikdy priamo nevideli viac ako jednu planétu obiehajúcu okolo hviezdy podobnej Slnku. Túto snímku zachytili vedci v noci 16. februára 2020 a môže im pomôcť pochopiť, ako sa vyvíjali planéty v našej slnečnej sústave.

„Tento objav je snímkou prostredia, ktoré je veľmi podobné našej slnečnej sústave v rannom štádiu vývoja.“, uviedol doktorand na Leidenskej univerzite a šéf výskumu, Alexander Bohn. 

Priame pozorovanie exoplanét je veľmi náročné, pretože v porovnaní so svojimi hostiteľskými hviezdami sú nejasné a ďaleko od nás. Drvivá väčšina z viac ako 4000 potvrdených exoplanét bola odhalená iba nepriamo, napríklad pravidelnými poklesmi svetla z domovskej hviezdy vtedy, keď sa exoplanéta nachádza pred ňou alebo slabým kolísaním polohy hviezdy v dôsledku gravitácie exoplanéty.

Prvú z exoplanét, obiehajúcu hviezdu s názvom TYC 8998-760-1, objavil tím astronómov ešte minulý rok, pričom išlo o plynného obra TYC 8998-760-1 b s hmotnosťou približne 14-krát väčšou než Jupiter, ktorý obiehal okolo hviezdy vo vzdialenosti 160 astronomických jednotiek (1 AU = priemerná dĺžka medzi Zemou a Slnkom)

Po bližšom skúmaní však objavili za ňou ďalšiu svetlú bodku, exoplanétu TYC 8998-760-1 c, ktorá váži približne 6-násobok hmotnosti Jupitera a obieha okolo domovskej hviezdy vo vzdialenosti 320 astronomických jednotiek. Sústavu týchto dvoch exoplanét spolu s hviezdou sa vedcom podarilo nakoniec nasnímať.

Zatiaľ chýbajú technológie

Práve objavenie druhej planéty, ktorej vek je „iba“ 16,7 milióna rokov, môže vedcom poskytnúť cenný pohľad na formovanie planetárnych systémov podobným tomu nášmu.

Priame snímky exoplanét ako táto sú tiež užitočné pri hľadaní obývateľných planét. Podrobné obrazy spektra svetla odrazeného od exoplanéty môžu totiž odhaliť prítomnosť atmosféry či dokonca jej zloženie.

Dostupné astronomické nástroje síce zatiaľ ešte neponúkajú úplne dostatočné možnosti na výskum týchto vlastností, čo by sa však mohlo zmeniť s príchodom zariadení ako Teleskop Jamesa Webba, ktorého termín odletu sa nedávno znova posunul, alebo ďalekohľadu Extremely Large Telescope, ktorý má byť uvedený do prevádzky v roku 2025.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú