LCD displeje sú dnes všade okolo nás. Nájdeme ich v televízoroch, mobiloch, tabletoch, notebookoch, automobiloch či nákupných centrách. Viete však, z ktorých častí sa skladajú a ako vlastne fungujú? To nám priblížili technici z FixServis, ktorí stručne predstavili aj základné technológie obrazu moderných LCD displejov.

Na úvod je vhodné poznamenať, že alternatívou k LCD technológii sú dnes OLED displeje. Najväčší rozdiel je v tom, že kým LCD technológia potrebuje podsvietenie, v prípade OLED sa o svetlo stará špeciálna elektroluminiscenčná vrstva organických kryštálov.

Stretnúť sa môžete s AMOLED displejmi, ktoré využívajú aktívnu matricu – majú tak vyššiu kvalitu obrazu a vynikajú v plynulom vykresľovaní pohybujúcich sa objektov.

PMOLED displeje zas disponujú pasívnou matricou. Sú konštrukčne jednoduchšie, spoľahlivejšie a vhodné na zobrazovanie statických obrazov.

Unsplash.com / Jeremy Bezanger

LCD displej a jeho princíp fungovania

LCD displeje (Liquid Crystal Display) pozostávajú z viacerých vrstiev. Najspodnejšiu tvorí podsvietenie, ktoré je dnes najčastejšie vykonávané bielymi LED diódami. Svetelné lúče prechádzajú polarizačným filtrom a následne aj TFT vrstvou. Za ňou nasleduje vrstva tekutých kryštálov, ktoré sa starajú o modifikáciu svetelných lúčov. Na základe elektrického napätia ovplyvňujú to, koľko svetla prejde do ďalšej vrstvy.

Potom lúče putujú cez farebný filter, v ktorom sú „zafarbované“ do niektorých odtieňov spektra. Na záver prejdú cez ďalší polarizačný filter a vystupujú z displeja ako finálny obraz. Samozrejme, existuje viacero typov LCD displejov, v ktorých sa táto základná konštrukcia mierne mení. Podstata však ostáva zachovaná.

Moderné technológie LCD displejov

Pokiaľ často opravujete elektroniku, rozhodne sa oplatí poznať niekoľko najvyužívanejších LCD technológií, s ktorými sa stretnete v moderných zariadeniach. Technici z FixServis.sk nám predstavili ich hlavné vlastnosti.

TN

Táto technológia je jednou z najstarších, preto sa obvykle využíva len v prípade lacnejších displejov. Horšie vykresľuje farby a pozorovacie uhly sú pomerne malé. Avšak, má vysokú rýchlosť odozvy a taktiež umožňuje dosahovať vysoký jas.

IPS a PLS

Displeje IPS potešia výbornou schopnosťou zobrazovať široké spektrum farieb, avšak majú menšiu rýchlosť odozvy. Využívajú sa v drahších zariadeniach. PLS displeje fungujú na podobnom princípe, avšak sú optimalizované pre aplikáciu v dotykových displejoch. Teda, ich zobrazovacia schopnosť nie je ovplyvnená tlakom prsta.

VA

Technológia VA dokáže výborne zobrazovať farby, no zároveň poskytuje aj dobré pozorovacie uhly a solídnu rýchlosť odozvy. Delí sa na PVA a MVA, pričom PVA displeje majú o niečo lepší kontrast a väčšie pozorovacie uhly.

QLED

Quantum Dot LED technológiu predstavila spoločnosť Samsung. Jej cieľom je čo najviac napodobniť vlastnosti OLED displejov. To sa darí vďaka pridanej vrstve kvantových bodiek. Tie upravujú svetelné lúče a pomáhajú tak dosiahnuť vyššiu kvalitu obrazu. QLED displeje majú obvykle aj vynikajúci jas.

Micro a Mini LED LCD

Pokiaľ by ste rozobrali moderný high-end televízor s LCD displejom, takmer určite bude vybavený technológiou Micro alebo Mini LED. Tá vyžíva na podsvietenie veľké množstvo malých LED-iek, vďaka ktorým sa dá precíznejšie korigovať svetelný tok. Displej tak poteší vyšším jasom, širším spektrom zobrazovaných farieb a celkovo kvalitnejším obrazom.

Spoľahlivosť LCD displejov

OLED displeje sú známe tým, že síce majú vysokú kvalitu obrazu, no pomerne rýchlo sa opotrebujú a prestávajú fungovať. V tomto smere vyniká práve LCD technológia, ktorá má dlhšiu životnosť. Avšak, aj ten najlepší LCD displej sa môže pokaziť alebo rozbiť. V takom prípade stačí navštíviť e-shop FixServis, kde nájdete obrovský výber náhradných displejov pre smartfóny, tablety či notebooky väčšiny najznámejších značiek. Zakúpiť si môžete taktiež potrebné príslušenstvo a k dispozícii sú aj prehľadné servisné návody FixServis, vďaka ktorým zvládnete opravu ľavou-zadnou.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú