Portál IFLScience upozornil, že vedci z nemeckého centra ZAH dokázali vďaka umelej inteligencii zostaviť kompletný „rodokmeň“ Mliečnej dráhy. Svoj výskum publikovali v žurnále Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Už nejakú dobu vieme, že galaxie sa v priebehu svojej histórie neustále menili, formovali a v neposlednom rade aj rástli. K ich rastu dochádzalo v dôsledku kolízií viacerých menších galaxií, ktoré sa pri zrážke spojili do jednej väčšej galaxie. Kompletný historický vývoj Mliečnej dráhy však bol až doteraz záhadou.

Vedcom pomohla umelá inteligencia

Prielom v tejto oblasti sa podaril vedcom prostredníctvom analýzy guľových hviezdokôp, ktorých sa v našej galaxii nachádza viac než 150.

Veľká časť z nich však pochádza z oveľa menších galaxií, ktoré sa v minulosti spojili a vytvorili galaxiu, v ktorej dnes žijeme. Vedci v tomto prípade využili guľové hviezdokopy ako „fosílie“, vďaka čomu dokázali zrekonštruovať vznik našej galaxie, upozornil web Phys.

Aby však bolo možné niečo takéto vôbec uskutočniť, bolo potrebné vytvoriť špeciálnu sadu pokročilých počítačových simulácií. Tie dostali názov E-MOSAICS a od iných simulácií sa odlišujú v tom, že v sebe zahŕňajú kompletný model formovania, vývoja a zániku guľových hviezdokôp.

Rodokmeň Mliečnej dráhy. Kruijssen et al., MNRAS, 2020

Prostredníctvom simulácií E-MOSAICS sa vedcom podarilo vzájomne spojiť jednotlivé kľúčové údaje akými sú vek, chemické zloženie a orbitálny pohyb guľových hviezdokôp.

Prepojenie týchto údajov umožnilo vedcom odvodiť, ako „predkovia“ našej galaxie vyzerali, koľko hviezd obsahovali, ale aj to, kedy sa spojili a vytvorili Mliečnu dráhu.

Keďže celý proces spájania jednotlivých galaxií je veľmi zložitý, využili vedci na jeho simulovanie umelú inteligenciu. Tá bola trénovaná na základe desiatok tisíc simulácií E-MOSAICS a priniesla pozoruhodne presné výsledky.

Umelá inteligencia nielenže dokázala presne určiť kedy došlo k zlúčeniu galaxií, ale aj objaviť predtým neznámu kolíziu medzi Mliečnou dráhou a tajuplnou galaxiou, ktorá dostala pomenovanie Kraken.

Nový pohľad na evolúciu našej galaxie

Podľa vedcov bola zrážka s Krakenom najdôležitejšou a najvýznamnejšou udalosťou, ktorá vo veľkej miere ovplyvnila formovanie Mliečnej dráhy. K celej udalosti malo dôjsť pred približne 11 miliardami rokov, teda v čase, keď bola naša galaxia až 4-krát menšia, ako je dnes.

Zaujímavé tiež je, že doposiaľ bola za najvýznamnejšiu udalosť pokladaná zrážka s galaxiou Gaia-Enceladus-Sausage, ku ktorej došlo pred 9 miliardami rokov.

Z výsledkov výskumu tiež vyplýva, že proces formovania Mliečnej dráhy bol pomerne „násilný“ proces, pri ktorom naša galaxia doslova pohltila asi 5 galaxií obsahujúcich až 100 miliónov hviezd a 15 menších galaxií obsahujúcich 10 miliónov hviezd.

Doterajšie teórie pritom hovorili iba o 4 obrovských zrážkach s hviezdnym prúdom „Helmi streams“ pred 10 miliardami rokov, galaxiou Gaia-Enceladus-Sausage pred 9 miliardami rokov, galaxiou Sequoia pred 9 miliardami rokov a trpasličou galaxiou Strelec, s ktorou sa Mliečna dráha zrazila dokonca viackrát v priebehu niekoľkých miliárd rokov.

Výskum teda priniesol nový pohľad do histórie evolúcie Mliečnej dráhy a vytvoril nový „rodokmeň“ našej galaxie, do ktorého pribudla zrážka s galaxiou Kraken.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú