V USA sú používatelia Android smartfónov opäť raz znevýhodnení oproti používateľom iPhonov. Môže za to nový algoritmus, ktorý posudzuje riziko zákazníka žiadajúceho o úver.
Občania žijúci v USA sú hodnotení kreditným systémom pre posúdenie ich schopnosti splácať úvery. Za takéto analýzy je v USA zodpovedná spoločnosť FICO (Fair Isaac Corporation). Tá sleduje aj takzvanú mieru zlyhania, ktorá vyjadruje, aké percento úverov zlyhá počas sledovaného obdobia. V najnovšom dokumente, ktorý skúma algoritmické rozhodnutia o kreditnom skóre občanov založené na ich digitálnom odtlačku, bolo zistené, že rozdiel v miere zlyhania medzi používateľmi Androidov a iPhonov sú vraj ekvivalentné rozdielu v miere zlyhania medzi mediánom a 80. percentilom v skóre spoločnosti FICO.
Čo to vlastne pre občana znamená?
Z dát a štatistík, ktoré sledujú digitálne odtlačky používateľov na internete, údajne vyplýva to, že tí, ktorí nakupujú z mobilných telefónov, sú trikrát náchylnejší na zlyhanie splácania ako tí, ktorí nakupujú zo svojho PC.
Z viacerých podobných zistení teda vyplýva, že ak občan s Android smartfónom nakupuje pomocou nejakej bezplatnej služby a e-mailovej adresy bez jeho mena vo večerných hodinách, bude menej pravdepodobné, že dostane úver. Naopak, ak nakupuje zo svojho PC alebo iPhonu, e-mailom obsahujúcim jeho meno a nákup uskutočňuje v doobedňajších hodinách, má vyššiu pravdepodobnosť získania úveru.
Naša digitálna stopa nám môže, no nemusí pomôcť
Banky teda budú pri posudzovaní úverov brať do úvahy aj informácie z tzv. Big Data mechanizmov. Dôvodom je množstvo informácií, ktoré občania pri pohybe na internete zanechávajú. Tie následne môžu bankám a spoločnostiam poskytujúcim úvery pomôcť pri posudzovaní získania úverov. Práve tieto údaje môžu občanom zhoršiť, alebo naopak zlepšiť situáciu pri žiadaní úveru. Stále sa však jedná o štatistiky digitálnych stôp a nie o zohľadnenie správania sa samotného zákazníka. Do budúcnosti nám teda ostáva len dúfať, že algoritmy budú nastavené naozaj spravodlivo.
Smartfóny

Začal boj: Už aj Apple „oficiálne“ pracuje na skladacom mobile, poznáme prvé detaily

Uznal Apple chybu? MacBooky Pro v 2021 navrátia legendárnu vlastnosť a odstránia „mŕtvu“ inováciu

Trumpov posledný výkrik pred odchodom. USA pridalo na čiernu listinu už aj Xiaomi

AKTUÁLNE Kontroverzia pokračuje: Samsung Galaxy S21 a Galaxy S21+ sú oficiálne tu a chýba im nabíjačka
