Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovensko je plné mladých a talentovaný študentov, ktorí svoje vedomosti preukazujú v rozličných projektoch. Tentokrát sa študentom STU-čky podarilo uspieť s elektrickým invalidným vozíkom, ktorý je ovládaný myšlienkami pacienta. Navyše tento projekt realizovali mimo svojich školských povinností.

Hendikepovaní pacienti odkázaní na invalidný vozík mohli doteraz využívať iba klasické vozíky poháňané ľudskou silou alebo elektrickou energiou. Najnovší objav našich študentov im však umožní ovládať ho pomocou myšlienok. Tento špeciálny invalidný vozík bol vyvinutý v rámci projektu Think and Go, ktorého myšlienkou je zlepšiť spôsob riadenia. S týmto nápadom prišiel vedúci tímu Maximilián Strémy. Využitie inteligentných zariadení pre pacientov odkázaných na invalidný vozík je jednoznačne jedným z najvýznamnejších prínosov, ktorý si uplatnenie nájde najmä v zdravotníctve.


zdroj fotografie: Facebook

Na spracovanie myšlienok bol vyvinutý systém EPOC+, ktorý zároveň rozoznáva aj mimiky tváre a zaznamenané signály následne prenáša na pohyb elektrického invalidného vozíka. Ten bol vylepšený o platformu Adruino, čím tak mohol byť nahradený doteraz využívaný joystick. Súčasťou celého systému je aj softvér GetThink a VisMove, pričom prvý z nich spracováva signály z EPOC+. VisMove beží v počítači používateľa a zobrazuje smer pohybu vozíka v používateľskom rozhraní. Študenti plánujú tento elektrický vozík predstaviť 11. júla v Technologickom výskume Materiálovotechnologickej fakulty STU a Vedeckom parku Univerzity CAMBO v Trnave.



Nenechaj si ujsť
Tím slovenských študentov navrhol špičkový softvér, ktorý zvýši bezpečnosť v stavebníctve. Získali víťazstvo v prestížnej celosvetovej súťaži

Najväčším prínosom projektu je, samozrejme, možnosť bezkontaktného ovládania pomocou moderných technológií a myšlienok pacienta. Tí budú môcť toto zariadenie využívať napríklad po ťažkej operácií, kedy by oni sami neboli schopní ho ovládať. Z bezpečnostných dôvodov je však vozík vybavený aj tlačidlom na okamžité zastavenie. Veľký úspech študentov v oblasti čítania ľudských myšlienok ale môže byť využitý aj v iných medicínskych odboroch.

Mozogzdroj fotografie: Pixabay

Celý projekt je zatiaľ ešte v štádiu vývoja a testovania, no prvé skúšky dopadli naozaj úspešne. So študentmi pri vytváraní tohto inteligentného elektrického invalidného vozíka spolupracovala aj spoločnosť Quintec a.s. a Slovenská zdravotnícka univerzita. Práce prebiehali výhradne vo voľnom čase študentov, za čo si zaslúžia veľké uznanie. Projekt bol zrealizovaný v tomto akademickom roku a dokonca sa im podarilo získať aj grant od Tatrabanky z nadácie Vedieť viac. Na týchto chlapcov môžeme byť právom hrdí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú