Nedávno sme priniesli informáciu, že poslanci opozičnej strany Smer-SD vyzvali prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby podala návrh na Ústavný súd v súvislosti s novým zákonom „Lex korona“. Prezidentka však na výzvu nereagovala, a preto v utorok 14. apríla poslanci podali podanie na Ústavný súd SR namietajúce protiústavnosť legislatívy o sprístupňovaní lokalizačných dát od mobilných operátorov v boji proti šíreniu koronavírusu.

Túto informáciu priniesla televízia TA3, pričom opoziční poslanci namietajú nesúlad prijatej legislatívy s ústavou aj viacerými medzinárodnými zmluvami a dohovormi týkajúcimi sa ľudských práv. Od súdu žiadajú rozhodnutie o protiústavnosti zákona a zároveň pozastavenie jeho účinnosti do vydania rozhodnutia.

Tejto téme sme sa v našich článkoch venovali už skôr. Prvotný návrh zákona vyvolal medzi verejnosťou, ale aj opozíciou búrlivé reakcie.

Opoziční poslanci totiž verejnosť „strašili“ , že štát bude o nás vedieť absolútne všetko, dokonca aj obsah našich správ či telefonátov. To však nebola pravda. Štát mal zisťovať informácie o tom, s kým komunikujeme, ako dlho, cez aké platformy a v akých časoch či miestach.

Neskôr pod nátlakom verejnosti bol tento zákon upravený, respektíve značne okresaný. Zbieranie dát nemá byť celoplošné a zároveň budú anonymizované.

Okrem toho bude musieť Úrad verejného zdravotníctva o tieto dáta písomne požiadať a dotknutá osoba bude musieť udeliť súhlas na ich používanie. Cieľom tohto zákona je totiž zmierniť šírenie koronavírusu.

Často sa stáva, že nakazená osoba nevie o tom, že nosí v sebe vírus. Za ten čas sa môže stretnúť s mnohými osobami, ktoré môžu byť taktiež nakazené a preto je takáto lokalizácia potrebná. Okrem toho podobné zákony schválili aj v iných krajinách.

Zaujímavé pritom je, že ľudia sa obávajú o svoje súkromie, ktoré je v tomto prípade chránené, no málokto si uvedomuje, koľko informácii po sebe človek zanecháva na sociálnych sieťach či v aplikáciách. O tomto fakte si viac prečítaš v tomto článku.

Dobrou správou je, že na situáciou s koronavírusom zareagovali aj rôzne technologické spoločnosti. Jednou z nich je aj Sygic, ktorý stojí za aplikáciou covid-19-ZostanZdravy. Tá funguje pomocou technológie Bluetooth, pričom vie zaznamenať všetkých používateľov, ktorí majú aplikáciu nainštalovanú.

Ak sa u teba objaví pozitívny výsledok na koronavírus, týmto spôsobom sa vedia odborníci jednoducho spojiť s osobami, s ktorými si za celý čas prišiel do kontaktu.

Bolo takmer isté, že opoziční poslanci budú sledovať každý ťah novej vlády bez ohľadu na to, či pôjde o dobré, alebo zlé rozhodnutia.

Mnohí z nás nemusia byť odborníci, aby sme vedeli, že za napadnutím zákona nie je dobrá vôľa opozičných poslancov chrániť naše súkromie, ale strach.

Ten je silný súper a preto sa nemožno takýmto krokom čudovať. Pozorne však budeme sledovať ako sa k návrhu postaví Ústavný súd.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP