V článku boli použité materiály TASR.

Nemecká spoločnosť Porsche Werkzeugbau by mala do roku 2024 v Hornej Strede v okrese Nové Mesto nad Váhom preinvestovať viac ako 200 miliónov eur. Prevažná časť investície, a to takmer 195 miliónov eur, bude smerovať do projektu sériovej výroby Li-ion batériových modulov pre elektromobily a minimálne šesť miliónov eur plánuje firma vložiť do projektu diverzifikácie produkcie existujúcej prevádzkarne technologického centra.

Vyplýva to z návrhov na poskytnutie investičnej pomoci, ktoré v stredu schválila vláda. Porsche dostane od štátu na investíciu do baterkárne investičný stimul vo výške 3,49 milióna eur a na realizáciu projektu zmeny súčasnej prevádzky ďalších 710 000 eur.

Porsche

Oba investičné stimuly budú vo forme úľavy na dani z príjmu. V priamej súvislosti s investičnými zámermi plánuje Porsche Werkzeugbau vytvoriť 65 nových pracovných miest. Tie by mali podľa podmienok stanovených rezortom hospodárstva pribudnúť do troch rokov od ukončenia investície.

Spoločnosť už v nedávnej minulosti investičný stimul dostala. V roku 2019 podporila vláda jej projekt „Centrum automatizácie a robotizácie automobilovej výroby“ formou dotácie na dlhodobý hmotný majetok a dlhodobý nehmotný majetok v nominálnej hodnote dva milióny eur.

Znovu západ Slovenska

Továreň vyrastie v Horenej Strede, ktorá sa nachádza v okrese Nové Mesto nad Váhom. Masívna investícia tak prinesie stovky nových pracovných miest, avšak znovu na západnom Slovensku.

Twitter / Porsche

Nemecká automobilka totiž už má v tejto oblasti vybudované centrum automatizácie a robotizácie, a tak by jej stačilo iba rozšíriť komplex o spomínanú fabriku na výrobu komponentov pre elektromobily. Spustenie výroby novej fabriky sa očakáva už koncom roka 2024.

Táto informácia otvára ďalšie nadväzujúce otázky. Ak by sa v Hornej Strede kompletizovali batériové packy pre elektromobily, bratislavský závod VW sa môže čoskoro preorientovať na výrobu elektromobilov. Pre koncern VW to znamená mať blízko seba dve dôležité „montážne haly“, jednu na kompletizovanie batérií a druhú na zostavovanie celých elektromobilov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP