Popri predstavení očakávaného Xiaomi Mi5C uzrelo svetlo sveta aj nové Redmi 4X. Jeho príchod nás však veľmi neprekvapil, nakoľko len nedávno predstavil výrobca model Redmi Note 4X.

K dnešnému dňu už existujú celkovo štyri smartfóny z rady Redmi 4, ktorá má na starosti nižšiu až strednú triedu. Je medzi nimi klasické Redmi 4A, Redmi 4 Pro, odľahčené Redmi 4A a nové Redmi 4X. Ak sa obzeráš po novom smartfóne a nevieš sa medzi týmito štyrmi rozhodnúť, potom je nasledovné porovnanie práve pre teba.

nenechaj si ujsť
Xiaomi Redmi 4X oficiálne: Príjemné prekvapenie za pár „korún“

Displej

Všetky štyri modely disponujú displejmi veľkými 5-palcov, čo je na dnešnú dobu vcelku prijateľná uhlopriečka aj pre ovládanie jednou rukou. Rozdiel tak spočíva iba v rozlíšeniach. Kým Redmi 4, 4A a 4X ponúkajú nižšie HD rozlíšenie, Redmi 4 Pro už dostalo jemnejšie FullHD rozlíšenie.

Ak ti na kvalite displeja záleží a chceš si vychutnať ostrejší obraz, potom je pre teba naozaj vhodné len Redmi 4 Pro. Na druhej strane, HD rozlíšenie je na 5-palcovú uhlopriečku úplne dostatočné a má dobrý vplyv na výdrž batérie.

Procesor

Výbava po výkonovej stránke je pri každom modeli odlišná. V low-endovom Redmi 4A pracuje Snapdragon 425, v základnom Redmi 4 Snapdragon 430 a v najnovšom Redmi 4X novší Snapdragon 435. Zo zoznamu sme vynechali Redmi 4 Pro, nakoľko to ponúka procesor z úplne inej rady, a to populárny Snapdragon 625. Tým pádom je Redmi 4 Pro jednoznačným víťazom, ak zoberiem do úvahy celkový výpočtový výkon.

xiaomi redmi 4a

Aby si mal lepší prehľad v týchto procesoroch, pripravili sme si pre teba stručné porovnanie. Začneme 425-kou, ktorá obsahuje štyri jadrá na frekvencii 1.4 GHz a grafický akcelerátor Adreno 308. Snapdragon 430 aj 435 v sebe zas ukrývajú osem jadier s taktom 1.4 GHz a lepšiu grafiku Adreno 505. Aký je vlastne rozdiel medzi 430-kou a 435-kou? Podpora LTE sietí. Kým 435-ka podporuje LTE Cat. 7, 430-ka má vo výbave iba Cat. 4. Znamená to, že pokiaľ sa rozhodneš pre model so Snadragonom 435, vychutnáš si rýchlejší 4G internet, aj keď len na obmedzenej trojici európskych frekvencií.




Pamäť RAM a interné úložisko

Ponuka pamäťovej výbavy je celkom pestrá a mala by bohato stačiť takmer každému. Redmi 4A a základné Redmi 4 sa vyrábajú iba v konfigurácii s 2 GB pamäťou RAM a 16 GB úložiskom. Najnovšie Redmi 4X je dostupné v dvoch variantoch, a to s 2 GB RAM a 16 GB úložiskom, repsketíve s 3 GB RAM a 32 GB internou pamäťou.

xiaomi redmi 4

Redmi 4 Pro zas kúpiš len s 3 GB RAM pamäťou a 32 GB úložiskom. Avšak, ak by ti žiadna veľkosť úložiska nevyhovovala, môžeš si ho pri každom modeli rozšíriť microSD kartami až do kapacity 128 GB.

nenechaj si ujsť
Poznáme špecifikácie a dátum predstavenia Xiaomi Mi6

Fotoaparát

V tomto prípade takmer nie je o čom diskutovať, keďže skoro všetky smartfóny rady Redmi 4 sú vybavené rovnakým 13 MPx hlavným snímačom s clonou f/2.2 a rovnakým 5 MPx selfie fotoaparátom. Rozdiel nájdeme iba v najnovšom Redmi 4X, ktoré má nižšiu clonu f/2.0.

Batéria

Vo všetkých modeloch rady Redmi 4 nájdeš masívnu 4100 mAh batériu, až na najlacnejšie Redmi 4A. To dostalo do výbavy akumulátor s kapacitou 3120 mAh, no vďaka efektívnemu procesoru a HD displeju by mala byť výdrž viac než len dobrá.

Snímač odtlačkov prstov

Snímače odtlačkov prstov sa minulý rok dostali do väčšiny smartfónov, a to aj do nižšej triedy. Pod hranicou 100 € nájdeš niekoľko kúskov s touto vymoženosťou, no Redmi 4A medzi nimi, bohužiaľ, nie je. Ak teda preferuješ pohodlnejšie odomykanie a si ochotný si niečo priplatiť, potom je pre teba vhodnejšie Redmi 4, Redmi 4 Pro alebo Redmi 4X.

xiaomi redmi 4

Ceny

Pozreli sme sa do aktuálnej ponuky e-shopov, aby sme našli najvýhodnejšiu ponuku každého smartfónu. Takéto sú teda aktuálne najnižšie ceny:

xiaomi redmi 4
zdroj fotografie: Dgtle

Ktorý je ten pravý pre teba?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú