Pandémia nového koronavírusu má na svojom konte okrem mnohých nakazených a mŕtvych aj rôzne kuriozity. Na jednej strane pomohla napríklad životnému prostrediu, ktoré sa vďaka paralyzácii veľkých výrobných podnikov čistí, no strane druhej zvýšila počet prípadov domáceho násilia z dôvodu dlhšieho času stráveného v spoločnej domácnosti.

Možno aj to bol dôvod na vytvorenie novej aplikácie Policajného zboru Slovenskej republiky (PZ SR) s názvom POMÁHAM CHRÁNIŤ. Aplikácia sa v súčasnosti nachádza v prvej fáze a určená je osobám, ktoré sa stanú obeťami domáceho násilia. Dostupná je zatiaľ len pre obyvateľov Trenčianského kraja, no ďalšie verzie prinesú jej dostupnosť aj do ďalších miest po celej krajine.

Okrem toho bude aplikácia s príchodom aktualizácií dostupná aj pre ľudí, ktorí sa stanú obeťami aj iných trestných činov. Od aplikácie si PZ SR sľubuje predovšetkým bezpečnejšiu formu ohlasovania trestných činov, nakoľko pri niektorých prípadoch môže vytočenie núdzového čísla 158 znamenať zvýšené nebezpečenstvo zo strany útočníka/páchateľa.

Aplikáciu „Pomáham chrániť“ si stiahneš prostredníctvom Obchodu Play pre Androidy alebo App Store pre iOS zariadenia. Po stiahnutí je potrebné sa zaregistrovať a uviesť svoje reálne údaje, aby ti polícia v prípade ohrozenia vedela okamžite pomôcť. Pre používanie aplikácie musíš povoliť zdieľanie tvojej polohy (počas jej používania), aby ťa bolo možné v prípade potreby lokalizovať.

Hneď na úvodnej stránke aplikácie sa nachádza tlačidlo „Privolať pomoc“, pomocou ktorého privoláš na miesto tvojej lokalizácie policajnú hliadku. V ďalších krokoch potom môžeš špecifikovať typ trestného činu (nateraz len domáce násilie), typ zbrane a ďalšie dodatkové informácie, ktoré by mohli policajnej hliadke pomôcť.

Je potrebné spomenúť, že zneužívanie aplikácie, respektíve neodôvodnené privolávanie polície je trestné rovnako ako zneužie telefónnych čísiel polície. Aj z toho dôvodu je vytvorená skúšobná verzia, ktorú si prepneš vpravo hore. V skúšobnej verzii môžeš kliknúť kdekoľvek, pričom polícia o tom správu nedostane. Ak sa však pomýliš so žiadosťou o pomoc v ostrej verzii, svoju žiadosť síce môžeš odvolať, no aj takéto žiadosti budú preverované.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú