Aktuálne je Policajný zbor s viac ako 500 000 odberateľmi svojich 10 facebookových stránok a jedného účtu na Instagrame najsledovanejšou štátnou inštitúciou na sociálnych sieťach. Vzhľadom na to v roku 2020 predstaví parádnu mobilnú aplikáciu.

Polícia SR chce aj v roku 2020 pokračovať v nastolenom trende modernej komunikácie s občanmi a v rámci ich bezpečnosti chce spustiť už v prvých týždňoch v roku  2020 mobilnú aplikáciu. Na projekte mobilnej aplikácie pritom pracuje Policajný zbor už od polovice roka 2019. Pilotná fáza aplikácie bude dostupná spočiatku len pre územie hlavného mesta.

Spočiatku bude aplikácia fungovať len pre oblasť Bratislavy. Neskôr sa postupne rozšíri

Počas pilotnej prevádzky aplikácia podstúpi rôzne formy testov, aby sa po spustení pre celé územie Slovenskej republiky stala plnohodnotnou pomôckou pre jej všetkých obyvateľov. Polícia ale upozorňuje, že aplikácia nebude plnohodnotnou náhradnu alebo sesterským projektom núdzovej linky 158.

„Pripravovaná mobilná aplikácia ponúkne občanom bezpečnostné tlačidlo, prostredníctvom ktorého budú môcť privolať hliadku na miesto trestného činu v prípadoch, ak by ústny telefonát na linku číslo 158 predstavoval riziko pre ich bezpečnosť.

Využitie aplikácie si viem predstaviť pri opakovaných incidentoch v centre Bratislavy, ale aj v prípadoch, keď je obeťou domáceho násilia žena a pred agresívnym mužom sa schová v inej miestnosti.

Aplikácia taktiež otvorí možnosti pre nás veľmi dôležitým osobám – svedkom trestnej činnosti. Občania sa budú môcť takýmto spôsobom aktívne podieľať na nahlasovaní jednotlivých prípadov a sami si budú môcť povedať naše heslo – Pomáham a chránim,“ povedal prezident Policajného zboru Milan Lučanský.

Jednotlivé technické parametre, funkcionality aplikácie, spôsob zberu informácií od nahlasovateľov trestných činov, ako aj bezpečnostné opatrenia pred zneužitím aplikácie budú verejnosti oznámené pri spustení aplikácie. V ďalších fázach aktualizácií bude zároveň rozširovaná o ďalšie užitočné funkcionality a zároveň poskytne atraktívne a prehľadné prostredie.

Časom pribudnú veľmi užitočné funkcionality

Polícia SR plánuje v rámci aplikácie poskytnúť funkcionality ako zasielanie notifikácií majiteľom aplikácie v mimoriadnych prípadoch (terorizmus, streľba, prírodná katastrofa apod.), vyhľadávanie policajných útvarov podľa hľadanej služby alebo prehľad nezvestných a hľadaných osôb. Aplikácia bude dostupná bezplatne pre mobilné telefóny s operačným systémom Android a iOS.

V rámci komentárov Polícia SR reagovala aj na nápady občanov. Jeden z občanov sa pýtal aj na automatické spustenie záznamu videa a audia po príchode policajných zložiek. Polícia SR na margo otázky odpovedala, že na funkcionalite pracuje, ale bude oznámená až ju úspešne implementujú. Aplikácia Polície SR tak má potenciál skutočne prispieť k vyššej bezpečnosti občanov a hlavne informovanosti verejnosti.

Aplikácia Polície SR sa pridá k ďalším užitočným aplikáciám dostupných pre Slovákov

Aplikácia Polície SR by sa tak pridala k ďalším užitočným službám, ako je napríklad aplikácia Slovenská pošta, ktorej sme sa venovali v samostatnom článku. Aplikácia pošty dokáže napríklad sledovať domáce, ale aj zahraničné zásielky a upozorní používateľa, pokiaľ je v jeho okolí uložený balík v BalíkoBOXe na jeho meno.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Fontech/Slovenská pošta/ Horská záchranná služba

Užitočnú aplikáciu ponúka aj Horská záchranná služba, ktorá dokáže uskutočniť volanie na linku tiesňových volaní 18300 Horskej záchrannej služby. Taktiež umožňuje odosielanie tiesňových SMS správ s použitím aktuálnej GPS pozície pre rýchlu lokalizáciu volajúceho v horskom prostredí. Pomocou aplikácie používateľ získa aj čerstvé informácie o lavínovej situácii a výstrahách v jednotlivých pohoriach Slovenska.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú