Agentúra OneZero nedávno informovala, že New Yorkská polícia má už takmer 2 roky využívať špeciálny softvér, ktorý dokáže z iPhonov a z prémiových Android zariadení dostať všetky zabezpečené údaje. Tento softvér vyvíjala izraelská spoločnosť Cellebrite, no oficiálne ho predstavila až v júli tohto roka, ako jeden zo svojich produktov možných na kúpu.

Spoločnosť Cellebrite, ktorá sa venuje hackovaniu a vývoju crackovacích softvérov, podľa týchto informácií svoj produkt najskôr ponúkla exkluzívnejším klientom, medzi ktorých sa New Yorkská polícia rozhodne radí. Manhattanksá prokuratúra, ktorá patrí medzi najvplyvnejšie prokuratúry v krajine, podľa dostupných informácií využíva tento softvér už od roku 2018, presnejšie 18 mesiacov.

Cellebrite však oficiálne tento produkt uviedol na trh až začiatko leta. Jedná sa o softvér, ktorý dokáže z uzamknutých iPhonov či prémiových Androidov extrahovať všetky zašifrované informácie, taktiež dokáže získať prístup k aplikáciám tretích strán či dokonca dokáže obnoviť odstránený obsah.

Polícia tak nebude musieť zasielať zadržané telefóny na zdĺhavú expertízu do laboratórií, ale údaje si bude môcť vytiahnuť takmer okamžite v niektorej zo svojich kancelárií. Tento softvér je však dostupný iba pre orgány činné v trestnom konaní, informuje portál 9to5mac.

Manhattanská prokuratúra za tento produkt platí nemalé peniaze. Podľa získaných informácií mala prokuratúra uzavrieť zmluvu so spoločnosťou Cellebrite na tri roky a zaplatila 200 000 dolárov. Táto suma zahŕňa licenciu na softvér, školenie pracovníkov a iba obmedzený počet cracknutí telefónov. Kúpa softvéru však podľa dostupných informácií nemá byť všetko a polícia mala zaplatiť asi milión dolárov za ďalší softvér a produkty od Cellebrite.

Spoločnosť Cellebrite mala navyše dodatočné podmienky, v akých priestoroch sa môže ich softvér využívať. V miestnosti, kde sa crackujú telefóny prostredníctvom ich produktu nesmú byť žiadne bezpečnostné kamery a ani zariadenia zhotovujúce audio záznam.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom