Agentúra OneZero nedávno informovala, že New Yorkská polícia má už takmer 2 roky využívať špeciálny softvér, ktorý dokáže z iPhonov a z prémiových Android zariadení dostať všetky zabezpečené údaje. Tento softvér vyvíjala izraelská spoločnosť Cellebrite, no oficiálne ho predstavila až v júli tohto roka, ako jeden zo svojich produktov možných na kúpu.
Spoločnosť Cellebrite, ktorá sa venuje hackovaniu a vývoju crackovacích softvérov, podľa týchto informácií svoj produkt najskôr ponúkla exkluzívnejším klientom, medzi ktorých sa New Yorkská polícia rozhodne radí. Manhattanksá prokuratúra, ktorá patrí medzi najvplyvnejšie prokuratúry v krajine, podľa dostupných informácií využíva tento softvér už od roku 2018, presnejšie 18 mesiacov.

Cellebrite však oficiálne tento produkt uviedol na trh až začiatko leta. Jedná sa o softvér, ktorý dokáže z uzamknutých iPhonov či prémiových Androidov extrahovať všetky zašifrované informácie, taktiež dokáže získať prístup k aplikáciám tretích strán či dokonca dokáže obnoviť odstránený obsah.
Polícia tak nebude musieť zasielať zadržané telefóny na zdĺhavú expertízu do laboratórií, ale údaje si bude môcť vytiahnuť takmer okamžite v niektorej zo svojich kancelárií. Tento softvér je však dostupný iba pre orgány činné v trestnom konaní, informuje portál 9to5mac.
Manhattanská prokuratúra za tento produkt platí nemalé peniaze. Podľa získaných informácií mala prokuratúra uzavrieť zmluvu so spoločnosťou Cellebrite na tri roky a zaplatila 200 000 dolárov. Táto suma zahŕňa licenciu na softvér, školenie pracovníkov a iba obmedzený počet cracknutí telefónov. Kúpa softvéru však podľa dostupných informácií nemá byť všetko a polícia mala zaplatiť asi milión dolárov za ďalší softvér a produkty od Cellebrite.
Spoločnosť Cellebrite mala navyše dodatočné podmienky, v akých priestoroch sa môže ich softvér využívať. V miestnosti, kde sa crackujú telefóny prostredníctvom ich produktu nesmú byť žiadne bezpečnostné kamery a ani zariadenia zhotovujúce audio záznam.
Cyber

Po zapnutí ihneď začali komunikovať s Ruskom. Britská vláda dala školákom notebooky plné malvéru

Výtržníčka z Washingtonu chcela predať ukradnutý notebook ruským tajným službám. Vyšetruje ju FBI

Alza čelila masívnemu DDoS útoku, vypadol web aj aplikácia. Vieme, čo sa presne stalo

AKTUALIZOVANÉ Matovičovi volali podvodníci. Falošná „technická podpora“ Microsoftu to skúšala aj na premiéra
