Plusy

+ Zábavná a návyková hrateľnosť
+ Systém náhody pridávajúci na znovuhrateľnosti
+ Obohatenie taktické aspektu v podobe kartičiek
+ Široká paleta známych aj nových nepriateľov
+ Skvelý nástupca legendy Left 4 Dead

Mínusy

- Prekážky v hre pre jedného hráča
- Neexistujúci príbeh
- Nevýrazný build levelov

Väčšina hráčov už sa pravdepodobne dávno rozlúčila s možnosťou, že by ikonická kooperačná strieľačka Left 4 Dead niekedy dostala plnohodnotné pokračovanie. Vlastník práv, spoločnosť Valve, sa do tvorby hier príliš nehrnie, tvorcovia pôvodnej hry zo štúdia sa však svojej vízie nikdy skutočne nevzdali a v podobe prinášajú duchovného nástupcu herného klenotu.

Nesie názov Back 4 Blood a okrem kooperačnej akcie má opäť potenciál zaujať široké masy. Osamelých vlkov však novinka pravdepodobne príliš nepoteší.

V recenzii sa dozvieš:

  • Prečo je Back 4 Blood možno najlepšou kooperačnou akciou na trhu
  • Akú skvelú novinku predstavil oproti Left 4 Dead
  • Ako hra nezmyselne trestá sólo hráčov
  • Prečo PVP režim zabaví, ale v konečnom dôsledku nefunguje

Turtle Rock / úprava redakcie

Back 4 Blood nesie DNA svojho predchodcu snáď v každom jednom smere. Opäť ide o kooperatívnu akciu pre štyroch hráčov, zameranú na kosenie nekonečných zástupov zombíkov, kde sa hlavní hrdinovia počas 12 hodinovej kampane ani na sekundu nezastavia a nechávajú za sebou stovky mŕtvych nepriateľov, a to doslova.  Hráči po novom nečelia zombíkom, ale mutantom, tzv. Ridden, ktorí sa snažia vyhubiť posledné zvyšky ľudstva postihnutého katastrofou. Zabrániť im v tom musí jednotka Čističov, ktorá naprieč štyrmi hlavnými aktami hry čelí vlnám protivníkov, plní zadané úlohy, až sa napokon postaví nepríjemnému finálnemu bossovi.

Turtle Rock

O príbehu v prípade novinky príliš hovoriť nemožno, aj keď hra sa snaží zaujať zopár vydarenými cut-scénami, ktoré sa však spravidla sústreďujú len na efektnú likvidáciu protivníkov, málokedy však na napredovanie v deji. Jednotlivé akty a misie spolu navzájom súvisia, hráča však môže čoskoro prestať zaujímať, prečo vlastne pochoduje z jedného úkrytu do druhého a príbeh v novinke skutočne hrá skôr druhé husle. Silnejšiu dejovú zápletku tvorcovia ale nikdy nesľubovali a už po beta verzii bolo viac menej jasné, že hra sa bude sústrediť skôr na postavy a chytľavú hrateľnosť.

Hráč má na výber z ôsmych hrateľných postáv, každá sa líši vzhľadom, hláškami a samozrejme tiež unikátnymi vlastnosťami ovplyvňujúcimi hrateľnosť a poskytujúcimi bonusy celému tímu. Na začiatku hry je dostupná štvorica hrdinov, zvyšok sa odomkne čoskoro s progresom v hre. Postava Holly je odolnejšia voči zraneniam a dáva tímu bonus ku stamine, Doc naopak môže liečiť spoluhráčov a zabrániť tak opakovaniu misií. Postavy sú navonok zaujímavé, o ich histórii sa ale hráč priveľa nedozvie a musí si vystačiť s coolovým vzhľadom a jedinečným setom zbraní i vlastností.

Po nasadení čističov do boja už nasleduje čistokrvná mäsiarčina a poľovanie na všetko, čo sa na obrazovke pohne. Veľká časť nepriateľov pripomína starých známych z Left 4 Dead – volajú sa síce inak, no koncept zostáva rovnaký. Veteráni v hre tak stretnú variácie dobre známych, no stále nepríjemných protivníkov, na ktorých platia rôzne taktiky. Kým jeden typ nepriateľa sa bezhlavo vyrúti na celú skupinu, druhý si drží odstup a nepríjemne otravuje z diaľky. Variabilita nepriateľov je dostatočná a neustále drží hráča v strehu.

Turtle Rock

Nepriatelia sú generovaní náhodne, čo výrazne prispieva k znovuhrateľnosti, keďže rovnaký scenár sa nikdy dvakrát neopakuje. Náročnosť hry sa od beta verzie výrazne navýšila, rozhodne netreba mať veľké oči a začínať zhurta – už aj najnižšia obťažnosť vie dať poriadne zabrať. Všetko záleží predovšetkým od koordinácie spoluhráčov – ak tiahnu za jeden povraz, napreduje sa jedna radosť. Naopak s náhodnými hráčmi môže byť herný zážitok neraz rozporuplný, ako nakoniec pri každej kooperačnej hre. Dobrou správou je, že zohnať hráčov by nemusel byť problém – hra podporuje cross play naprieč konzolami aj PC.

Turtle Rock

Samostatnou kapitolou a pomerne veľkým sklamaním je hra pre jedného hráča, ktorou sa neoplatí strácať čas. Inteligencia botov by ešte ako tak ušla – vedia, čo majú robiť, snažia sa útočiť, dokonca využívať granáty a sú schopní hráča v prípade smrti oživiť. Ak hráč zomrie, môže sa ujať iného bota pokračovať v hre. Problémom je, že hra v sólo režime nezarátava progres, neumožňuje získavanie kľúčových supply points ani kartičiek, a dokonca v tomto režime nepodporuje ani získavanie trofejí, čím dáva jasne najavo, že osamelí vlci v Back 4 Blood príliš vítaní nie sú.

Turtle Rock

Boj začína so základnou primárnou a sekundárnou zbraňou. Hlavný arzenál tvoria útočné pušky, ľahké aj ťažké guľomety, odstreľovačky a brokovnice, vedľajšie zbrane predstavujú pištole a zbrane na blízko, ktoré kvôli obrovskému množstvu nepriateľov hráč využije len zriedka. Akcia má skvelý ráz, zbrane pôsobia autenticky a strieľanie z nich je aj vďaka ovládaču DualSense mimoriadne uspokojivé. Zbrane možno progresom postupne vylepšovať, prípadne vymeniť za lepšie kúsky, tu zamrzí nemožnosť preniesť si prídavky na zbrane na novonájdený kúsok. Hráč sa tak neraz bude musieť rozhodnúť, či si nechá staršiu zbraň s atraktívnymi doplnkami (tlmič, väčší zásobník, mieridlo), alebo si vezme silnejšiu alternatívu bez prídavkov.

Turtle Rock

Absolútne jedinečnou mechanikou hry sú kartičky, ktoré je možné nájsť alebo zakúpiť za body za prejdenie misií. Ide o úplne nový koncept, ktorý hre pridávajú špeciálne bonusy postave aj celému tímu. Celkovo je možné vybaviť až 15 takýchto kartičiek a kým na začiatku výber kvôli malému počtu nerobí problém, v pokročilých fázach hry význam aktívneho balíčka narastá a priamo určuje štýl hrateľnosti. Tank privíta zvýšenú odolnosť voči útokom či bonusy k poškodeniu zblízka, support naopak zefektívnenie liečenia alebo zvýšenú zásobu staminy pre celý tím. Možnosti sú extrémne bohaté a pridávajú hre vítaný taktický nádych.

Čítal si už? 
Postrach hardvéru. Toto je TOP 10 hier, ktoré brutálnou grafikou ničili počítače

Turtle Rock

Silné karty navyše po času začnú prichádzať s obmedzeniami – postava napríklad môže na bojisku používať aj druhú primárnu zbraň, citeľne sa však spomalí striedanie medzi nimi. Časom do hry vstúpia aj karty s negatívnymi účinkami, čím sa vie o poznanie zvýšiť náročnosť. Hráč si tak bude musieť vybrať, či prostredie pokryje hmla (čím sa dramaticky zníži viditeľnosť) alebo namiesto toho zvýši počet nepriateľov alebo ich silu. Kartový systém tak prináša aj nevyspytateľný faktor náhody, ktorá rovnako mení hrateľnosť.

Turtle Rock

Podobne ako nepriatelia sú aj úrovne generované náhodne a prostredie sa len tak nezunuje. Oproti Left 4 Dead sú úrovne ladené o niečo vertikálnejšie, stále však ide o koridorovky s pomerne úzkymi mantinelmi. V mapách dominuje predovšetkým zdevastované mestské, prípadne prímestské prostredie a aj keď je evidentné, že mapy sa striedajú, mnohé z nich pôsobia monotónne. Na kochanie prostredím ale príliš veľa času nezostáva, keďže kľúčová je akcia, a tá je zvládnutá na jednotku.

Súťaživí hráči si môžu sily zmerať aj v PvP režime Swarm, kde sa proti sebe postavia dva tímy – jeden na strane Čističov, druhý naopak hrá za príšery. Cieľ prvej skupiny je prežiť po stanovený čas, druhý tím hrajúci za monštrá sa naopak protivníkov snaží vyhubiť v časovom limite. Oba tímy si úlohy postupne vymieňajú a predovšetkým hra za príšery pôsobí sviežo. Malé mapy prinášajú úderné a dynamické tempo, kde o víťazstve častokrát rozhodujú sekundy. Swarm však zabaví skutočne len za predpokladu, že sa zíde dobrá partia hráčov – v opačnom prípade je len doplnkom s rýchlou exspiráciou, ktorý navyše pôsobí nedokončene.

Verdikt

Back 4 Blood je duchovným nástupcom legendárnej kooperačnej akcie Left 4 Dead a DNA tejto hry z neho cítiť v každom jednom smere. Hrateľnosť so správnou partiou je nesmierne zábava, akcia uspokojivá a viaceré náhodné prvky výrazne prispievajú k znovuhrateľnosti jednotlivých kapitol, v ktorých hráč môže pokojne stráviť desiatky hodín.

Ako pri väčšine hier zameraných na kooperáciu však aj tu na herný zážitok výrazne vplýva predovšetkým správna partia hráčov. Novinka navyše nezmyselne trestá jedincov, ktorí si chcú zahrať iba s botmi.

Nie všetko v hre je perfektné – o príbehu sa tu príliš hovoriť nedá, nepotešia ani úpravy zbraní, ktoré nemožno preniesť a element náhody občas až nezmyselne zvyšuje náročnosť hry. Vo výsledku je však Back 4 Blood skvelou akčnou novinkou, ktorú by si fanúšikovia Left 4 Dead nemali nechať ujsť.

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú