Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pokrok v robotike a nanotechnológii priniesol nevídané a niekedy len ťažko predstaviteľné možnosti a diagnostické nástroje. Dôkazom je aj nová štúdia publikovaná v žurnále Journal of Dental Research, v ktorej tím vedcov úspešne otestoval robotický systém, ktorý dokázal preniknúť aj do tých najhoršie prístupných miest v ústnej dutine.

Pokazené zuby tak možno už čoskoro budú opravovať miniatúrne roboty. Na tému upozornila Česká televízia na svojom webe.

Mikroroboti určený na liečbu zubov

Len nedávno sme ťa informovali o tom, ako vedci Northwestern University vytvorili vôbec toho najmenšieho chodiaceho robota na diaľkové ovládanie. Robot dorástol do šírky iba pol milimetra, svojím tvarom pripomínal kraba a dokázal skákať, rotovať, ohýbať sa a pododobne.

Najnovšie odborníci z Centra pre inovácie a precíznu stomatológiu na Penn Dental Medicine jednoznačne potvrdili, že niektoré nanorobotické systémy bez problémov a s veľkou presnosťou dokážu operovať aj na tých najťažšie prístupných miestach ústnej dutiny.

Jedným z týchto miest je so svojimi nepravidelnosťami a anatomickou zložitosťou bezpochyby koreňový kanálik, teda priestor vo vnútri koreňa zuba. Aj z tohto dôvodu sa niekedy nepodarí odstrániť všetky mikróby ukryté v rôznych zákutiach kanálikov, čo vedie k pretrvávajúcim infekciám a k rôznym ďalším problémom, píše portál EurekAlert.

Odborníci teraz v spomínanej štúdii ale ukázali dve úplne nové robotické platformy, ktoré si dokážu poradiť nielen s diagnostikou, ale rovno aj s opravou tohto problematického miesta.

Ovládajú sa pomocou magnetov

Obe platformy sú postavené na nanočasticiach oxidu železa schválených pre lekárske použitie, avšak odlišujú sa v spôsobe ovládania a použitia. V prvom prípade je na manipuláciu s nanočasticami využité magnetické pole, ktoré ich „koncentruje“ do akéhosi roja. Ten je následne pomocou elektromagnetu vyslaný presne na miesto určenia, kde prostredníctvom katalytickej reakcie odstráni vrstvu biofilmu.

Pixabay

V tom druhom je na vytvorenie mikrorobotov použitá 3D tlačiareň. Tento vytlačený miniatúrny robotický systém má tvar špirály a slúži na prepravu bioaktívnych látok a liečiv, ktoré sa uvoľnia až v „cieľovej destinácií“. Ovládanie je taktiež zabezpečené prostredníctvom magnetického poľa

„Táto technológia potenciálne predstavuje pokrok v klinickej starostlivosti na rôznych úrovniach,“ uvádzajú autori štúdie Koo a Steager.

Testovali ich na replikách zubov

Na preukázanie účinnosti vedci uskutočnili niekoľko podrobných experimentov na replikách zubov. Tie boli naplnené rôznymi druhmi endodontických baktérií – Streptococcus gordonii, Enterococcus faecalis, Fusobacterium nucleatum a Actinomyces israelii. Po nasadení mikrorobotov založených na nanočasticiach oxidu železa sa ukázalo, že všetky uvedené druhy baktérií sa podarilo úspešne odstrániť.

V prípade robotického systému v tvare špirály sa navyše ukázalo, že je možné tento systém naplniť liečivom, ktoré sa začne uvoľňovať v špecifických oblastiach koreňového kanálika.

Podľa autorov má ich robotický systém potenciál zlepšiť nielen endodontickú liečbu a regeneráciu tkaniva, ale aj potenciál na uplatnenie sa v priemysle či iných oblastiach medicíny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú