Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tímu vedcov z Northwestern University sa podarilo vytvoriť vôbec toho najmenšieho chodiaceho robota na diaľkové ovládanie. Robot dorástol do šírky iba pol milimetra a svojim tvarom pripomína kraba. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Miniatúrny robotický krab

Ako píše portál ScienceAlert, miniatúrne roboty majú obrovský potenciál. Takéto malé diaľkovo ovládané zariadenia sú vyžadované najmä v medicíne, kde môžu zacieliť napríklad na rakovinové bunky, ale aj v priemysle pri oprave rôznych nedostupných častí strojov a pod.

Northwestern University

Hoci nový robot, ktorého vedci opísali v štúdii publikovanej v žurnále Science Robotics, zatiaľ nie je pripravený na nasadenie do praxe, výsledky dosiahnuté v štúdii sú naozaj pôsobivé.

Ako sme spomínali, nový miniatúrny robot v tvare kraba dorástol do šírky iba pol milimetra a je založený na technológii, ktorá uzrela svetlo sveta ešte pred 8 rokmi. Samotný robot je vyrobený zo zliatiny s tvarovou pamäťou, ktorú je možné tvarovať, respektíve deformovať do požadovaných tvarov.

Ako to funguje?

Na začiatku, pred spustením je robot iba plochá štruktúra, na ktorej je natiahnutý gumový substrát, pričom po jej uvoľnení robot „skočí“ do požadovanej trojrozmernej podoby, na ktorú sa potom nanáša sklenený povlak, ktorý ho až do zahriatia udržuje v danom tvare.

Northwestern University

Následné zahrievanie zliatin prostredníctvom laseru spôsobí, že sa vrátia do pôvodného nedeformovaného stavu. Keď vedci prestanú robota zahrievať, začne chladnúť, a jemná sklenená vrstva, ktorou je robot potiahnutý, spôsobí, že sa vráti do požadovaného deformovaného tvaru. Prechodom z jedného stavu (deformovaného) do druhého (pôvodného/nedeformovaného) a naopak sa robot pohybuje. Výhodou je že zariadenie nepotrebuje svoj vlastný zdroj energie (ani žiadny motor).

Pohyb kraba je teda ovládaný laserom, podľa toho, na ktorú časť robota vedci zacielia lúč. Úpravou frekvencie laseru je potom možné ovplyvniť aj rýchlosť pohybu. Vzhľadom na to, že celé zariadenie je veľmi malé, rýchlosť ochladzovania je dostatočná, aby sa robot dokázal relatívne plynulo pohybovať.

Priemerná rýchlosť pohybuje je podľa vedcov, „polovica dĺžky teľa za sekundu“.

Zariadenie nie je dokonalé

Podľa autorov ich nové zariadenie má obrovský potenciál, pričom takýto miniatúrny robot v závislosti od konfigurácie dokáže aj skákať, otáčať sa, ohýbať sa a pod. Experti však ešte musia vyriešiť problém s ovládaním, konkrétne, ako dostať laser, ktorý slúži na ovládanie robota do malých priestorov, pre ktoré sú tieto zariadenie určené.

Čo sa týka samotného tvaru robota – krab – je možné ho v podstate dostať do ľubovoľnej formy podoby, či veľkosti, vedci však zvolili kraba z „kreatívneho rozmaru“.

NEPREHLIADNI
AKTUÁLNE: Astronauti z ISS nemôžu vystúpiť do vesmíru. Ich skafandre majú fatálnu chybu

Okrídlené stroje

Minulý rok sa skupina vedcov postarala o vytvorenie najmenších okrídlených robotov. Tieto „lietajúce“ mikročipy s názvom „mikrofliers“, sú až neuveriteľne malé, ľahké a najmä okrídlené zariadenia, ktoré dokážu plávať vzduchom veľmi pomalým a kontrolovaným spôsobom.

Northwestern University

Vedci sa pri ich vývoji nechali inšpirovať krídlovými dvojnažkami, čiže suchými viacsemennými rozpadovými plodmi. Tieto dvojnažky alebo „vrtuľky“ pri padaní zo stromu krídlami zachytávajú vietor, čo spolu s otáčaním spomaľuje ich klesanie a umožňuje vetru ich odniesť ďalej od stromu.

Podobne na tom sú aj okrídlené mikročipy navrhnuté tímom odborníkov z Northwestern University. Tie sú však, na rozdiel od ich prírodných dvojníkov, elektronickými zariadeniami, ktoré môžu byť vybavené miniaturizovanými technológiami ako sú antény pre bezdrôtovú komunikáciu, rôzne typy senzorov či dokonca pamäťou. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú