Dvaja podvodníci vymieňali falošné iPhony za originál a zamestnanci Apple ich roky nevedeli odhaliť. Spoločnosť tak prišla o slušný balík peňazí. O bizarnom prípade informoval portál Ars Technica.

Falšovali IMEI aj sériové čísla

Dvom podvodníkom – 34-ročnému Haotian Sun a Pengfei Xue – sa spolu s ďalšími spolupáchateľmi podarilo vymeniť až neuveriteľných 6 000 kusov falošných iPhonov za originálne. Apple bol oklamaný pri prijímaní falošných telefónov počas vrátenia tovaru.

Podvodníci falošné iPhony prepojili so skutočnými sériovými číslami alebo medzinárodnými identifikačnými číslami mobilných zariadení (IMEI), ktoré boli ešte v záruke. Apple totiž poskytuje ročnú záruku na nové iPhony s vadami a predáva aj poistné plány na predĺženie záruky – AppleCare. Apple tak prišiel o 2,5 milióna dolárov (2 266 751 eur) pretože jeho zamestnanci roky nevedeli odhaliť falošné iPhony.

Unsplash

Sofistikovaná schéma podvodu

Podvodníci tento týždeň spoznali svoj trest. Ministerstvo spravodlivosti USA tento podvod označilo za pomerne „sofistikovanú“ schému, ktorá sa udiala v rokoch 2017 až 2019.

Sun dostal trest odňatia slobody na 57 mesiacov a je povinný zaplatiť spoločnosti Apple viac ako milión dolárov ako odškodné. Jeho spolupáchateľ Xue bol odsúdený na 54 mesiacov a musí uhradiť sumu 397 800 dolárov. Obaja muži si navyše musia odpykať aj trojročný dohľad po prepustení a po rozhodnutí súdu môžu prísť o ďalšie tisíce dolárov.

Podvodníci boli odsúdení a odhalení za poštový podvod po tom, čo vyšetrovateľ spoločnosti Apple začal prípad vyšetrovať. Úrady zachytili balíky a potvrdili, že tisíce falošných telefónov boli odosielané z Číny a následne zasielané poštou alebo doručené osobne do predajne Apple na opravu.

iPhone 15
Unsplash / Sophia Stark

Podľa vyšetrovateľa Cohena boli tieto telefóny buď po záruke alebo obsahovali falzifikované súčiastky. Apple mylne predpokladal, že ide o originálne zariadenia pod zárukou, pričom často vymenili aj desiatky falošných telefónov v jednej zásielke. Apple síce má zavedené opatrenia, vďaka čomu aj môžu odmietnuť akékoľvek žiadosti o opravu alebo výmenu telefónu od konkrétnej osoby alebo adresy.

Podvodníci tieto opatrenia obišli tým, že používali rôzne aliasy a otvárali nové poštové schránky. Sun bol podľa Cohena napojený na najmenej osem poštových schránok UPS, ktoré boli monitorované políciou.

Podvodník si registroval emailové adresy aj na svoje meno

Polícia začala balíky kontrolovať, avšak mužov hneď nezatkla. Namiesto toho si zapisovali IMEI čísla každého telefónu v zachytených balíkoch a „následne umožnili doručenie balíkov určeným adresátom,“ uviedol vyšetrovateľ Cohen. Polícia spolupracovala s Apple ktorý poskytol informácie vrátane s danými IMEI číslami, mien, adries a emailových adries. Sun údajne podal viac ako 1 000 žiadostí o opravu cez rôzne emailové adresy, pričom niektoré z nich boli registrované na jeho skutočné meno.

Vyšetrovatelia sa vydali na rozsiahle pátranie, pričom dokonca prehľadávali aj odpad pred domami podozrivých a sledovali ich, aby zistili, kedy prinášali zachytené balíky do predajní Apple. Cohen dodal, že spoločnosť aktívne spolupracovala tým, že overovala falšované IMEI a sériové čísla a potvrdzovala, keď telefóny obsahovali falošné diely.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú