Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pred pár dňami sa prevalila správa o tom, že popredný výrobca smartfónov Huawei, mal v benchmarkoch klamať o výkone vlastných zariadení. Okrem poškodenia povesti si Huawei vyslúžil aj odstránenie zariadení v niektorých aplikáciach na porovnávanie výkonu.

Jedným z benchmarkov, ktorý zariadenia Huawei odstránil je aj 3DMark. Tá niečo podobné spravila aj v roku 2013, keď vyradila Galaxy Note 3, tablet Galaxy Note 10.1, HTC One M7 či HTC One mini. Dôvodom mali byť tiež nekalé praktiky, ktoré zavádzali ohľadom výkonu. Zariadenia mali obsahovať softvér, ktorý detekoval spustenie aplikácie na meranie výkonu a a automaticky sa tým zvýšil výkon na maximum.

Huawei učinil s 3DMark dohodu

Čínska spoločnosť sa vyjadrila v zmysle, že jej smartfóny využívajú inovatívne technológie a umelú inteligenciu k tomu, aby bol spôsob využitia výkonu čo najväčší a požiadavky používateľa tak boli splnené. Spoločnosť UL, ktorá stojí za aplikáciou 3DMark tento zámer chápe, no je proti tomu, aby telefóny zámerne využívali režim najvyššieho výkonu v prípade, že je spustený nejaký benchmark. Zvlášť v prípade, ak tento výkon používateľ nemá reálne k dispozícii. Ul preto vyžaduje, aby boli benchmarky vykonané v takom režime, aký je bežne dostupný pre používateľov pri spustení bežných aplikácii.

Huawei sa k tomu postavilo férovo a preto bude pre používateľov v EMUI 9.0 dostupný režim maximálneho výkonu zariadenie, aby si používateľ mohol zvoliť, kedy jeho zariadenie bude tento výkon využívať. V spolupráci týchto dvoch spoločnosti by mal vzniknúť nový štandard, ktorý by odrážal reálny výkon všetkých zariadení a bol by pre používateľa smerodajný.

V zozname vylúčených zariadení sa nachádza Huawei P20 Pro, Huawei Nova a Honor Play. Boli tiež vykonané testy, ktoré ukázali reálny výkon týchto zariadení v bežnom režime a ako môžeš vidieť, rozdiel je značne výrazný. No ak opomenieme neférovosť voči zákazníkovi, tak sa spoločnosti Huawei niet čomu čudovať. Dnešné smartfóny sú výkonovo niekoľkonásobne ďalej, než sú reálne požiadavky systému na plynulý chod. Vysoké číslo v benchmarku však stále hrá pre niektorých používateľov významnú rolu pri kúpe zariadenia. A ako si na tom ty? Berieš ohľadom pri výbere zariadenia aj jeho výkon v benchmarkoch?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú