Operačné systémy Android a iOS patria v dnešných dňoch medzi najpoužívanejšie platformy, ktoré sa v mnohých aspektoch líšia. Jedným z nich je aj systém aktualizácií a rýchlosť, akou ju jednotlivé platformy získavajú. V tomto smere musia byť majitelia Android smartfónov omnoho, omnoho trpezlivejší. Používatelia iOS ani len netušia, aké zdĺhavé je čakanie na novú aktualizáciu v prípade Androidu. 

Z roku 2017 ubehlo už viac ako 5 mesiacov a majitelia iPhonov môžu čoskoro očakávať beta testovanie novej verzie iOS 11. Aktuálnu verziu iOS 10 má nainštalovaných až 80 % smartfónov či tabletov spoločnosti Apple. Majitelia Android smartfónov však na nové aktualizácie tohto systému musia čakať omnoho dlhšie a v niektorých prípadoch sa ich dokonca vôbec nedočkajú. Najväčším problémom pri aktualizovaní zariadení s Androidom je fragmentácia platformy, ktorá sťažuje celý proces.

iOS 10zdroj fotografie: Apple

Najnovšia verzia 7.0 Nougat bola predstavená takmer pred rokom. Na scéne sa ale čoskoro objaví ďalšia verzia s označením O. Drvivá väčšina používaných smartfónov pritom stále beží len na niekoľkoročnom Lollipope. Ten bol predstavený ešte koncom roka 2014 a tri roky sú tak poriadne dlhá doba na to, aby museli používatelia čakať na novú aktualizáciu. Rozšíreniu síce pomohlo predstavenie niekoľkých nových zariadení, no medzi používateľmi stále prevládajú neaktuálne verzie.

Android 5.0 Lollipopzdroj fotografie: Android

Nenechaj si ujsť
iOS vs Android: Dva odlišné smartfónové svety v čo najobjektívnejšom porovnaní

Vedeli by si napríklad používatelia iPhonov predstaviť, že by ich smartfóny boli stále vybavené s iOS 8 z roku 2014? Prišli by tak o množstvo funkcií, ktoré priniesli ďalšie aktualizácie, čo by im veľkú radosť zrejme nerobilo. Napriek tomu musia byť majitelia Androidov spokojní s ich aktuálnou verziou. Od doby, kedy bol predstavený Android 7.0 Nougat, sa táto verzia dostala iba na 7,1 % všetkých zariadení. Keď Apple predstavil svoj vtedajší iOS 10, tak sa o niekoľko mesiacov neskôr  dostal až na 79 % všetkých aktívnych zariadení spoločnosti.

zdroj fotografie: Android 

Zárukou pre získanie vždy najnovších aktualizácií operačného systému Android je zrejme len kúpa smartfónu priamo od Google. Keďže v dnešných dňoch už nie sú dostupné Nexusy, tak používatelia musia siahnuť po o čosi drahších Pixeloch. Táto situácia sa v najbližšej dobe zrejme veľmi nezmení a aktualizácie pre Android zariadenia budú stále prichádzať iba pomaly. Veľkú vinu však na seba berú aj samotní výrobcovia, ktorí si každú aktualizáciu Androidu chcú ešte upraviť podľa svojich požiadaviek. Tým sa ale predlžuje čas, za ktorý sa nová aktualizácia dostane k zákazníkovi, ktorý musí neraz preukázať poriadnu trpezlivosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom