Detektor lži bol doteraz využívaný pri vyšetrovaní mnohých závažných prípadov a zločinov. Teraz sa ale tento prístroj ocitol v oveľa menšom a jednoduchšom prevedení. Vedcom z Talianska sa podarilo vytvoriť počítačovú myš, ktorá dokáže vďaka pohybu kurzora odhaliť, kedy používateľ klame. 

Počítačové myši od svojho vzniku prešli mnohými zmenami a dnes existuje niekoľko druhov, ktoré sú špeciálne upravené napríklad pre hráčov či grafických dizajnérov. Posledný výtvor vedcov z Talianska však bude slúžiť na úplne iné účely, a to na rozlišovanie medzi pravdou a klamstvom. Táto myš dokáže odhaliť lož len vďaka sledovaniu pohybu kurzora s presnosťou až 95 %. Všetko sa to deje vďaka umelej inteligencii, ktorá sa skladá zo sieti neurónov. Tá bola naprogramovaná pomocou odpovedí respondentov a dokázala odhaliť, či daný človek vyplňuje formulár pravdivo alebo klame.

zdroj fotografie: Xiaomi

Nenechaj si ujsť
Logitech vytuningoval bežnú podložku pod myš. Pridal jej bezdrôtové nabíjanie, no tá cena je horibilná

Detektor lži v počítačovej myši vyhodnocuje každý bod pri pohybe kurzora, aby tak mohol rozlíšiť pravdu od zaváhania. Pri pravdivej voľbe totiž človek intuitívne zvolí správnu odpoveď, no pri klamstve musí zvážiť, či sa táto možnosť od skutočnej pravdy odlišuje. S týmto objavom by vedci mohli značne pomôcť pri odhaľovaní vyplnených formulárov v prieskumoch a iných projektoch. Pri zdokonaľovaní tejto technológie ich však ešte čaká dlhá cesta, no bude zaujímavé vidieť využitie v praxi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP