Vesmírny teleskop Jamesa Webba po prvý raz v histórii zaznamenal v známej mimozemskej hviezdnej sústave proces, ktorý v našej slnečnej sústave sledujeme a zažívame pravidelne. Ako totiž informuje Interesting Engineering, tomuto gigantickému vesmírnemu observatóriu sa podarilo zachytiť v systéme TRAPPIST-1 solárne erupcie. Tento systém je pritom známy ako zlatá baňa na exoplanéty.

Ideálny cieľ

Hviezda TRAPPIST-1 je červený trpaslík, ktorý sa nachádza len približne 40 svetelných rokov od Zeme. Na tomto systéme je najzaujímavejšie množstvo exoplanét, ktoré skrýva – doteraz sa v ňom podarilo identifikovať 7 exoplanét, ktoré sú veľkosťou podobné Zemi a tri z nich sú navyše skalnaté planéty, podobne ako naša Zem.

V snahe nájsť mimozemský život alebo aspoň podmienky vhodné preň astronómovia skúmajú tento systém prakticky neustále a snažia sa nájsť atmosféry, ktoré môžu byť potenciálne obývateľné. Tentoraz sa podarilo identifikovať slnečné erupcie, ktoré sme doteraz v systéme TRAPPIST-1 nevideli, keďže je aj vzdialenosť 40 svetelných rokov ešte pomerne vysoká pre naše teleskopy a observatóriá.

NASA/JPL-Caltech

K objavu týchto erupcií došlo vďaka pozorovaniu, ktoré trvalo 27 hodín. Celkovo sa tak podarilo zaznamenať hneď niekoľko erupcií, pričom museli autori štúdie vytvoriť špeciálny matematický proces, ktorý umožnil rozlíšiť svetlo z erupcií od bežnej radiácie hviezdy. Práve táto metóda môže mať obrovský prínos pri hľadaní mimozemského života a skúmaní atmosfér, vysvetľujú autori štúdie v tlačovej správe.

Ovplyvňujú Zem

Kým erupcia na iných hviezdach sa ešte len učíme identifikovať, tie slnečné pravidelne ovplyvňujú život na Zemi. Začiatkom roka dokonca došlo k silnej geomagnetickej búrke, ktorú spôsobila práve takáto erupcia a umožnila pozorovanie polárnej žiary dokonca aj z územia Slovenska.

Jasnejšie snímky

Vedci zodpovední za tento objav očakávajú, že metóda umožní aj oveľa lepšie pozorovanie exoplanét v systéme a vyhotovovanie ich oveľa ostrejších snímok v rôznych spektrách. Je tak možné, že sa čoskoro dočkáme oveľa podrobnejších informácií o ich atmosférach, ktoré majú pomerne veľký potenciál, i keď obiehajú okolo červeného trpaslíka.

Astronómom sa do dnešného dňa podarilo objaviť viac ako 5 500 exoplanét. Zatiaľ čo drvivá väčšina z nich vykazuje isté charakteristické črty, v ktorých sa zhodujú, niektoré planéty sú omnoho vzácnejšie. Jednou z nich je napríklad exoplanéta LTT9779b, spadajúca do kategórie ultrahorúcich Neptúnov, ktorej povrch sa leskne ako zrkadlo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú