Tradičné cestné pneumatiky obúvajú vodiči na ráfiky svojich áut už dlhé desaťročia, no dvaja známi giganti vyvíjajú unikátnu novinku, ktorá by mohla priniesť do automobilového priemyslu radikálne zmeny. Bezvzduchové pneumatiky s technológiou Uptis aktuálne Michelin a General Motors testujú, no na trh by sa mohli dostať už o pár rokov.

Dostať defekt počas jazdy nie je pre žiadneho vodiča vôbec príjemné a poškodenú pneumatiku je nutné urýchlene vymeniť za rezervu v kufri. Tento problém však môže vyriešiť novinka z dielne spoločností Michelin a General Motoros, ktoré pracujú na novom type pneumatík bez vzduchu, informuje Geek.

Michelin vidí budúcnosť pneumatík bez vzduchu

Momentálne je na trhu dostupné veľké množstvo rôznych pneumatík s rôznymi jazdnými vlastnosťami. Ich budúcnosť však ukazuje aj novinka, vďaka ktorej sa defekty, či neustále dopĺňanie tlaku môže stať minulosťou. Táto netradičná pneumatika je totiž postavená na základe technológie Uptis (Unique Puncture-proof Tire System) a podľa viceprezidenta GM dokáže zvýšiť bezpečnosť posádky, eliminovať defekty a navyše má vydržať dlhšie ako konvenčné pneumatiky.

Nenechaj si ujsť
Goodyear ukazuje budúcnosť dopravy. Je ňou eko pneumatika s jedinečnými vlastnosťami

Takéto bezvzduchové pneumatiky sú vo vývoji už niekoľko rokov, no zväčša si svoje uplatnenie našli iba pri ťažkých stavebných strojoch, ktoré sa nepohybujú veľkou rýchlosťou. Čoskoro ich však zrejme budú môcť obúvať na svoje kolesá aj motoristi. Podľa portálu Digital Trends sa totiž tieto jedinečné pneumatiky môžu dostať na trhu v roku 2024. Kľúčovým vylepšením sú „rebrá“, ktoré spájajú ráfik kolesa s vonkajším dezénom.

Mnohí skeptici však spochybňujú ich kvalitu a jazdné vlastnosti. Spočiatku bol problémom väčší hluk a vibrácie, ktoré rozhodne nie sú pri jazde pohodlné. Aj tento problém mal Michelin eliminovať, no momentálne svoje bezvzduchové pneumatiky pre osobné automobily testuje na elektrickom Chevrolet Bolt EV, aby sa ukázali všetky nedostatky a vlastnosti pneumatík v rôznych podmienkach. Pokiaľ všetko pôjde správne, snaha Michelinu sa mu už čoskoro môže vyplatiť a vodiči budú môcť zabudnúť na defekty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú