Približne pred mesiacom informovali vedci o objavení „podivnej“ exoplanéty, ktorá nemala vôbec existovať. Ide o exoplanétu LTT 9779b, ktorá sa nachádza tak blízko svojej hviezdy, že jeden jej obeh trvá iba 19 hodín, o téme informoval portál Sciencealert.

Ultra-horúci Neptún

Ide vôbec o prvú objavenú exoplanétu podobnú Neptúnu s obežnou dráhou kratšou ako jeden deň. Vo väčšine prípadov exoplanéty, ktoré sa nachádzajú tak blízko svojej hviezdy, sú buď plynné obry, známe tiež ako ultra-horúce Jupitery, alebo kamenné planéty podobné Merkúru. Z tohto dôvodu astronómovia exoplanéte LTT 9779b pridelili úplne novú triedu s názvom ultra-horúci Neptún.

Zobraziť celú galériu (1)
Ethen Schmidt, Kansas University

O objave exoplanéty obiehajúcej okolo hviezdy LTT 9779 (hviezda podobná Slnku) nachádzajúcej sa vo vzdialenosti 260 svetelných rokov s obežnou dráhou iba 2,5 milióna kilometrov informovali vedci prostredníctvom žurnálu Nature Astronomy.

V ňom okrem iného popisujú veľkosť planéty, ktorú odhadli na 29,32-násobok hmotnosti a 4,72-násobok veľkosti Zeme, pričom jej teplota dosahuje 1700 stupňov Celzia.

Atmosféra tvorí 9 % z celkovej hmotnosti

Vedci ďalej zistili, že LTT 9779b sa zložením podobá Neptúnu a dokonca má atmosféru, ktorá tvorí 9 % z celkovej hmotnosti, informoval web Phys. Práve objav atmosféry na tejto exoplanéte je tým najšokujúcejším. Podľa všetkých výpočtov by totiž atmosféra mala byť „spálená“ procesom, ktorý sa nazýva fotoevaporácia – teda procesom, pri ktorom energetické žiarenie ionizuje plyn a spôsobuje jeho disperziu.

Ako je však možné, že táto exoplanéta má atmosféru? Na otázku zatiaľ nepoznáme presnú odpoveď, no existuje niekoľko teórii. Najpravdepodobnejšou je, že LTT 9779b by mohla byť zriedka pozorovaným „medzistupňom“ medzi plynným gigantom a kamennou planétou s krátkou obežnou dráhou, alebo sa jednoducho k svojej hviezde dostala oveľa neskôr vplyvom gravitačných interakcií s inými planétami a ešte nestihla stratiť svoju atmosféru.

Nové štúdie

Vzhľadom na unikátnosť tohto objavu sa planéta dočkala veľkej pozornosti a v priebehu tohto mesiaca vyšli hneď dve štúdie, ktoré ju bližšie analyzovali. Obe štúdie boli publikované v The Astrophysical Journal Letters, pričom prvá z nich popisuje teplotný profil, druhá charakterizuje atmosféru tejto exoplanéty, upozornil Sciencealert.

Uvedené štúdie upresňujú jej teplotu na 1650 stupňov Celzia a tiež potvrdzujú existenciu atmosféry. Pozorovaný planetárny systém je orientovaný takým smerom, ktorý umožňuje sledovať jeho nočnú aj dennú stranu. Vďaka tejto konštelácii sme zistili, že LTT 977b dosahuje najvyššiu teplotu na poludnie, čo je v rozpore s dianím na Zemi.

Ďalším zistením je aj to, že LTT 9779b  je oveľa chladnejšia ako sme očakávali. To je podľa dostupných informácií spôsobené oblakmi, ktoré odrážajú veľké množstvo svetla dopadajúceho na túto exoplanétu. Okrem toho vedci uvádzajú, že LTT 9779b neprenáša veľa tepla na svoju nočnú stranu z dôvodu, že svetlo prichádzajúce z hviezdy je pravdepodobne absorbované vysoko v atmosfére, odkiaľ je energia rýchlo vyžarovaná späť do vesmíru.

Emisné spektrum atmosféry naznačuje prítomnosť oxidu uhoľnatého, ktorý bol detegovaný aj na ultra-horúcich Jupiteroch, tie sú však oveľa masívnejšie a predpokladalo sa, že ultra-horúce Neptúny na to nie sú dostatočne veľké.

Nájdenie oxidu uhoľnatého v atmosfére tohto ultra-horúceho Neptúna by nám malo pomôcť pochopiť, ako sa exoplanéta formovala a ako je možné, že má stále svoju atmosféru.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom