Tak a je to tu. Lúpež storočia sa skončila a seriálový fenomén Money Heist vyvrcholil poslednými dielmi svojej piatej série, ktorá bola vôbec prvýkrát v histórii seriálu rozdelená na dve časti.

Kým v prvej tvorcovia sľubovali akčný zážitok ako nikdy pred tým, druhá polovica sa podľa sľubov mala niesť v emočne vypätom duchu a priniesť nezabudnuteľné vyvrcholenie zlodejskej ságy.

Na čom si užiješ dokonalý zvuk s OLED televízorom?

Kúp si televízor OLED spolu so soundbarom alebo WiFi reproduktorom a získaj cashback vo výške nákupnej ceny audio produktu späť.

POZRI SI CELÚ–>PONUKU<–

Paradoxne Netflix svojím krokom rozdeliť finále Money Heist na dve časti celému seriálu uškodil. Prinajmenšom jeho úvodnej časti, kde všetci oplakávajú padlú Tokyo, prisahajú pomstu armáde aj celému systému, no divák už mal tri mesiace na to, aby tieto udalosti dávno vstrebal a v horšom prípade už si na ne ani veľmi nespomína.

Emočný vstup finálnej polovice preto vo veľkej časti vyznieva do prázdna, po kostrbatom štarte však seriál našťastie rýchlo naberá na sile a vo veľkom nám servíruje to, čo sme od neho chceli vidieť – dotiahnutie geniálneho plánu do úspešného konca a to rovno pod nosom polície a španielskej armády.

Bezvýchodisková situácia

Pozrime sa ale najskôr, ako sú karty v španielskej národnej banke i mimo nej vlastne rozdané. Tokyo je mŕtva, kožu však nepredala lacno a zobrala so sebou aj veľkú časť špeciálneho armádneho tímu, ktorý teraz musí v oklieštenej zostave improvizovať.

Zdá sa, že vnútorná hrozba je eliminovaná, zdrvený tím zlodejov sa okrem vlastných emócií (ktorých skutočne nie je málo) musí vysporiadať aj s rozmliaždenou nohou Helsinkiho, ktorý okamžite vyvoláva otázku, ako chcú zlodeji s nemobilným stodvadsať kilovým srbským medveďom z banky vlastne ujsť.

Netflix

Situácia nie je o nič lepšia ani na opačnej strane, kde sa Profesor síce zo všetkých síl snaží kormidlovať svoj tím, no smrť jeho chránenkyne ním rovnako hlboko otrasie a nad situáciou opäť rýchlo stráca kontrolu.

Návrat zašlej slávy

Práve dejová linka s Profesorom a jeho niekdajšou nepriateľkou – policajnou vyjednávačkou a novopečenou matkou Aliciou Sierra – tvorí nosnú kostru nových epizód a v konečnom dôsledku je to len dobre.

Tvorcovia takto do seriálu vracajú sviežosť i potrebnú dávku napätia, ktorá sa z predchádzajúcej časti piatej série takmer celkom vytratila. Asi nikoho totiž neprekvapí, že plán sa rúca ako domček z karát a postavy sú nútené improvizovať a prichádzať s riešeniami v poslednej chvíli.

Opäť sa tak ukazuje, aký význam má Profesor pre celý tím a akým brilantným stratégom i psychológom v skutočnosti je. Iste, občas sa divák nad správaním polície a hlavného antagonistu, plukovníka Tamaya, len pousmeje, postavám však fandí a občasné nelogickosti preto ochotne odpustí.

Napätie je späť

Tvorcovia sa navyše vracajú s údernými koncami jednotlivých epizód, ktoré fanúšikov nechávajú v napätí a okamžite ich nútia zapnúť ďalšiu časť.

Podobne nervózni sme pri sledovaní Money Heist boli naposledy pri prvých dvoch sériách a pravdu povediac, nečakali sme, že by sme si pri seriáli ešte niekedy mohli obhrýzať nechty.

Špeciálne to platí o závere ôsmej epizódy, ktorá nás skutočne zanechala s otvorenými ústami a patrí vôbec k najlepším v celom seriáli. Skvelá práca.

TMDB

Napätá situácia samozrejme nepanuje len mimo banky, ale tiež priamo v nej, kde sa preživší tím pripravuje na grandiózne finále. Namiesto akcie tu tentokrát v popredí stojí riešenie vzťahov a je sympatické vidieť, že tím konečne ťahá za jeden povraz.

Priestor dostáva predovšetkým Denver a oživenie jeho náklonnosti k vyčerpanej Monice, ktorá vo vydarenej tanečnej pasáži rýchlo ožíva a opäť divákov necháva zaspomínať na jednu z najobľúbenejších častí prvých sérií.

Zároveň však treba povedať, že tvorcovia to s pozornosťou na zmäteného Denvera už trocha preháňajú a pozornosť by si namiesto neho zaslúžili aj iné postavy.

Nové epizódy do seriálu konečne navrátili aj vtip a prinajmenšom v dvoch pasážach nás tvorcovia dokázali milo pobaviť. Predošlé dianie v banke sa bralo až príliš vážne a aj v tomto smere sa do finále Money Heist vracia čerstvý vietor. Pozdravujeme Pamplonu.

Dynamike deja vo veľkom prospela aj absencia záporáka Gandíu a extrémne nesympatického Arturita, ktorý si pobyt v seriáli predĺžil citeľne viac, ako by nám bolo milé.

Odstránením dvoch neobľúbených postáv výrazne klesla aj miera nelogickostí a na novú hrozbu v banke sa dej našťastie do hĺbky nesústredí.

Berlín opäť dominuje

Podobne ako v predchádzajúcich častiach sa aj teraz dostane na spomienkové pasáže, ktoré predstavia plánovanie celej lúpeže a sústredia sa predovšetkým na postavu Berlína.

Ten svojou charizmou klasicky dokazuje, že akonáhle sa objaví na obrazovke, kradne si pozornosť len a len pre seba, krok Netflixu predstaviť spin-off sústredený práve na Berlína preto rozhodne kvitujeme.

Odhliadnuc od skvelého hereckého výkonu však retrospektívna dejová linka pôsobí trocha nedotiahnuto, predstavenie jeho manželky a syna je skôr balastom, aj keď v nových častiach vedie k dôležitému zvratu.

Vo výletoch do minulosti naopak zabaví postupné odhaľovanie plánu, kde nechýba hneď niekoľko odľahčených momentov. Kto by bol povedal, že Profesor je skvelý tanečník.

Rozporuplný dojem však máme zo zakončenia lúpeže a z celkového vyvrcholenia seriálu. Nie je síce vyloženým sklamaním, zároveň sa ale tiež nedá hovoriť o ničom výnimočnom, predovšetkým, ak pri seriáli divák trocha rozmýšľa.

Výsledný dojem sa tak vo veľkom odvíja na ochote privrieť oči – Money Heist je však v konečnom dôsledku len milou rozprávkou, ktorá sa snaží tváriť uveriteľne a kto na to pamätá, sklamaný by po záverečných titulkoch odchádzať nemal.

Zároveň je však podľa nášho názoru dobre, že seriál už končí, pretože pri ďalšej sérii už by divácka veľkorysosť nemusela byť takto vysoko.

Dôstojné zakončenie

Nové epizódy Money Heist sú napriek tomu nečakane milým prekvapením. Po nevýrazných a akciou prepálených posledných dieloch sa do seriálu vrátil moment prekvapenia, humor aj celkový šmrnc, kvôli ktorému si Money Heist diváci po celom svete zamilovali.

Postavy sú naďalej extrémne sympatické, plán lúpeže uveriteľný, dej sa uberá tým správnym smerom a konečne nemusíme riešiť hromadu nelogickostí spojených s nesympatickými antagonistami.

Finále španielskeho fenoménu La Casa de Papel je tak viac než dôstojným zakončením jedinečnej ságy, ktorá sa do seriálovej histórie zaslúžene zapíše tučným písmom. Nie je síce tak brilantné ako prvé dve série, rozhodne ale odchádza so vztýčenou hlavou a vreckami napchanými zlatom.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP