Plusy

+ Úžasný obraz vďaka 4K a vysokokontrastnému OLED panelu
+ Štvorstranná funkcia Ambilight
+ Výborný Android TV
+ Podpora pre 120 Hz cez HDMI 2.1
+ Dostatočne nadimenzovaný soundbar so skvelými basmi

Mínusy

- Chýba podpora pre AirPlay
- Iba bežné diaľkové ovládanie

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spomínam si, ako sa ešte pred pár rokmi značná časť Slovákov chválila tým, že doma nemali televízor. Záujem o vysielanie slovenských TV preplnených reklamou medzi mladými klesal, no o Netflixe či iných streamovacích službách ešte nikto ani nechyroval.

Dnes je to úplne opačne. Poriadna obrazovka s minimálne 4K rozlíšením je v každej modernej domácnosti samozrejmosťou (hoci klasické vysielanie môže byť to posledné, čo sa na nej kedy pobeží).

Prioritou je pripojenie na internet, čo najlepší obraz na filmy a seriály podľa vlastného výberu a pokiaľ možno aj čo najviac funkcií navyše. V redakcii nám tentokrát pristál kúsok, ktorý všetko do bodky spĺňa a je len málo trendov, ktoré doň výrobca nenatlačil.

Ak uvažuješ o veciach ako je OLED, štvorstranná funkcia Ambilight, samostatný soundbar, operačný systém Android TV alebo podpora 120 Hz obrazu pre herné konzoly, vedz, že televízoru Philips OLED936 nechýba ani jedno. Všetko navyše prichádza aj v obrovskom rozmere 65″ (164 cm) a s bežnou cenou atakujúcou hranicu 3 000 eur.

Fontech

Potrebuješ takto veľký televízor?

Odpoveďou bude pravdepodobne jednoduché „Nie“, hoci závistlivý pohľad suseda s komentárom „Fuuu, 65 palcov“ v momente, keď ťa s krabicou stretne na chodbe, naznačuje, že podobná výbava do obývačky sa dobrovoľne neodmieta.

Uhlopriečka na úrovni 164 cm pritom nemusí byť nezmyselne veľa. Kalkulačka so známym vzorcom hovorí, že pri 65 palcoch medzi protiľahlými okrajmi displeja je ideálna vzdialenosť od obrazovky k očiam presne 2,77 metra. To je dosiahnuteľné aj v mnohých slovenských panelákoch. Schválne skús zobrať meter a skontrolovať rozloženie svojej obývačky.

Je jasné, že s veľkosťou poriadne stúpa cena, no Philips tento model robí aj v 55-palcovom a 48-palcovom rozmere so zodpovedajúcimi civilnejšími cenovkami. Vzhľadom na neustále akcie si ich v e-shopoch over sám, ale v čase písania recenzie sa dalo trio na tom najznámejšom nájsť za 2 352 eur (v akcii), 2 022 eur, respektíve 1 619 eur. Dnes už to však neplatí.

Počítaj tiež s tým, že zaškrtnúť „osobný odber“ pri nákupe nemusí byť najlepší nápad. Krabica sa do bežného auta skrátka nezmestí a keďže výrobca dôrazne upozorňuje, že telka by sa mala prenášať zvisle, nič iné ako doručenie kuriérom ani neprichádza do úvahy.

Fontech

Soundbar Bowers & Wilkins je samozrejmosťou

Philips dáva zákazníkom dve možnosti montáže – TV teoreticky môžeš zavesiť aj na stenu vďaka príprave na štandardný VESA držiak, no v tomto prípade počítaj s tým, že soundbar by mal byť stále zavesený pod televízorom (iné reproduktory extrémne tenučké zariadenie nemá) a namiesto plochého vzhľadu na stene vytvorí „poličku“. Na to, aby bol soundbar od TV ďalej, je jeho kábel krátky a výrobca s tým ani nepočíta, kvôli zachovaniu vyladeného prémiového zvuku.

Jednoduchšie teda bude 70 W soundbar Bowers & Wilkins v balení využiť ako stojan na nábytku – presne ako to vidíš na fotkách. Ide o elegantné riešenie, keďže všetku kabeláž skryje do kovovej nohy a pod TV nebudeš mať žiadny vizuálny smog. A ver, že soundbar nového miláčika rozohrá naozaj dostatočne.

Fontech

Soundbar aj noha sú dostatočne ťažké a skvele vyvážené, takže sa naozaj nemusíš báť zhodenia TV, ani keď máš bláznivé domáce zvieratá – paradoxne, všetko stojí pevnejšie, ako na iných telkách s dvojicou nožičiek po stranách.

Ja som obsah získaval najmä prostredníctvom rýchlej 5 GHz Wi-Fi, využiť ale môžeš aj ethernet a pochopiteľne DVB-T, DVB-C a DVB-S tunery, takže za optimálnych podmienok a vďaka slotu na CI+ / CAM modul sa doma zaobídeš aj bez zbytočných set-top-boxov (dekódovaciu kartu vložíš priamo do televízora).

Špičkový TV s „normálnym“ diaľkovým

Priznám sa, že pribalené diaľkové ovládanie, inak potiahnuté zaujímavou prémiovou kožou Muirhead, ma trochu sklamalo – chválim podsvietenie tlačidiel, ktoré sa aktivuje vždy na pár sekúnd po ich stlačení, aj rozloženie, vďaka ktorému sa medzi ne nedostane prach a špina. Rozumiem, že zákazníci so satelitom to môžu mať inak, no ja som časť s numerickými tlačidlami vôbec nepoužíval. Preferoval by som preto moderný ovládač s málo tlačidlami a pokojne napríklad aj dotykovou plochou.

Väčšina konkurencie sa síce tiež drží klasiky, no v roku 2022 stále používať infračervený vysielač a prijímač namiesto Bluetooth pripojenia, a v tejto triede? Nemusíš mať síce priamu viditeľnosť na televízor, keďže signál sa v 99 zo 100 prípadov úspešne poodráža od stien (nefunguje len spod vankúša alebo periny), no vzhľadom na ostatné použité technológie v OLED kráľovskej sérii 9 ma diaľkový ovládač naozaj trochu nudil.

Fontech

Okrem ovládania hlasitosti a krížového ovládača som stláčal prakticky len skratky k Netflixu a Prime Video. Škoda, že k nim Philips nepridal YouTube alebo pokojne vlastné, programovateľné tlačidlo.

Alternatívou ako TV ovládať, môže byť aplikácia pre smartfón, ktorá funguje, ak je mobil na rovnakej Wi-Fi. Appka láka aj funkciou ovládania Ambilightu. Mne základné ovládanie zvuku cez mobil fungovalo, no vďaka jednoduchému vzhľadu som trochu zapochyboval, či ide o oficiálny softvér.

S kritikou rýchlo skončíme

Drobností, ktoré trochu krotili moje nadšenie, bolo o niečo viac. Poďme ich teda rýchlo „zostreliť“ zo stola. Na prvú nepríjemnosť narazíš, ak televízor umiestniš do spálne – vpravo dole je pomerne silná LED informujúca o pripravenosti TV v stand-by režime. Svieti silnejšie než je zvykom a prekážala mi natoľko, že som ju v noci radšej zakrýval. Pritom by stačila jedna položka v menu, ktorá by úplne zbytočné svetielko vypla softvérovo. V obývačke ale, samozrejme, nikomu prekážať nebude.

K štvorstrannej funkcii Ambilight sa dostanem ešte neskôr – je naozaj parádna a navodí atmosféru v celej miestnosti – dokonca aj keď je televízor vypnutý. Stlačením tlačidla Ambilight na diaľkovom totiž môžeš cyklovať rôzne farby osvetlenia aj bez rozsvietenia obrazovky, čo je presne to, prečo dnes množstvo výrobcov ponúka smart LED pásiky za nábytok.

Výčitka patrí aj absencii funkcie AirPlay, ktorá umožňuje bezdrôtovo zrkadliť obsah z iPhonov (iPadov a Macov) do televízora. S prenosom obrazu z Androidov pochopiteľne vďaka Android TV a zabudovanému Chromecastu problém nie je, no používatelia Apple zariadení zostanú smutní, alebo budú musieť využiť aplikácie spojazdňujúce práve Chromecast.

Screenshot z Amazon Prime Video a Skylink Live aplikácie pre Android TV (Fontech)

Argument o tom, že absencia je politické rozhodnutie Googlu neobstojí, pretože konkurenčné Sony v modeloch Bravia s Android TV AirPlay bez problémov ponúka. Funkciu dnes bežne má aj Samsung či LG pri nových modeloch najvyššej triedy.

Je však pravda, že aplikácie ako Netflix, YouTube alebo Spotify sa svojím náprotivkom v iPhone spárujú aj cez internet, takže odoslanie videa alebo skladby z mobilu na tento Philips televízor funguje aj pre jabĺčkárov, no fotky alebo iný obsah si takto nezazdieľaš.

Obraz ťa posadí na zadok…

A ak sedíš, tak ťa zvalí na gauč a úplne priklincuje. Ak platí, že si o nutnosti vlastniť 4K televízor namiesto Full HD modelu nevedel, kým si si na tom lepšom naozaj nepustil film v 4K rozlíšení, to isté do bodky platí aj pre prechod z LCD (prípadne „QLED“ LCD) na takýto OLED panel.

Možno ťa už podobná zmena potešila pri kúpe novšieho smartfónu s OLED displejom, no na 65-palcoch, pri perfektných detailoch obľúbeného filmu, je to ešte úplne iná liga. Hovorím najmä o úplne iných hodnotách maximálneho kontrastu – v prípade OLED panelu sú čierne farby naozaj čierne a dané pixely obrazovky úplne vypnuté, kým LCD ich, vďaka konštrukcii s podsvietením, nevyhnutne musí zobrazovať mierne do šedej.

Obraz je rovnomerne farebný po celej ploche a obrazovka príkladne zvláda vykresľovať aj rýchle scény, pohyb lopty či záverečné titulky. Samozrejme, veľký 4K displej využiješ len s dostatočne kvalitným obsahom. Moja obava, že na veľkom formáte bude čokoľvek okrem streamovacích služieb „kockaté“, sa však nepotvrdila. Bežné Full HD videá z YouTube sú úplne v poriadku, až appku alebo televízor podozrievam z určitej formy šikovného upscalingu. V pohode pozerateľné bolo aj vysielanie slovenských TV staníc cez aplikáciu Skylink Live, ktorú doma používam namiesto satelitu.

5. generácia zobrazovacieho procesora P5 priniesla novú kategóriu detekcie filmov a historicky prvú integráciu svetelného senzora priamo do funkcionality umelej inteligencie, čo umožní prinášať ešte lepšiu kvalitu obrazu naprieč všetkými svetelnými podmienkami. Na vývoj umelej inteligencie boli použité neurálne siete a strojové učenie na analýzu miliónov testovacích klipov z jedinečnej databázy vytvorenej vývojárskymi tímami Philips TV a TP Vision v priebehu posledných 30 rokov.

Softvér umelej inteligencie vytvára lepšiu rovnováhu medzi piatimi základnými piliermi kvality obrazu (zdroj, farba, kontrast, pohyb a ostrosť) dôkladnou analýzou všetkých elementov obsahu, snímky po snímke, s cieľom reprodukovať realistickejší a prirodzenejší obraz.

Experti pridali aj šiestu kategóriu, ktorou je detekcia filmov Funkcia umelej inteligencie automaticky vyberie vhodnú kategóriu a zanalyzuje všetkých 5 základných pilierov kvality obrazu a upraví rovnováhu medzi nimi s cieľom vytvoriť čo najrealistickejší obraz.

Fontech

Nedá mi však nezamyslieť sa nad tým, že kým napríklad Amazon Prime Video alebo HBO Max automaticky ponúkajú 4K obraz v HDR, ktoré Philips OLED936 automaticky rozpozná, Netflix má v základe len úbohé 480p a 4K HDR ponúka až v suverénne najdrahšom balíčku spomedzi celej konkurencie. Nuž, lepší televízor v domácnosti môže poplatky za najobľúbenejšiu videoslužbu pekne predražiť.

Naopak, pri testovaní streamu, napríklad zo stránok RTVS, ktorý si na TV môžeš zobraziť cez zabudovaný web prehliadač, som už s kvalitou obrazu spokojný nebol. To však nie je chyba televízora, len nahlas upozorňujem, čo všetko by si mal pred jeho zvážiť.

Absolútne mi stačil aj 70 W soundbar s elegantnou kobercovou a hliníkovou textúrou. Plochému TV dodá poriadne basy a je jasné, že keď hlasitosť vytiahneš vyššie, spomínaný sused si na tvoj televízor spomenie aj druhýkrát. Páči sa mi tiež možnosť (hoci len cez menu a na viac kliknutí) zhasnúť obrazovku bez toho, aby sa vypol Android TV v televízore. Používal som to napríklad pri prehrávaní hudby zo Spotify cez parádne reproduktory, keď som nechcel, aby ma svietiaci panel zbytočne rozptyľoval a žral elektrinu.

Android TV je tá najlepšia možná voľba

Veľa výrobcov smart televízorov vsádza na vlastné operačné systémy a je pravda, že Netflix, HBO Max alebo appky slovenských poskytovateľov televízneho vysielania bez problémov nainštaluješ prakticky do každého. Je však otázka, či pri vymenovaných službách plánuješ aj skončiť.

Fontech

Chceš mať istotu, že do televízora dostaneš napríklad oficiálnu aplikáciu NHL Live alebo klient pre F1 TV? S Android TV máš ako s jedinou platformou istotu plnej kompatibility.

K televízoru sa mi nepodarilo pripojiť externý disk (načítal len menšie USB kľúče), no vďaka aplikácii VLC a domácej sieti som obsah mohol streamovať priamo z disku svojho počítača. Platí, že ak niečo chceš, pravdepodobne na to existuje Android aplikácia, ktorú do televízora dostaneš. Rovnako aj nefunkčnosť disku je zrejme spôsobená lokálnym problémom a iné externé prenosné médiá môžu fungovať bez najmenších problémov.

Fontech

Zaujímavou zábavkou môže byť aj hranie klasických Android hier, ktoré v obchode Google Play nájdeš. V tomto prípade ti budú bežať priamo na televízore a jeho hardvéri. Nejde o žiadne streamovanie z telefónu ani nič podobné. A ver mi, napríklad Real Racing vyzerá na takto veľkej 4K obrazovke fakt dosť zaujímavo. Budeš potrebovať herný ovládač na úspešné šoférovanie, ale perfektne funguje napríklad aj ten od Xboxu, ktorý k Philips televízoru pripojíš cez Bluetooth.

Bez problémov funguje aj pripojenie myši a klávesnice pre pohodlnejšie ovládanie nastavení či zabudovaného internetového prehliadača, prípadne posielanie zvuku do Bluetooth slúchadiel, ak tvoja polovička napríklad práve vysáva, prípadne ju nechceš rušiť pri čítaní knihy. To však už nie je nič, čo by nezvládal každý moderný smart televízor.

120 Hz ako nový štandard pre hranie na next-gen konzolách Xbox a PlayStation

Philips OLED936 láka aj na (v televízoroch) revolučnú technológiu 120 Hz obrazu, teda prakticky dvojnásobnú obnovovaciu frekvenciu v porovnaní s bežnými prijímačmi. Ak však nemáš Xbox Series X|S alebo Sony PlayStation 5, rovno zabrzdi a pokojne sa poobzeraj po lacnejších telkách.

120 Hz totiž znamená, že televízor dokáže z pripojenej konzoly alebo PC, za predpokladu, že to podporuje aj hra, dostávať video s až 120 snímkami za sekundu. Obraz je tak pri hraní akčných strieľačiek, ale aj pretekárskych titulov oveľa živší, plynulejší a viac ťa vtiahne do deja. Pripomínam však, že podpora 120 Hz je obmedzená len na niektoré novšie hry a výhradne nové konzoly so stále obmedzenou dostupnosťou v našich obchodoch.

A áno, samozrejme aj počítač, no ten asi v obývačke mať nechceš. Použiť musíš aj kábel štandardu HDMI 2.1 a HDMI 2.1 vstup na TV (nie všetky konektory totiž majú najvyššiu špecifikáciu, sú však dobre označené).

Fontech

Stojí teda posun na 120 Hz za investíciu navyše? Pre hráčov podľa mňa áno – ak zainvestuješ dnes, budeš pripravený aj na pár rokov dopredu. Odpovedať ale musí aj tvoja peňaženka, nie len „gamerské srdce“.

Pri pozeraní bežného televízneho vysielania alebo obsahu zo streamovacích služieb naopak 120 Hz technológiu absolútne nevyužiješ a s veľkou pravdepodobnosťou sa to nijako nezmení ani o dva, tri či päť rokov. Zmenu nečakám ani pri vysielaní športových kanálov či cez športové streamovacie appky. Fanúšikovia môžu byť radi, ak im poskytovateľ ponúkne obraz aspoň vo Full HD. Je fakt najvyšší čas, aby sa televízie prebrali, v obývačkách už na to výbavu máme.

Fontech

Ten pravý televízor pre teba, alebo zbytočný luxus?

Konkurencia na trhu smart televízorov je mimoriadne veľká. Philips OLED936 spomedzi nich vyniká parádnym zabudovaným soundbarom, už prakticky legendárnou štvorstrannou funkciou Ambilight, aktuálne najpraktickejším operačným systémom Android TV, skvelou obrazovkou s najmodernejšou OLED technológiou a podporou 120 Hz obrazu z nových herných konzol. Je však len na tebe, či naozaj toto všetko potrebuješ a musíš rúbať až tak vysoko.

Veľa parády spraví aj bežný LCD TV bez 120 Hz za polovičnú cenu. Drobné výčitky smerujem len k absencii Apple AirPlay a nedostatkom, ktoré však možno budú prekážať skôr technologickým nadšencom, než bežnému konzumentovi TV vysielania či filmov a seriálov zo streamovacích služieb.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú