Americký zbrojársky gigant Lockheed Martin ohlásil úspešné testy dvoch nových typov krídlatých rakiet z vývojovej línie CMMT (Compact Modular Missile Technology). Cieľ je jasný – využiť obyčajné nákladné lietadlá ako C-130 Hercules na vypúšťanie desiatok presne navádzaných rakiet v čo najnižších nákladoch. Ak sa projekt podarí dotiahnuť do praxe, môže zásadne zmeniť podobu moderného letectva, píše portál Interesting Engineering.

Revolúcia v pomere cena/výkon

Testované rakety sa delia na dve verzie – CMMT-D a CMMT-X. Prvá z nich je bezmotorová kĺzavá raketa, ktorá sa po vypustení rozloží vo vzduchu a klzavým letom zasiahne cieľ. Druhá verzia, CMMT-X, je vybavená vlastným pohonom, čo jej umožňuje lepší manéver a autonómiu. Obe sú modulárne, prispôsobiteľné a hlavne extrémne lacné. Zatiaľ čo klasická JASSM stojí okolo milióna dolárov, Lockheed cieli pri CMMT na cenu okolo 150-tisíc dolárov.

Podľa informácií z webu Air & Space Forces News prebehli testy oboch verzií v máji a júni 2025. Raketa CMMT-D bola vypustená pomocou systému Rapid Dragon z palety zavesenej pod vrtuľníkom a po uvoľnení nasadila krídla a klzavý let. Verzia CMMT-X bola vypustená z lietadla Piper Navajo, následne zažehla motor a letela k cieľu.

Jednoduchá logistika, masové nasadenie

Kľúčovou výhodou CMMT je možnosť ich vypúšťania z bežných lietadiel bez úprav. Paletový systém Rapid Dragon umožňuje ich rýchle nasadenie v podobe podobnej výsadku. V praxi by mohol jeden let dopravného lietadla niesť až desiatky týchto rakiet. Ide tak o koncept tzv. „affordable mass“ – teda schopnosť nasadiť obrovské množstvo lacnej, ale stále presnej a účinnej munície.

Zatiaľ nie je známe, aký typ navádzacieho systému bude ECM používať, ale očakáva sa využitie umelej inteligencie na zlepšenie autonómie a schopnosti vyhodnocovať situáciu počas letu. Aj keď sa tieto technológie bežne testujú na špičkových a drahých platformách, Lockheed ich teraz skúša preniesť aj do tzv. „low-cost“ zbraní.

Lockheed tvrdí, že návrh aj testy CMMT prebehli za rekordne krátky čas. Prvá raketa bola hotová za 10 mesiacov, druhá ešte rýchlejšie. Technológia vychádza z predchádzajúcich projektov ako Speed Racer a využíva digitálne simulácie na urýchlenie vývoja.

Lockheed Martin rakety
Lockheed Martin

Budúcnosť leteckých útokov?

V dobe, keď protivzdušná obrana dokáže zachytiť a zneškodniť väčšinu tradičných hrozieb, môže byť cesta cez nízku cenu, rýchlu výrobu a masové nasadenie tou správnou odpoveďou. CMMT nemá stealth vlastnosti, no v množstve môže preraziť akúkoľvek obranu. Ak armáda schváli sériovú výrobu, môžeme už čoskoro vidieť nákladné lietadlá, ktoré vo veľkom zhadzujú tieto „low-cost“ rakety.

Nová éra boja vo vzduchu možno práve začína – a nebude stáť milióny za výstrel.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP