Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Výskumníci z Northeastern University v Bostone objavili nové antibiotikum zvané darobaktín, ktoré je schopné bojovať proti baktériám s antibiotickou rezistenciou. Zlúčeninu našli vo vnútri malých parazitických červov. O téme píše Science Alert.

Boj proti antibiotickej rezistencii naberá na obrátkach

Gramnegatívne baktérie sú pre modernú medicínu tŕňom v oku už nejakú dobu, pretože ich vonkajšia membrána ich chráni pred obrovským množstvom antibiotík. Vedci z Northeastern University v Bostone však najnovšie objavili zlúčeninu, ktorá by tento problém mohla čiastočne vyriešiť. Nové antibiotikum zvané darobaktín, ktoré bolo objavené vnútri malých parazitických nematódov, totiž dokáže túto bariéru obísť.

Darobaktín sa totiž pri interakcii s gramnegatívnymi baktériami viaže na proteín zvaný BamA, ktorý riadi tvorbu vonkajšej membrány, pričom ho zablokuje, a zabráni tak jej vytvoreniu, píše Arstechnica.

„Darobaktín sa viaže na BamA proteín a zasekáva ho tak, že sa už nemôže otvoriť. Baktéria si tak nemôže vybudovať správny bunkový obal, čo spôsobuje jej zánik.“, uviedol molekulárny biológ z Northeastern University, Kim Lewis.

Vedci identifikovali nematódy ako hostiteľa účinných antibiotických zlúčenín kvôli spôsobu, akým tieto červy parazitujú na hmyze. Zameriavajú sa totiž na ich larvy, pričom uvoľňujú baktérie, ktoré musia bojovať s patogénmi podobné tým, aké nájdeme aj v ľudskom tele. Napriek tomu, že živočíšne mikrobiomové antibiotiká u ľudí doteraz u ľudí neboli úspešné, a ich príprava bude určite trvať dlho, ide o veľmi sľubný začiatok.

Gramnegatívne baktérie sú teraz na prvom mieste zoznamu patogénov, ktoré predstavujú najväčšiu hrozbu pre ľudský život. Antibiotická rezistencia je však rýchlo narastajúcim problémom, pričom odhady hovoria, že každý rok zomrie na infekcie odolné voči liekom až 700 000 ľudí, pričom ich počet by sa v nasledujúcich rokoch mohol výrazne zvýšiť.

„Dochádzajú nám antibiotiká. Musíme hľadať nové zlúčeniny, ktoré sa v medicíne alebo v populácii nikdy predtým nevyskytli.“, povedal Lewis.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú