Plusy

+ brutálne hardvérové parametre
+ 4K displej, robustné telo
+ vynikajúce stereo reproduktory
+ čítačka SD kariet
+ nástroje pre generovanie AI obrázkov a iné

Mínusy

- vysoká cena
- vyššia hmotnosť nabíjacieho adaptéra
- nastavovanie ASUS Dial kolieska
- priali by sme si viac USB-C portov

Ak potrebuješ každý deň vytvárať zložitú grafiku, upravovať fotografie alebo tvoriť viac než 15-sekundové klipy na TikTok, tvoj pracovný notebook bude vyzerať trochu inak než počítač študenta alebo uponáhľaného manažéra. Presne pre takýchto kreatívcov je nový notebook ASUS ProArt P16 (H7606).

Okrem maximálneho výkonu a špičkovej OLED obrazovky pre tie najvernejšie farby skrýva aj niekoľko tromfov, ktoré inde nenájdeš. ProArt P16 má rovnako dobre obstáť v štúdiu aj na cestách – mobilita a prenosnosť však museli ustúpiť napríklad plnohodnotnej grafickej karte, ktorá práve vizuálne možnosti, ale aj využívanie nástrojov umelej inteligencie, vystrelí na úplne novú úroveň oproti bežným počítačom.

Fontech

Na gramy sa tu nikto nehrá

Toto rozhodne nie je najľahší notebook na svete. Ani najľahší 16-palcový notebook. Hmotnosť na úrovni 1,85 kg však musíš vnímať v súvislosti s dedikovanou grafickou kartou a dostať sa aj s ňou pod métu dvoch kíl, je rozhodne značný úspech.

Fontech

16-palcová obrazovka so špičkovým 4K displejom mi umožnila úplne zabudnúť na potrebu pripájania externého monitora, bez ktorého sa pri svojej trinástke s nižšou jemnosťou obrazovky rozhodne nezaobídem. Ak by si však na ďalšom priestore pre prácu trval, monitor vieš pripojiť cez plnohodnotné HDMI alebo USB-C na ľavej strane.

Mimochodom, displej je dotykový, čo využiješ pri bežnej práci, ale aj prezentovaní svojej práce klientovi – prstami mu môžeš svoj projekt jednoducho odzoomovať alebo naopak priblížiť detaily. Samozrejmosťou je potom certifikácia Pantone Validated pre vyššiu vernosť farieb. Niekoho možno sklame len 60 Hz obnovovacia frekvencia, no 120 Hz by paradoxne mohlo spôsobovať problém s plynulosťou niektorých videí z fotoaparátov a kamier, takže nemusí ísť nevyhnutne o nevýhodu.

ProArt P16 pôsobí príjemne robustným dojmom vrátane vyššieho tela, príjemne veľkých plôch okolo klávesnice na opretie dlaní pri písaní alebo trochu hrubšieho veka displeja.

Fontech

Plná konektivita, za cenu nižšieho komfortu

Tlačidlá majú optimálny zdvih a v hornom riadku ti nechýbajú funkčné klávesy pre ovládanie hlasitosti, podsvietenie klávesnice, nastavenie jasu alebo prezentovanie cez externé displeje. Príjemné sú aj prepínače pre MUTE mikrofónu a vypnutie kamery pri videohovoroch. Len je škoda, že oproti biznisovému Zenbooku ich stav nesignalizuje aj dióda integrovaná priamo v tlačidle.

Fontech

Celkovo na počítači nájdeš 2 klasické USB-A porty a 2 USB-C-čka. Prijal by som aspoň 1 až 2 USB-C navyše, pretože si viem pomerne dobre predstaviť situáciu, kedy ti jedno „zaberie“ externý monitor a druhé externý SSD disk alebo pokojne len mobilný telefón, ktorý práve potrebuješ nabíjať. Potom už môže byť problém s pripojením kamery alebo zrkadlovky. Z nich však dáta dostaneš aj vďaka slotu na bežnú SD kartu.

Fontech

Počítač teoreticky dokážeš nabíjať aj cez USB-C, preto by som odporúčal v bežných situáciách nabíjať skôr cez monitor s USB-PD. Dodávaný zdroj totiž využíva špecifický obdĺžnikový konektor a je naozaj masívny. Je to trochu otravné, ale ak chceš plný výkon, nedá sa nič robiť. Dedikovaná grafika od Nvidie totiž pri maximálnej záťaži potrebuje až 200-wattový zdroj.

Fontech

Špecifikácia testovaného ASUS ProArt P16
  • 4K 16-palcový OLED displej, 60 Hz, dotykový panel
  • AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 Processor 2,0 GHz, AMD XDNA™ NPU
  • grafická karta NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 (8 GB), AMD Radeon™ 890M Graphics
  • Windows 11 Pro (Copilot+ PC)
  • 2 TB SSD
  • 64 GB RAM

Hardvérové parametre sú skutočne úctyhodné a pri 64 GB RAM už značne závidí aj môj herný desktop. To všetko dopĺňa 2 TB SSD disk a procesor od AMD, s ktorým budeš pripravený aj na nové AI funkcie vo Windowse alebo nástroje využívajúcu inteligenciu napríklad v Photoshope, aplikácii CapCut alebo iných editoroch videí. Umelá inteligencia napríklad môže poháňať dodatočné rozostrovanie pozadia alebo simulovať snímanie oproti zelenému pozadiu. S ASUS ProArt P16 tak počítač vykonáva všetky tieto úlohy oveľa rýchlejšie, vďaka NPU jednotke v čipsete sú totiž hardvérovo akcelerované.

Má o koliesko navyše

Prácu v profesionálnych softvéroch zásadne uľahčuje aj ASUS Dial – koliesko v ľavom hornom rohu TouchPadu, na ktoré si môžeš naprogramovať niektoré špecifické funkcie v jednotlivých aplikáciách. Jeho možnosti sa navyše príjemne menia v závislosti od appky, ktorú máš práve otvorenú.

Fontech

Vo Windowse dokáže napríklad meniť hlasitosť, v Chrome však už scrolluješ medzi otvorenými tabmi a v Photoshope zas kolieskom na milimeter presne nastavíš napríklad hrúbku štetca alebo silu krycieho efektu. Ak si krúženie nastavíš na horizontálne scrollovanie, pri strihu videa sa zas budeš vedieť rýchlo presúvať naprieč timeline svojho videa. Jednoducho povedané, ak sa Dial naučíš plne zapájať do svojho workflow, budeš oveľa efektívnejší a nebudeš potrebovať externý jog wheel.

CapCut s pomocníkov vo forme Asus Dial

Musím však priznať, že ASUS Dial som najprv nevedel aktivovať a nepomohlo ani preinštalovanie aplikácií ProArt CreatorHub, ASUS Dial Control Panel či ovládača vo Windows. Až potom som sa dozvedel, že Dial aktivuješ pomocou malej bodky na druhej strane touchpadu, teda vpravo hore. Tú však nestláčaš, ale prst po nej posunieš smerom od rohu do stredu touchpadu. Naozaj nerozumiem, ako prečo to ASUS v žiadnom zo svojich softvérov nespomína a ako na to má používateľ prísť sám. Moje ego po polhodinovom pátraní a niekoľkonásobných reštartoch zachraňuje aspoň fakt, že nie som sám.

ASUS Dial Control Center

AI využiješ naplno

Produktivitu ti však okrem hardvéru bude zvyšovať aj množstvo pomocných programov. Ako som spomínal, základom je ProArt Creator Hub, kde vidíš najmä teploty hardvéru a jeho zaťaženie, umožňuje ale tiež kalibrovanie farieb obrazovky a nastavenie intenzity funkcie Eye Care, ktorá obmedzuje modré svetlo z displeja a chráni tvoje oči. Položka WorkSmart zas umožňuje vytvárať skupiny až 8 aplikácií, ktoré spustíš naraz po stlačení jedného tlačidla.

Grafikom sa bude páčiť aj funkcia Color Managament. Tá by mala vedieť analyzovať obrázok a ponúknuť presné RGB kódy jednotlivých farieb v ňom. To sa hodí, ak chceš k vizuálu doplniť ďalšiu grafiku alebo vytvoriť ladiacu prezentáciu do svojho portfólia.

Color Management

Asus StoryCube zas funguje podobne ako galéria v iPhone – dokáže prechádzať tvoje fotografie a videá a triediť ich podľa časovej osi alebo tvárí ľudí, ktorí sa na nich nachádzajú. Doslova ti tak organizuje všetky spomienky. ProArt P16 ponúka aj generatívnu AI v aplikácii MuseTree, ktorú vďaka výkonu budeš môcť obrázky namiesto Midjourney generovať lokalne na svojom PC a navyše úplne zadarmo aj bez predplatného.

Ďalších pomocníkov ponúkne Nvidia vo svojom balíku Studio. S ním budeš môcť vytvárať 3D grafiku a textúry alebo streamovať na profesionálnej úrovni vrátane filtrovania ruchov okolia vďaka AI.

Fontech

Záverečné hodnotenie

ASUS ProArt P16 (H7606) je nadupaný počítač pre kreatívcov, ktorí nevyhnutne potrebujú externú grafickú kartu a maximálny výkon. Všetko ponúka zabalené v stále veľmi dobre prenosnom tele kombinovanom s ultimátnym 16-palcovým 4K displejom. Má dobrú klávesnicu a vynikajúce poriadne hlasné reproduktory.

Od konkurencie sa odlišuje aj otočným kolieskom priamo v touchpade, ktoré nie je najkomfortnejšie, ale ak ho vnímaš ako jog wheel, ktorý bude stále s tebou, určite ti pomôže zvýšiť produktivitu. Kameňom úrazu je len nepohodlný obrovský nabíjací adaptér, bez neho to však zrejme nejde. Počítač ti doplna nabije za necelú 1 a pol hodinu. Pri kancelárskej práci počítač vydrží približne 5 až 6 hodín, v prípade hardvérovo náročnejších aplikácií samozrejme výrazne menej.

Tento supernadupaný stroj v slovenských e-shopoch začína od približne 2 730 eur v závislosti na presnej špecifikácii.

HODNOTENIE

7/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú