Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kvantový svet je plných bizarných aspektov, ktoré sa len ťažko dajú úplne objasniť. Zatiaľ čo klasická fyzika popisuje správanie hmoty a energie v makroskopických mierach, ktoré zodpovedajú každodenným ľudským skúsenostiam, kvantová mechanika popisuje hmotu a jej interakcie na úrovni elementárnych častíc, kde princípy klasickej fyziky jednoducho prestávajú platiť.

Zdanlivá nelogickosť mikrosveta

Niektoré aspekty kvantového sveta sú zdanlivo neintuitívne, nelogické a plné paradoxov. Správanie mikroskopických javov je totiž veľmi odlišné od toho, čo poznáme a toho, čo popisuje klasická fyzika.

Jedným z najzaujímavejších demonštrácií toho, že hmota a svetlo môžu vykazovať správanie klasicky definovaných vĺn aj častíc, je známy dvojštrbinový experiment. Na to, aby bolo možné pochopiť vlnovo-časticový dualizmus, ktorý vyjadruje, že hmota vykazuje vlnové aj časticové vlastnosti, je potrebné sa pozrieť na to, čo je častica a čo vlna.

Najjednoduchšou predstavou častíc sú drobné zrniečka piesku, respektíve miniatúrne guľôčky hmoty, ktoré sa nachádzajú v určitom bode priestoru. Ak túto guľôčku niekam hodíme alebo vystrelíme, udelíme jej energiu, ktorú si vezme so sebou. Ak teda vyhodíme množstvo guľôčok do vzduchu a necháme ich padnúť, každá dodá energiu na miesto kde dopadne.

Vlnenie, na rozdiel od častíc, spočíva v časovej a priestorovej periodickej zmene stavu prostredia, čiže energia je distribuovaná v priestore. Najjednoduchšou predstavou je v tomto prípade kamienok hodený do vody, ktorý vytvorí na vode vlny. Tieto vlny so sebou nesú energiu súvisiacu s ich pohybom.

V minulosti vedci desiatky rokov diskutovali o tom, či svetlo pozostáva z prúdu častíc, alebo ide o vlnenie. V 19. storočí sa diskusia o týchto teóriách zdala navždy uzavretá v prospech vĺn, pretože sa tým objasňovali pozorované javy ako difrakcia, polarizácia či lom.

James Clerk Maxwell v podstate preukázal, že elektrina, magnetizmus i svetlo sú prejavom elektromagnetického poľa. Maxwellove rovnice potom popisujú svetlo ako vlnenie, respektíve kombináciu dvoch oscilujúcich polí.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú