banner-axon-7Hovorí sa, že OLED panely sú budúcnosťou v smartfónoch, tabletoch a iných  zariadeniach. Výrobcovia LCD displejov však nenechajú svoje výrobky upadnúť, a preto prinášajú mnohé vylepšenia, ktoré majú tento typ panelov udržať nažive. S ďalšou fantastickou inováciou prišla spoločnosť Panasonic, no v smartfónoch ju tak skoro určite neuvidíme.

Panasonic, ako jeden z výrobcov LCD displejov, predstavil panel s vysokým rozlíšením, ktorý má byť konkurenciou pre nové OLED displeje. Novinka prináša kontrast až 1 000 000:1, čo je približne 600-násobne viac ako mali doterajšie „obyčajné“ panely. Pre porovnanie, klasický LCD displej pracuje s kontrastom približne 1800:1. Aj keď má byť nová technológia konkurenciou pre OLED displeje, v princípe pracuje podobne. Nové displeje s vysokým kontrastom pracujú na základe nového ovládania svetla v jednotlivých bunkách, vďaka čomu výrobca dokázal samostatne vypínať pixely s použitím druhej vrstvy.

panasonic_lcd_tech-840x349

Podsvietenie „obyčajných“ LCD displejov sa dá regulovať len stlmením celého displeja alebo jeho veľkej časti bez možnosti vypínanie jednotlivých pixelov. Technológia OLED dovoľuje vypínať pixely, ktoré majú zobrazovať čiernu farbu, vďaka čomu sú energeticky menej náročné a s veľkým kontrastným pomerom. Panasonic od nich nezašiel ďaleko pri vyvíjaní svojej novej technológie. Pridaním druhej vrstvy mohol výrobca modulovať svetlo v bunkách nových spôsobom, čo malo za následok zvýšenie jasu a stability displeja. Tie môžu dosahovať svietivosť až 1000 cd/m2, čo je dokonca viac ako majú dnešné HDR televízory. To sa hodí najmä pri prezeraní čoraz populárnejšieho HDR obsahu, ktorý bude živší a oveľa realistickejší. Každý z nás by sa iste takémuto displeju potešil, no musíme vás sklamať.

xiaomi-mi-tv-3s-65-palc2

Xiaomi Mi TV

TIP: Samsung bude zásobovať Apple OLED displejmi. Huawei a Oppo spoja sily pri výrobe vlastných alternatív

Kvôli drahej výrobe neplánuje Panasonic sprístupniť túto technológiu pre segment smartfónov, aspoň nie tak skoro. Prioritne sa zameral na veľké typy obrazoviek a využitie v medicíne či automobilovom priemysle. S prvými dodávkami by mal začať už v prvom mesiaci budúceho roka, keďže vyrábať nové typy displejov bude Panasonic schopný aj na starších LCD montážnych linkách. Smartfónovým nadšencom tak ostáva iba čakať, či sa spoločnosť rozhodne časom priniesť túto skvelú technológiu aj do menších zariadení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP