Zatiaľ čo sa vzduch nad východnou Áziou konečne vyčistil, vedci upozorňujú na jednu z menej očakávaných a znepokojivých dôsledkov tohto úspechu. Je ním zvýšenie globálneho otepľovania. Nová klimatologická štúdia ukazuje, že práve dramatický pokles znečistenia ovzdušia, najmä v Číne, môže byť jedným z hlavných dôvodov, prečo sa globálna teplota od roku 2010 začala zvyšovať rýchlejšie než predtým.

Hoci odborníci doteraz skúmali viaceré možné faktory, ako napríklad obmedzenie sírnych emisií z lodnej dopravy od roku 2020 či zmeny v oblačnosti nad trópmi a severným Pacifikom, až teraz sa ukazuje, že masívne úsilie o zlepšenie kvality ovzdušia v Číne a širšom regióne mohlo mať zásadný vplyv na teplotnú bilanciu planéty. Na tému upozornil The Conversation.

Zaujímavý paradox

Od roku 2013 došlo vo východnej Ázii k poklesu emisií oxidu siričitého o ohromujúcich 75 %. Čína, dlhodobo považovaná za najväčšieho znečisťovateľa, vtedy prijala prísne environmentálne opatrenia s cieľom ochrániť verejné zdravie a zlepšiť životné podmienky. Výsledkom je čistejší vzduch, menej predčasných úmrtí, no zároveň aj strata prirodzeného ochladzovacieho účinku, ktorý znečistenie spôsobovalo tým, že odrážalo časť slnečného žiarenia späť do vesmíru.

Štúdia, založená na 160 simuláciách ôsmich nezávislých klimatických modelov, ukázala, že toto „čistenie ovzdušia“ spôsobilo dodatočné otepľovanie približne o 0,07 °C. Na prvý pohľad ide o malé číslo, ale práve to zodpovedá rozdielu medzi predpokladaným a skutočným nárastom globálnej teploty od roku 2010. Zatiaľ čo modely očakávali nárast o 0,23 °C, nameraný bol skok až na úroveň 0,33 °C.

Vedci tak usudzujú, že čistý vzduch mohol odkryť skryté účinky dlhodobého vypúšťania skleníkových plynov, ktoré boli doteraz čiastočne maskované tzv. „umelou slnečnou clonou“ v podobe aerosólov a prachu. „Znečistenie ovzdušia spôsobuje ochladzovanie odrážaním slnečného žiarenia alebo zmenou vlastností oblakov, aby odrážali viac slnečného žiarenia,“ vysvetľujú autori štúdie.

vizualizácia oxidu síričitého
Gemini - vizualizácia oxidu síričitého

Strata masky

Simulácie zároveň potvrdili, že v dôsledku menšieho znečistenia nad východnou Áziou dochádza aj k zmene oblačnosti nad severným Tichým oceánom, konkrétne k zníženiu jej odrazivosti. Táto zmena sa následne prejavuje ako otepľovanie v oblasti severného Pacifiku, čo sa zhoduje s reálnymi satelitnými pozorovaniami.

Aj keď je dôležité zdôrazniť, že hlavnou príčinou globálneho otepľovania zostávajú emisie skleníkových plynov, odstránenie znečistenia ukazuje, ako zložitý je vzťah medzi kvalitou ovzdušia a teplotnou rovnováhou Zeme. Čistenie ovzdušia nepridalo nové otepľovanie, ale odhalilo to staré, len skryté. „Odstránenie znečistenia nebolo dôvodom, ale skôr stratou masky, ktorá istý čas zakrývala plný dopad klimatických zmien,“ upozorňujú vedci.

oteplovanie mapa.
NASA Earth Observatory

Dobrou správou však je, že znečistenie ovzdušia sa z atmosféry vyplavuje relatívne rýchlo. To znamená, že aktuálne zrýchlenie otepľovania môže byť dočasné. Dlhodobý vývoj klímy však bude určovať najmä to, ako dokážeme obmedziť produkciu skleníkových plynov, ktoré zostávajú v atmosfére celé stáročia.

Aj keď sa teda obyvateľom Ázie dýcha lepšie, planéta sa prehrieva rýchlejšie. Tento paradox ukazuje, že v boji proti klimatickej zmene nestačí len čistejší vzduch, ale predovšetkým dôsledná redukcia emisií z fosílnych palív a systematické prechody na obnoviteľné zdroje energie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP