Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Netflix svoju ponuku 10. mája obohatí o nový dokument Queen Cleopatra, ktorý je súčasťou dokumentárnej série African Queens, zameraný na silné panovníčky z afrického kontinentu. Pripravovaná novinka sa v uplynulých dňoch uviedla v prvej upútavke, ktorá hneď vyvolala veľkú kontroverziu. Kleopatru totiž stvárni černošská herečka, za čo sa na Netflix rýchlo začala valiť vlna kritiky.

Hovoria o pošliapaní kultúrneho dedičstva

Queen Cleopatra bude novým pohľadom na „najslávnejšiu, najmocnejšiu a najnepochopenejšiu ženu na svete, ktorej krása a milostné pomery zatienili jej skutočnú hodnotu: intelekt. Kleopatrin odkaz bol predmetom mnohých akademických diskusií, ktoré Hollywood častokrát ignoroval. Náš seriál rekonštruuje práve túto fascinujúcu časť jej príbehu,“ sľubuje Netflix.

 

Za seriálom stojí známa herečka a producentka Jada Pinkett Smith (Matrix) a streamovacia služba seriál prezentuje ako novú dokumentárnu sériu. Práve s touto definíciou majú viacerí diváci už pred premiérou problém, keďže už samotné stvárnenie Kleopatry nebude zodpovedať realite.

Kleopatra pochádzala z rodu Ptolemaiov, ktorí v Egypte vládli takmer tri storočia. Podľa početných historických záznamov bola známa vládkyňa grécko-macedónskeho pôvodu a určite nebola černoška. Jej stvárnenie herečkou čiernej pleti preto vyvolalo pobúrenie, a to predovšetkým u gréckych a egyptských divákov, ktorí novinku od Netflixu považujú za pošliapanie ich kultúrneho dedičstva, informuje Greek Herald.

Netflix preto za svoju novinku čelí ostrej kritike a obvineniam z tzv. blackwashingu, teda z účelného dosadzovania hercov čiernej pleti do role postáv, ktoré sú v skutočnosti z inej etnickej skupiny. Viacerí používatelia na sociálnych sieťach žiadajú seriál vyradiť z kategórie dokumentov a naopak zaradiť novinku medzi historickú fikciu.

Na internete sa krátko po odvysielaní traileru objavila aj petícia za výmenu herečky Adele Jamesovej, ktorá Kleopatru stvárňuje. V priebehu pár dní ju podpísalo viac než 85-tisíc ľudí. Herečka naopak nespokojným divákom na sociálnych sieťach odkazuje, aby seriál jednoducho nepozerali, ak majú problém s jej angažovaním.

Na Netflix už bola v Egypte podaná aj prvá žaloba, v ktorej je streamovacia služba obvinená z prekrúcania faktov a z pošpinenia národného dedičstva krajiny. Žalujúca strana navrhuje prešetrenie vysielaného obsahu Netflixu, ktorý má byť v rozpore s hodnotami v krajine, informuje Egyptian Independent.

Kritike čelí opakovane

Je jasné, že žaloba proti Netflixu je skôr snahou o zviditeľnenie sa, faktom však je, že Netflix za svoje dokumenty čelí kritike už dlhodobo. Známe sú desiatky prípadov, v ktorých sa odborná obec ohradila voči výpovednej hodnote titulov od Netflixu a úmyselného prekrúcania faktov.

Išlo napríklad o dokumenty ako Sociálna dilema, Seaspiracy: Pravá tvár udržateľného rybolovu, Záhada letu MH370 či Starodávne apokalypsy, ktoré v rámci služby zaznamenali silný divácky ohlas, no podľa expertov množstvo faktov zamlčali alebo zle interpretovali.

Denník Guardian dokonca nedávny dokument Starodávne apokalypsy označil za najnebezpečnejší seriál Netflixu, ktorý je určený skôr konšpirátorom ako fanúšikom histórie a s dokumentárnym obsahom nemá vôbec nič spoločné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú