Spoločnosť SpaceX je známa snahou o radikálne zníženie nákladov na vesmírne lety. Kľúčovým faktorom je pritom možnosť opakovaného použitia rakiet Falcon, ako aj modulov Dragon. Posledná misia spoločnosti, ktorá sa odohrala v piatok, bola v tomto smere historická.

SpaceX totiž počas misie s označením CRS-13 pre americkú vesmírnu agentúru NASA použil 1. stupeň rakety Falcon, ako aj nákladný modul Dragon, ktoré už predtým absolvovali let do vesmíru. Išlo o prvý podobný let, kedy boli použité obe „recyklované“ súčasti spoločne.

Už sa pripája k vesmírnej stanici

Misia, ktorá odštartovala v piatok, je zatiaľ úspešná. Prvý stupeň rakety Falcon sa zdarne vrátil na Zem krátko po štarte, zatiaľ čo nákladný modul ďalej pokračoval k vesmírnej stanici ISS. Naposledy bol pritom rovnaký stupeň Falconu použitý len v júni 2017. V súčasnej misii už prebieha spojenie modulu a ISS pomocou robotického ramena.

Dragon dopravuje na vesmírnu stanicu vyše dve tony nákladu. Zahŕňa zásoby pre posádku, ako aj vybavenie pre výskum. Naplánovaný je aj návrat modulu späť na Zem, prebehnúť by mal o mesiac. Ak sa všetko podarí, tak použitý Dragon dokončí svoju druhú misiu. Prvú (CRS-6) pritom absolvoval ešte v apríli 2015.

Prvý štart po nehode

Miestom štartu misie CRS-13 bol komplex SLC-40, ktorý má tiež veľký význam pre SpaceX. Išlo totiž o prvý štart z tejto rampy po havárii rakety Falcon 9 zo septembra 2016. Komplex odvtedy prebiehal rekonštrukciou a v súčasnosti je tak už znova v prevádzke.

Pozri si záznam z misie CRS-13:
Štart rakety: čas 15:50
Pristátie 1. stupňa rakety Falcon: 23:15

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú