Nebolo to tak dávno, keď si ešte na mnohé výdobytky dnešnej techniky hľadel ako na sci-fi rozprávku, ktorá sa zdala byť tak ďaleko. Netrvalo dlho a ľudstvo sa znova posunulo o veľký kus vpred a za ten čas sme objavili množstvo vynálezov. V dnešnej dobe mnoho ľudí trápia problémy so zrakom a už mladí jedinci sú nútení nosiť okuliare, ktorých princíp fungovania však ostal nezmenený niekoľko storočí.

Carlos Mastrangelo je profesorom na Univerzite v Utahu, kde učí počítačové inžinierstvo a elektrotechniku. Tento pán nedávno oslávil svoje 50-te narodeniny a rovnako ako mnoho ostatných, aj jeho trápia problémy so zrakom, a tak je nútený nosiť okuliare. Lenže jedného dňa ho to prestalo baviť. Bolo preňho totiž otravné skladať ich z nosa a znova si ich nasadzovať aj niekoľkokrát do dňa. Najväčší problém však mal pri šoférovaní, kedy cez nich nemohol pozerať na cestu, no ak si ich zložil dole, potom zas nevidel na písmená navigácie. To ho naštartovalo k tomu, aby sa pokúsil vytvoriť revolučné okuliare, ktoré zaostria na všetko, na čo sa pozrie. Táto novinka bola ukázaná aj na výstave CES 2017. Okuliare vo svojej konštrukcii obsahujú tekuté šošovky a sú schopné zaostriť na každý objekt, na ktorý sa používateľ pozrie. Dokonca nezáleží ani na jeho vzdialenosti.

zdroj fotografie: The Verge

Jednoducho povedané, kto si tieto okuliare nasadí, bude vidieť „ako jastrab“ na blízku vzdialenosť, ale aj do diaľky. Princíp fungovania je v podstate celkom jednoduchý. Senzor vzdialenosti v okuliaroch meria pomocou infračerveného svetla vzdialenosť medzi objektom a okuliarmi. Po vykonaní merania dáva senzor pokyn „pohonu“, ktorý má za úlohu zmeniť zakrivenie tekutých šošoviek a zmeniť ohniskovú vzdialenosť. Tento dej sa však odohráva aj prirodzeným spôsobom, a to v našich očiach. V mladom veku sú šošovky v očiach dostatočne flexibilné na to, aby sa mohli sami dostatočne zakriviť a zaostriť tak na objekt. Časom sa však stáva šošovka pevnejšou a jej schopnosť zaostrovania postupne slabne, preto je pre mnohých zložité čítať knihy či zaostriť na objekt v diaľke.

zdroj fotografie: Phys

TIP: Poznáme cenu najnovších Xiaomi okuliarov s filtrom modrého svetla a UV žiarenia

Nové okuliare od Carlosa Mastrangela sú schopné zaostriť na objekt už do 14 milisekúnd a ich zabudovaná batéria zvládne vydržať aj 24 hodín. Čo sa týka dizajnu, ten je trochu nekonvenčný, no Carlos v spolupráci s doktorantom Nazmulom Hasanom už pracujú na odľahčenej a štýlovejšej verzii. Do druhej generácie okuliarov chcú pridať aj niekoľko vylepšení, medzi ktoré bude patriť napríklad sledovanie oka a hĺbková kamera. Tá bude schopná s väčšou presnosťou zamerať, na čo sa používateľ pozerá, no to si bude vyžadovať aj viac energie.

zdroj fotografie: Phys

S týmto problémom sa dvaja vedci ešte musia popasovať, nakoľko potrebujú vytvoriť batériu s dostatočnou kapacitou, ktorá musí byť natoľko malá, aby sa zmestila do rámika okuliarov. To, čo kedysi znelo ako hudba budúcnosti, sa v dnešných dňoch stáva naozaj realitou. Podľa Mastrangela budú jeho okuliare dostupné už o 3 roky, no za poriadne mastnú cenu. Jeden kus má stáť od 470 do 930 €. Ich vynálezca však tvrdí, že tá cenovka za to skutočne stojí a pomôže mnohým ľudom, ktorí majú problémy so zrakom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP