Dlhoročnej súdnej ťahanici medzi Oracle a Google je koniec. Ako sme informovali ešte minulý rok, Google bol obvinený z neprávoplatného používania častí kódu Java pre vývoj platformy Android.
Aj keď je v priemysle zaužívaným pravidlom, že kód alebo jeho súčasti nebývajú právne napadnuteľné, spoločnosť s licenciou Javy sa voči Googlu pred takmer dekádou ohradila. Ako ale upozorňuje portál Android Police, súdny proces skončil a v prospech Googlu.
Google sa vyhol miliardovej pokute
Najvyšší súd rozhodol, že spoločnosť Google uplatnila pri kopírovaní častí open source kódu Java API doktrínu správne. Aj keď Android relevantné častí kódu pre svoju platformu nevyužil už dlhšiu dobu, toto rozhodnutie najvyššieho súdu môže predstavovať precedens v zákone, ktorý je možné uplatniť takmer na všetok vývoj softvéru v budúcnosti.
„Dospeli sme k záveru, že Google pri implementácii používateľského rozhrania pracoval iba s tým, čo bolo potrebné na to, aby používatelia vedeli pracovať v tomto transformačnom programe. Kopírovanie Sun Java API spoločnosťou bolo teda v medziach zákona,“ znie úryvok vyhlásenia najvyššieho súdu.
Ako upozorňuje zdroj, kľúčovým slovom vo vyhlásení je práve výraz transformačný. Ten sa používa v prípade práce, ktorá si vyžaduje implementáciu už existujúcich prvkov na svojom procese. To nie je problém, pokiaľ práca, ktorú autor diela vykonal, je transformačná.
NEPREHLIADNI
Gmail sprístupňuje nové funkcie. Tu je návod, ako ich aktivovať
Google sa v tomto prípade vyhol pokute vo výške 9 miliárd dolárov. Podľa portálu CNBC sa prípad zaoberal vyše 11 000 riadkami kódu vyvinutými spoločnosťou Sun Microsystems. Tú Oracle získalo už v roku 2010.

Oracle, ktorý žaloval Google, tento súdny spor v minulosti už dvakrát vyhral, čo pohnalo prípad až k najvyššiemu súdu. Aj keď ten aktuálne rozhodol v prospech Googlu, problémom sú ďalšie obdobné prípady, kde nie je úplne jasné, či sa jedná o porušenie, respektíve krádež autorských práv.
Ako píše BBC, väčšina sudcov sa v rámci tohto procesu rozhodla v podstate jednohlasne. Ako ale naznačil Justice Breyer, jeden z väčšiny, aplikovať tradičné pravidlá chrániace autorské práva v neustále sa meniacom technologickom svete je prinajmenšom náročné.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle

ZAUJÍMAVÉ Unikátny „fotónový“ procesor výkonom tromfne aj najlepší čip Nvidie. Je stavaný špeciálne pre umelú inteligenciu

Spoluzakladal Neuralink s Muskom, teraz dostal šialený nápad. Máme technológiu na oživenie dinosaurov ako z Jurského parku

Nová éra zabezpečenia Windowsu? V systéme bude úplne nová špeciálna zložka
Články, ktoré hýbu svetom

Neradno sa zahrávať: Policajti zaklopali mladému „internetovému hrdinovi“. Jeho hoax už zdieľali vyše 2000-krát

Z garáže na automobilový piedestál. Z Rimacu sa stáva etalón elektromobility, začne budovať nové futuristické sídlo za stovky miliónov eur

Šimon Šicko: Politici s falošnými diplomami by v mojom svete prežili presne 2 minúty

Nanuk, ktorý si vychutnáš aj v zime. Pečené nanuky dobyli Slovensko, zakladateľka nestíhala prijímať objednávky
